Drewniany dworek przetrwał 300 lat
Drewniany dworek w Łękach Kościelnych w powiecie kutnowskim jest jednym z nielicznych, który przetrwał blisko 300 lat, a na dodatek jest niezwykle ciekawie położony.Dworek w Łękach Kościelnych został wybudowany w II połowie XVIII wieku lub, jak podają inne źródła, już w końcu XVII wieku przez nieznanego fundatora. Usytuowany jest w obszernym parku z I poł. XIX wieku, na kopcu otoczonym fosą. Sam kopiec jest starszy od budynku. W wyniku przeprowadzonych tam badań ustalono, że powstał na przełomie średniowiecza i czasów nowożytnych.
Obecny dworek to parterowy z poddaszem, drewniany modrzewiowy budynek. Posiada drewniany ganek zwieńczony trójkątnym szczytem. Nakryty jest gontem. Charakterystyczne są dwa ganki: frontowy i tylny, oba wsparte na czterech słupach.
Niezwykła figura Matki Boskiej
Otaczający dwór park o powierzchni około 3 hektarów pochodzi z początku XIX wieku. Na terenie parku znajduje się figura Matki Boskiej, której szata została przestrzelona podczas II wojny światowej przez niemieckiego żołnierza - według lokalnej legendy, żołnierz ten zginął w pierwszej bitwie po wyjeździe na front.Urok i autentyczność dworu w Łękach Kościelnych przyciągnęły twórców filmowych. Najbardziej znanym dziełem, w którym dwór "zagrał", jest serial "Rodzina Połanieckich" z 1978 roku, oparty na powieści Henryka Sienkiewicza. W serialu dwór pełnił rolę majątku Krzemień, gdzie rozgrywały się kluczowe sceny między Marynią a Stachem Połanieckim.
Obecnie jest w rękach prywatnych
Dwór w Łękach Kościelnych został wpisany do rejestru zabytków nieruchomych województwa łódzkiego w czerwcu 1967 roku. Park otaczający dwór również znajduje się w rejestrze zabytków. Po II wojnie światowej dwór był użytkowany przez Państwową Stadninę Koni w Walewicach, pełniąc funkcje biurowe. Dzięki temu uniknął dewastacji i zachował swój historyczny charakter. W latach 60. XX wieku przeszedł gruntowną renowację. Obecnie znajduje się w rękach prywatnych.Niestety, upływ czasu nie oszczędził wszystkich elementów zabytku. Szczególnie gontowy dach dworku wymaga remontu. Aby ratować tę unikalną konstrukcję, właściciel uzyskał dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego w wysokości ponad 130 tys. zł. To ważne wsparcie, ale koszt kompleksowej renowacji dachu będzie znacznie wyższy, a całość prac wymagać będzie dodatkowych nakładów finansowych.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.