reklama
reklama

Te kobiety nie chodzą do ginekologa, bo są "za stare". W ten weekend powinny znaleźć czas na darmowe badania

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: pixabay

Te kobiety nie chodzą do ginekologa, bo są "za stare". W ten weekend powinny znaleźć czas na darmowe badania - Zdjęcie główne

Niektóre panie swoje dolegliwości tłumaczą wiekiem | foto pixabay

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Łódzkie W najbliższy weekend Mobilny Gabinet Ginekologiczny przyjedzie do naszego regionu. Na badanie mogą zapisać się wszystkie kobiety, bez względu na to, gdzie mieszkają i ile mają lat.
reklama

Mobilny Gabinet Ginekologiczny pojawi się u nas w ramach w ramach kampanii Dostrzegamy! Badamy. W kobiecym interesie. Specjalnie przystosowany pojazd do potrzeb kobiet nawet z niepełnosprawnościami, już 27 maja zaparkuje w Łodzi przy wejściu głównym do Manufaktury. Natomiast 28 maja pojawi się w Zduńskiej Woli przy Miejskim Domu Kultury RATUSZ.

Wykonywanie badań diagnostycznych jest koniecznością. Bez względu na wiek 

Zainteresowane kobiety będą mogły skorzystać z darmowych konsultacji ginekologicznych oraz badań (cytologiczne, USG, test HPV), a także z konsultacji z fizjoterapeutką uroginekologiczną. Lekarze czekać będą na pacjentki w godzinach 10:00-16:00. 

Inicjator kampanii jest firma farmaceutyczna Gedeon Richter Polska, która już po raz piąty przypomina Polkom o konieczności wykonywania badań diagnostycznych, zwracając szczególną uwagę na kobiety po 59 roku życia, w tym kobiety ze stwierdzoną niepełnosprawnością. Jak zauważają eksperci, wiek nie
zwalnia z konieczności wykonywania profilaktycznych badań ginekologicznych, a zalecenia Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników wskazują na zasadność wykonywania wymazu cytologicznego minimum co 3 lata oraz testu w kierunku HPV raz na 5 lat.

W gabinetach, w których przyjmuję, do rzadkości należą wizyty kobiet w wieku senioralnym, a jeśli do nich dochodzi, to nigdy lub prawie nigdy nie mają charakteru wizyty profilaktycznej. Zawsze zastanawiam się, z czego to wynika. Czy po przekroczeniu pewnej granicy wieku dochodzimy do
wniosku, że ginekologia nas już nie dotyczy?

 - zastanawia się mówi dr Joanna Bonarek-Sztaba, ginekolog, położnik. Dodaje, że Nic bardziej mylnego! Kobieta w każdym wieku powinna pójść do ginekologa przynajmniej raz w roku.

Istnieją schorzenia ginekologiczne, jak np. stany zapalne w obrębie miednicy mniejszej, które przytrafiają się kobietom w wieku 35, ale również 75 lat. Niestety mamy tendencję do przypisywania wielu niedyspozycji wiekowi myśląc, że po prostu tak musi być, a do tego tendencję tę projektujemy na przyszłe pokolenia i w ten sposób tkwimy w błędnym kole

- dodaje.

Te przyzwyczajenia mają bardzo złe skutki. Na ratunek czasami może być za późno

Aneta Grzegorzewska, dyrektor ds. korporacyjnych i relacji zewnętrznych Gedeon Richter Polska, informuje, że kampania W kobiecym interesie została zainicjowana w celu zwiększenia świadomości kobiet na temat konieczności regularnych badań ginekologicznych i uwrażliwiania ich na konieczność regularnej
dbałości o własne zdrowie, a także wsłuchiwania się w swoje ciało, obserwowania symptomów, które mogą przerodzić się w chorobę oraz walki z nierównościami w dostępie do świadczeń zdrowotnych. 

Nasze działania mają być odpowiedzią na negatywny trend związany ze znikaniem pacjentek z gabinetów ginekologicznych. Ruszamy w Polskę naszym mobilnym gabinetem ginekologicznym, aby pokazać, że kobiety nie są i nie mogą być niewidzialne, a ich potrzeby dbania o zdrowie nie mogą znikać wraz z wiekiem. Pamiętajmy, że z upływem lat, w organizmie kobiety zachodzą istotne zmiany, przez co badania prewencyjne odgrywają kluczową rolę w zachowaniu dobrej jakości życia

– mówi Aneta Grzegorzewska. 

Na badania mogą zapisać się wszystkie kobiety, ze szczególnym uwzględnieniem kobiet 59+, bez względu na miejsce zamieszkania, narodowość czy stopień niepełnosprawności. Wymogiem jest posiadanie ze sobą dowodu osobistego lub paszportu.
 Zapisy będą odbywały się dwutorowo:
● pacjentki bez orzeczenia o niepełnosprawności mogą zapisać się na wizytę osobiście, w dniu
badania, na miejscu,
● pacjentki w wieku 59+ (rok urodzenia 1964 i wcześniej) w tym z niepełnosprawnością mogą umawiać się na badanie pod numerem telefonu 452 852 886 (od poniedziałku do piątku w godz. 10:00-16:00, w soboty i niedziele od 8:00-16:00) lub e-mailowo: zapisy@wkobiecyminteresie.pl (konieczne podanie numeru Legitymacji Osoby z Niepełnosprawnością).

 

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama