Polskie Malediwy. Wszystko przez... popiół
Osadnik Gajówka, bo o nim mowa, leży niedaleko drogi krajowej nr 72. Ma powierzchnię 100 hektarów. Powstał po zalaniu wodą dawnego wyrobiska KWB Adamów. Lazurowy kolor wody to efekt składowania w zbiorniku popiołów i żużli przez Elektrownię Adamów. Miąższość składowanych popiołów wynosi około 40 metrów.
Polskie Malediwy. Biały osad nad brzegiem
Osadnik Gajówka przypomina Morze Martwe, przy brzegach zobaczymy charakterystyczny biały osad. W zbiorniku nie ma organizmów żywych. Ze względu na silnie zasadowy odczyn wody (pH około 12) i nieustabilizowane, grząskie brzegi nie można ani kąpać się w osadniku, ani spacerować jego brzegiem.
Polskie Malediwy. Jest punkt widokowy
Dla tych, którzy chcą go podziwiać, utworzono punkt widokowy. Znajduje się on w północnej części, przy lokalnej drodze. Punkt wznosi się na wysokości 115 metrów i zapewni możliwość oglądania panoramy zbiornika.
Polskie Malediwy. Nie wolno podchodzić do wody
Choć miejsce wydaje się idealne na spacery, brzegiem akwenu nie wolno chodzić. Nieprzestrzeganie tego zakazu może skończyć się ugrzęźnięciem w grząskim gruncie. Straż pożarna przynajmniej dwa razy musiała interweniować i wyciągać osoby, które zapadły się w miękki brzeg.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.