Reklama

Reklama

Tysiące uchodźców z Ukrainy złożyło wniosek o 500+ w Łódzkiem. Oto konkretne dane

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Łódzkie Trwająca cały czas w Ukrainie wojna pochłania kolejne istnienia. Uchodźcy, którzy przybyli do Polski, mogą składać wnioski o świadczenie wychowawcze "Rodzina 500+". Wielu obywateli Ukrainy już taki dokument złożyło.

Reklama

Uchodźcy z Ukrainy składają wnioski o 500+ w Łódzkiem

Jak wiemy z oficjalnej informacji prasowej przesłanej przez Monikę Kiełczyńską, regionalnego rzecznika prasowego ZUS województwa łódzkiego, do 7 kwietnia w województwie łódzkim uchodźcy z Ukrainy złożyli w sumie 13,2 tys. wniosków o świadczenie 500+. W tym 7,7 tys. wniosków obejmujących 12 tys. dzieci - na bieżący okres świadczeniowy tj. do końca maja br. oraz 5,5 tys. wniosków na 8,6 tys. dzieci na nowy okres świadczeniowy, który zaczyna się 1 czerwca br., a kończy 31 maja 2023 r.

W całej Polsce złożono ponad 230 tys. wniosków. Najwięcej w województwie mazowieckim - niemal 43 tys. 

Natomiast w Łódzkiem najwięcej wniosków wpłynęło w Łodzi. Na oba okresy świadczeniowe w sumie 3,8 tys. wniosków, z tego 2,3 tys. na bieżący okres świadczeniowy oraz 1,5 tys. na nowy okres świadczeniowy.

- Obywatele Ukrainy, którzy legalnie przyjechali z Ukrainy do Polski po 23 lutego br., w związku z działaniami wojennymi, mogą złożyć elektroniczny wniosek o 500+ przez Platformę Usług Elektronicznych PUE ZUS. Z wnioskiem mogą wystąpić też m.in. obywatele Ukrainy, którzy już wcześniej zamieszkiwali w Polsce, ale po 23 lutego br. z Ukrainy do Polski przyjechały ich dzieci, które mają być objęte świadczeniem (dzieci do 18 lat). Do złożenia wniosku potrzebny jest specjalny numer Pesel UKR dla osoby wnioskującej oraz dzieci, na które ma być przyznane świadczenie, polski numer rachunku bankowego oraz polski numer telefonu - informuje Monika Kiełczyńska. 

Warto też dodać, że obywatele Ukrainy, którzy mają utworzony profil zaufany (ePUAP), mogą samodzielnie założyć profil na PUE ZUS, potwierdzić go za pomocą e-PUAP-u i złożyć wniosek o świadczenie 500+ przez PUE ZUS. Przy zakładaniu profilu na PUE można wybrać język ukraiński, w którym podawane będą nazwy pól do wypełnienia. Sam wniosek SW-U o świadczenie 500+ dla obywateli Ukrainy również obsługiwany jest w języku ukraińskim. 

Od 5 kwietnia Ukraińcy mogą korzystać z konsultacji on-line w swoim języku

Oficjalna informacja przesłana przez rzecznika ZUS woj. łódzkiego zawiera jeszcze więcej szczegółów. Należy wspomnieć o tym, że na stronie internetowej zus.pl w języku ukraińskim znajdują się informacje na temat świadczeń rodzinnych dla obywateli Ukrainy. Informacji na temat świadczeń, tego jak wypełnić wniosek oraz jak założyć profil na PUE ZUS udzielają też pracownicy specjalnie utworzonej linii telefonicznej, obsługiwanej w języku ukraińskim i polskim pod numerem telefonu 22 444 02 55. Infolinia czynna jest w godzinach od 8:00 do 18:00 od poniedziałku do piątku. Pytania w sprawie świadczeń można też kierować na specjalny adres mejlowy: ua@zus.pl. 

Ponadto, od 5 kwietnia br., obywatele Ukrainy mogą korzystać z konsultacji on-line w języku ukraińskim. W e-wizycie po stronie ZUS-u będzie uczestniczył ekspert z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, a także tłumacz języka ukraińskiego. W czasie e-wizyty obywatele Ukrainy będą mogli otrzymać pomoc w złożeniu wniosków o świadczenia dla rodzin, np. 500+ i w założeniu profilu na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Aby zarezerwować e-wizytę, należy wejść na stronę https://e-wizyta.zus.pl/ua.  

Pomoc przy złożeniu wniosku, a także założeniu profilu na PUE ZUS można również uzyskać w placówkach Zakładu Ubezpieczeń Społecznych na salach obsługi klientów. 

W galerii zdjęć zamieściliśmy szczegółową listę wniosków o 500+ dla uchodźców z Ukrainy na terenie woj. łódzkiego z podziałem na powiaty. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy