Porozumienie, stanowiące pierwszy krok do stworzenia szlaku tematycznego, przedstawiciele wymienionych organizaci zawarli w czwartek (20 kwietnia). Wszyscy trzej sygnatariusze porozumienia są otwarci na współpracę i zachęcają inne obiekty spełniające wymogi formalne do przyłączenia się do ich inicjatywy.
- Wzorem dla nas jest Szlak Zabytków Techniki województwa śląskiego, to coraz doskonalszy, działający od kilkunastu lat sieciowy produkt turystyczny - mówi Adam Wawrzyniak z Fundacji Polskich Kolei Wąskotorowych. - Dziś śląski szlak liczy już 40 obiektów. My zaczynamy od trzech, ale liczymy, że liczba ta sukcesywnie będzie się zwiększać.
Zabytki poprzemysłowe jako atrakcje turystyczne
Michał Wądołowski z Klubu Miłośników Starych Tramwajów w Łodzi dodaje:
- Chcielibyśmy, żeby także w naszym regionie zabytki poprzemysłowe stały się popularnym celem wyjazdów turystycznych, tym bardziej, że mają swój ogromny, nie w pełni wykorzystany dotąd potencjał.
Z kolei Judyta Kurowska-Ciechańska z Polskiego Stowarzyszenia Miłośników Kolei zauważa, że wspaniałym wydarzeniem jest Święto Szlaku Zabytków Techniki „Industriada” w Bytomiu.
- Przyciąga ono do każdego miejsca w niej uczestniczącego nieprzebrane tłumy. Cały urok tego eventu polega na tym, że jednego dnia wszystkie obiekty śląskiego szlaku są dostępne dla szerokiej publiczności i oferują bardzo atrakcyjny program. Naszym marzeniem jest, żeby „adoptować” ją na grunt województwa łódzkiego i żeby także nasze obiekty tętniły życiem i przeciągały gości nie tylko z regionu, ale także z sąsiednich województw.
Kolej, parowozownia i klub
Kolej Wąskotorowa Rogów-Rawa-Biała jest najdłuższą czynną linią kolejową tego typu w Polsce. Istnieje od 1915 roku, a od ponad 20 lat prowadzą ją wolontariusze z Fundacji Polskich Kolei Wąskotorowych. Od końca kwietnia do początku października są uruchamiane na niej pociągi turystyczne na dwóch trasach: Rogów-Jeżów (8 km) i Rawa Mazowiecka – Biała Rawska (19 km). Na terenie stacji Rogów Towarowy Wąsk. zgromadzona jest jedna z największych w kraju kolekcji lokomotyw i wagonówwąskotorowych.
Parowozownia Skierniewice to liczący ponad 160 lat obiekt zarządzany przez Polskie Stowarzyszenie Miłośników Kolei. W ramach dni otwartych w każdy pierwszy weekend od maja do października udostępnia ono turystom zasadniczą część kompleksu dawnej skierniewickiej lokomotywowni i zgromadzony w niej historyczny tabor kolejowy. Wyróżnikiem obiektu jest interaktywna wystawa urządzeń sterowania kolejowym, których zarazem w Skierniewicach zgromadzona jest największa kolekcja.
Klub Miłośników Starych Tramwajów w Łodzi regularnie udostępnia zwiedzającym Zajezdnię Muzealną Brus. W zabytkowym obiekcie z 1910 roku zgromadzono kilkadziesiąt historycznych tramwajów i autobusów, z których najstarsze pamiętają początki komunikacji miejskiej w Łodzi. Zabytkowe pojazdy regularnie wożą pasażerów, a w wakacje można je spotkać na Łódzkich Liniach Turystycznych.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.