reklama
reklama

Największa inscenizacja Bitwy nad Wartą. Organizatorzy odtworzyli krwawe starcie [GALERIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Największa inscenizacja Bitwy nad Wartą. Organizatorzy odtworzyli krwawe starcie [GALERIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
30
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Łódzkie Inscenizacja bitwy, piknik militarno-historyczny, występ Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego z repertuarem żołniersko-patriotycznym oraz stoiska Centralnej Biblioteki Wojskowej i Instytutu Pamięci Narodowej. To wszystko czekało na przybyłych w sobotę na pola pomiędzy Beleniem i Strońskiem pod Zduńską Wolą.
reklama

Odbywała się tam inscenizacja Bitwy nad Wartą. Widowisko zorganizowane z wielkim rozmachem oglądało tłumy widzów.  -  To budujące, że tylu z nas kocha Polskę, kocha historię i chce tu być - przyznał marszałek województwa łódzkiego Grzegorz Schreiber, które było organizatorem wydarzenia. 

Bitwa nad Wartą. Ponad 200 rekonstruktorów, 4000 sztuk wystrzelonej amunicji, 40 wybuchów, 3 samoloty

 - Dziś pokażemy kawałek historii w trochę innej odsłonie. To, na co chcemy zwrócić szczególną uwagę tym widowiskiem to cierpienie ludności cywilnej. To bestialstwo, barbarzyństwo wobec cywilów, zabijanie dzieci trwa dziś w Ukrainie  - dodał.  - Pamięć o Polakach, którzy walczyli o niepodległość musi przetrwać. Mam nadzieję, że dzisiejsze widowisko pozostawi w nas ślad pamięci.

Zanim rozpoczęła się inscenizacja, przybyli mogli  zwiedzać wystawę pojazdów wojennych i sprzętu bojowego, znajdującego się na wyposażeniu Sił Zbrojnych RP. Czekały też na nich inne atrakcje, m.in. występ Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego z repertuarem żołniersko-patriotycznym, stoiska Centralnej Biblioteki Wojskowej i Instytutu Pamięci Narodowej, a także widowiskowe pokazy lotnicze. 

Aleksandra Stańczyk, z Wydziału Prasowego Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego,  sama rekonstrukcja odbyła się na terenach położonych pomiędzy Beleniem, a Strońskiem, ale tym razem w nieco zmienionej lokalizacji. W inscenizacji odbywającej się na oryginalnej linii obrony rzeki Warty wykorzystany został polski schron z czasów II wojny światowej. Odtworzonych zostało kilka epizodów tego krwawego starcia, m.in. bitwa powietrzna samolotów, ucieczka ludności cywilnej z terenów opanowywanych przez niemieckie wojska, bombardowanie okolicznej wsi przez samoloty Luftwaffe, atak niemieckich wojsk na polskie linie obronne oraz kontratak polskiego wojska zakończony wycofaniem się w obliczu przeważających sił wroga.

W największej inscenizacji historycznej w województwie łódzkim zobaczyliśmy: ponad 200 rekonstruktorów, 4000 sztuk wystrzelonej amunicji, 40 wybuchów, 3 samoloty. Widowisko wzbogacił sprzęt wojskowy z epoki, samoloty imitujące niemieckie myśliwce, pokazy kaskaderskie oraz wybuchy pirotechniczne. Widzowie mogli więc cofnąć się w czasie o 84 lata i przeżyć wydarzenia, które były jednym z wielu przykładów patriotyzmu i odwagi mieszkańców Łódzkiego
- wylicza. 
 
 
Plenerowe widowisko zakończyło się nocnym upamiętnieniem ofiar bitwy. W hołdzie zmarłym zapalono znicze symbolizujące śmierć ok. 260 polskich żołnierzy.
 
Patronat honorowy nad projektem „Wojewódzka Inscenizacja – Bitwa nad Wartą. Wrzesień 1939” objęli w tym roku prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki, wiceprezes Rady Ministrów Jarosław Kaczyński oraz minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama