Pomagają bocianom z Łódzkiego
Portal KCI wielokrotnie pisał o prężnie działającym Stowarzyszeniu „Pomagam Bocianom”. Tym razem okazją do tego jest fakt, że dzięki niemu możemy z bliska oglądać, jak wygląda życie w bocianim gnieździe.
Od 17 marca specjalna kamera pokazuje jedno z gniazd znajdujących się w powiecie kutnowskim. Początkowo widzieliśmy puste gniazdo, ale taki stan rzeczy bardzo szybko się zmienił. Już 18 marca z zimowiska do gniazda wrócił pierwszy bocian – Rysiek.
Z kolei w pierwszy dzień wiosny - jak zauważa Artur Paul ze wspomnianego Stowarzyszenia – do Ryśka dołączyła jego partnerka.
- Samiec zawsze przylatuje pierwszy. To gniazdo bocianów, które co roku wydają potomstwo. Będziemy obserwować, jak to życie będzie się tam rozwijać. Gniazdo zostało przeniesione, było na akacji, ale ona wymagała ścięcia, bowiem zagrażała zarówno bocianom, jak i nam. Przy wichurach mogła się przewrócić – mówi Artur Paul.
Gniazdo przeniesiono na słup, wykonano nową platformę. Wykorzystano tę okazję do montażu wspomnianej kamery. Jest to jedyne w okolicy monitorowane gniazdo.
Sygnał z kamery można śledzić TUTAJ. Dodajmy, że kamera daje możliwość obserwacji ptaków całą dobę, również po zmroku.
Oprócz obrazu kamera przekazuje też dźwięk, więc przy odrobinie szczęścia będziemy mogli usłyszeć klekot bocianiej pary z Pasieki pod Żychlinem.
„Pomagam Bocianom” jest Stowarzyszeniem zajmującym się ochroną bociana białego w województwie Łódzkim. Swoją opieką otacza m.in. te ptaki, które z różnych przyczyn nie są w stanie latać i co za tym idzie nie miałyby szans przeżyć na wolności.
Stowarzyszenie można wspierać, poprzez przekazanie darowizny, zakup potrzebnego sprzętu, współpracy w ramach budowy gniazd, miejsc lęgowych. Pieniądze można przekazać W TYM MIEJSCU.
Z kolei TUTAJ znajdziesz dane kontaktowe w razie chęci podjęcia innej współpracy.
Bociany czarne online - wyjątkowy łódzki projekt
W Łodzi wszyscy czekają na Florentino, bociana czarnego, który już wcześniej bytował w gnieździe z kamerą."Bociany Czarne Online" to projekt edukacyjny, który rozpoczął się w 2016 roku. To przedsięwzięcie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi we współpracy z Uniwersytetem Łódzkim - Wydziałem Biologii i Ochrony Środowiska. Opiekunem merytorycznym jest prof. Piotr Zieliński. W pracach terenowych uczestniczyli Bartosz Janic, Piotr Zieliński, Michał Strawiak i leśnicy z RDLP w Łodzi.
"Leśnicy i ornitolodzy typują dwa stałe miejsca gniazdowania bocianów czarnych w województwie łódzkim, na terenie RDLP w Łodzi. W marcu w każdej z lokalizacji w głębi lasu, na wysokości ok. 17 m instalujemy kamery z funkcją podczerwieni. I tak od 2016 roku obserwujemy - a wraz z nami wszyscy zainteresowani internauci - bociany czarne w gniazdach: na dębie i sośnie" - podaje Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Łodzi.
Gdzie zimują bociany czarne z terenu Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi? To następujące kraje:
- Czad,
- Republika Środkowoafrykańska,
- Sudan,
- Sudan Południowy,
- Demokratyczna Republika Konga,
- Erytrea, Etiopia,
- Kenia.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.