reklama
reklama

Takiej wystawy jeszcze nie było. Opowie o historii łódzkiego getta przy pomocy mody

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi

Takiej wystawy jeszcze nie było. Opowie o historii łódzkiego getta przy pomocy mody - Zdjęcie główne

Wernisaż wystawy opowiadającej o modzie tworzonej w łódzkim getcie odbędzie się w czwartek, 3 kwietnia 2025 r. | foto Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

ŁódzkieWielkimi krokami zbliża się wernisaż jedynej takiej wystawy w Polsce. Od 3 kwietnia w Centralnym Muzeum Włókiennictwa będziemy mogli poznać historię łódzkiego getta w nietypowy sposób, bo za pomocą mody.
reklama

Jedyna taka wystawa w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi

Reklamy produkcji getta, „look booki” przedstawiające wytwarzane tam ubrania i osobiste przedmioty należące do ofiar – te i inne eksponaty wkrótce będzie można zobaczyć na wystawie „System mody. Ubrania w strategiach przemocy i taktykach przetrwania w getcie łódzkim”.

Odwiedzający najnowszą wystawę w Centralnym Muzeum Włókiennictwa będą mogli zobaczyć, poza już wcześniej wymienionymi, fotografie czy dokumenty, a także prace żydowskich artystów tworzone w celu ukazanie produkcji getta w jak najlepszym, przytłaczająco pozytywnym świetle.

reklama

Ubrania jako strategia przemocy i taktyki przetrwania w getcie łódzkim

Getto w Łodzi było jednym z najlepiej udokumentowanych i najdłużej funkcjonującem spośród wszystkich utworzonych przez nazistów. To miejsce, przez wiele lat naznaczone cierpieniem, było również ośrodkiem produkcji odzieżowej na potrzeby III Rzeszy. Pracowali tam dawni łódzcy krawcy, szewcy i kaletnicy. Tworzono tam m.in. masowej skali odzież, wysokiej jakości buty czy luksusowe dodatki.

– Moda, jako zwierciadło spacerujące po gościńcu getta łódzkiego, pozwala uchwycić jego szczególną tożsamość. Była narzędziem zarówno przetrwania, jak i opresji. Osobista moda, uchwycona we wspomnieniach i fotografiach, stanowiła formę oporu wobec nazistowskiego spojrzenia, które odbierało Żydom człowieczeństwo

reklama

– mówi Karolina Sulej, współkuratorka wystawy.

Wernisaż odbędzie się już w czwartek (3 kwietnia) o godz. 18.00. Wystawę będzie można oglądać do 1 lutego 2026 roku.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo