reklama
reklama

"To miejsce śmierci": Mieszkańcy mają dość i zorganizowali blokadę [ZDJĘCIA/WIDEO]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

"To miejsce śmierci": Mieszkańcy mają dość i zorganizowali blokadę [ZDJĘCIA/WIDEO] - Zdjęcie główne
reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

ŁódzkieW Bedlnie (pow. kutnowski) odbył się protest mieszkańców, którzy żądają podjęcia natychmiastowych działań w celu poprawy bezpieczeństwa na Drodze Krajowej przecinającej ich gminę. Zdesperowani ludzie blokowali jedno z przejść dla pieszych by w ten sposób zwrócić uwagę na wciąż nierozwiązany problem. Szeroko komentowali to, co się u nich dzieje, a także dyskutowali z przedstawicielem zarządcy drogi. Z kolei policja podzieliła się z nami statystykami dotyczącymi wypadków i kolizji w tym miejscu.
reklama

"Ten wypadek to tragedia dla dwóch rodzin"

W piątek około południa w Bedlnie odbył się zapowiadany od kilku dni protest, który zorganizowano po niedawnym śmiertelnym wypadku. To właśnie to wydarzenie sprawiło, że mieszkańcy powiedzieli „dość”.

- Mamy dość tragedii. Ostatni wypadek to nie tylko tragedia jednej osoby, która zginęła. To tragedia dwóch rodzin. W zdarzeniu brał udział młody kierowca ciągnika, ma 21 lat. Jest pełnoletni, ale dopiero wchodzi w dorosłość. Wchodzi w nią z wielkim ciężarem psychicznym – mówiła w trakcie pikiety mieszkanka gminy. 

reklama

- Napisaliśmy petycję, zresztą nie pierwszą. Chcielibyśmy aby Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad na skrzyżowaniu Drogi Krajowej 92 z Drogą Wojewódzką 583 wprowadziła jakiekolwiek rozwiązanie i przebudowała to skrzyżowanie. Propozycje są dwie – albo rondo, albo sygnalizacja świetlna. Już w maju interweniowaliśmy w tej sprawie, nasza petycja została ujęta w planie redukcji liczby zdarzeń drogowych, ale niestety na dość odległej pozycji, dlatego ta inwestycja pewnie zostanie zrealizowana dopiero za kilka lat – mówi mieszkaniec gminy Bedlno, tamtejszy radny i organizator protestu, Tomasz Ryczkowski.

reklama

Władze gminy dostrzegają problem, policja mówi o liczbach

Sam protest polegał na blokowaniu przejścia dla pierwszych zlokalizowanego w bezpośrednim sąsiedztwie skrzyżowania.  Pikietujący przez kilka minut chodzili po pasach, potem na kilka minut z nich schodzili, by po pewnym czasie na nie wracać.

W akcji zorganizowanej przez mieszkańców gminy wzięli udział także samorządowcy z gminy Bedlno, w tym wójt, który zna problem i mówi o swoim zrozumieniu dla tej inicjatywy.

- Również jestem mieszkańcem tej gminy. Wspieram tę inicjatywę, tutaj chodzi o zdrowie i bezpieczeństwo mieszkańców gminy, ale nie tylko. Mamy tu skrzyżowanie drogi krajowej z drogą wojewódzką. Wiem, jak niebezpieczne jest to skrzyżowanie, do ilu zdarzeń tu dochodzi. W październiku mieliśmy wypadek z ofiarą śmiertelną, kilka miesięcy wcześniej doszło do innego wypadku w którym obrażenia odniosła kobieta, w poprzednich latach dochodziło do innych, czasami śmiertelnych zdarzeń. Mieszkańcy już wcześniej wnioskowali i wnosili o to, by to miejsce stało się bezpieczniejsze poprzez montaż sygnalizacji świetlnej lub budowę ronda. Są różne możliwości by podnieść poziom bezpieczeństwa tego skrzyżowania – komentuje wójt gminy Bedlno, Józef Ignaczewski.

reklama

Włodarz dodał, że także same władze gminy kierowały wnioski do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w sprawie wspomnianego skrzyżowania. Z otrzymywanych odpowiedzi wynika, że GDDKiA także widzi problem, lecz sama inwestycja ma być przeprowadzona w bliżej nieokreślonej przyszłości.

Zabezpieczający piątkowy protest policjanci podzielili się z nami liczbami dotyczącymi zdarzeń drogowych  na spornym skrzyżowaniu.

- W przeciągu ostatnich pięciu lat na DK 92 w miejscowości Bedlno w rejonie wspomnianego skrzyżowania łącznie doszło do trzech wypadków drogowych. Zginęły w nich dwie osoby, jedna osoba została ranna. W tym czasie odnotowaliśmy również trzy kolizje – wylicza podkom. Edyta Machnik, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Kutnie.

reklama

Przyczynami zdarzeń było nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu. Kierowcy nie zachowywali też należytej ostrożności w rejonie przejścia dla pieszych na którym protestowali mieszkańcy.

Jak sprawę wyjaśnia Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad?

Z protestującymi spotkał się przedstawiciel Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Odpowiadał na pytania mieszkańców i wyjaśniał jakie są plany zarządcy drogi.

- Przebudowa tego skrzyżowania jest w planach od kilku lat. Z uwagi na brak potwierdzonego finansowania nie znamy jeszcze dokładnego terminu. Jak wiemy do zdarzenia, które chyba przelało tutaj czarę goryczy, doszło z powodu nieustąpienia pierwszeństwa przejazdu przy włączaniu się do ruchu z parkingu znajdującego się w rejonie tego skrzyżowania. Podstawową przyczyną był błąd kierowcy, nie błędna infrastruktura drogowa. Aczkolwiek wiemy i widzimy, że jest tutaj duże natężenie ruchu, jest także przejście dla pieszych – mówił Zbigniew Paliński, naczelnik wydziału bezpieczeństwa ruchu drogowego i zarządzania ruchem w łódzkiej Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

GDDKiA uważa, że należy zlikwidować jeden z wjazdów na parking znajdujący się z obok skrzyżowania i przejścia dla pieszych. Planowane jest także złożenie wniosku o szybsze finansowanie remontu skrzyżowania.

- Ilu jeszcze ludzi musi zginąć albo odnieść obrażenia, żeby tę inwestycję przyspieszyć? – pytała jedna z mieszkanek.

- Nie jestem dysponentem środków finansowych, środków publicznych. Wszystkie środki otrzymywane przez GDDKiA przychodzą po potwierdzeniu z ministerstwa. Nie mamy żadnych możliwości sfinansowania czegokolwiek na drodze własną decyzją – odpowiadał pracownik Dyrekcji.

Kobieta dodawała, że z jej informacji wynika, że od 2010 do 2020 roku w spornym miejscu doszło do 9 wypadków.

- Statystycznie co roku tutaj coś się dzieje. Od 2016 roku pisane są pisma z prośbą o sygnalizację. Dostajemy odpowiedzi, że „tak, zostaniecie ujęci w planie, tylko jak będziemy mieli fundusze”. Do tej pory nic nie jest zrobione. Czy to jest w porządku według GDDKiA? – pytała mieszkanka.

- Moim zdaniem jako naczelnika bezpieczeństwa ruchu drogowego, człowieka i inżyniera jest to nie w porządku. Natomiast proszę wskazać możliwość wykonania czegoś czego nie mogę wykonać, bo nie mam takich pieniędzy. Wskazuję Państwu inną drogę, by za pomocą posłów i senatorów z tego regionu występować bezpośrednio do ministerstwa o możliwość przyspieszenia realizacji tego zdania. Ja jako urzędnik tego robić nie mogę. Niejednokrotnie tego typu reakcje i wnioski wpływały na przyspieszenie wielu zadań – zaznaczał przedstawiciel GDDKiA.

Jak dalej potoczy się ta sprawa? Czy w najbliższej przyszłości w okolicy powstanie rondo lub sygnalizacja świetlna? Do tematu wkrótce wrócimy.

Poniżej wideo z protestu mieszkańców Gminy Bedlno, z kolei w galerii znajdziesz wiele zdjęć.

reklama
reklama
Artykuł pochodzi z portalu kutno.net.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama