Reklama

Reklama

Widok merdającego ogona potrafi zdziałać cuda! Wie o tym ponad tysiąc dzieci i seniorów z regionu łódzkiego [zdjęcia]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Łódzkie Nie bez przyczyny psy nazywane są najlepszymi przyjaciółmi ludzi. Dzięki ich dobroczynnemu wpływowi w 2022 roku ponad 1200 małych pacjentów i seniorów z województwa łódzkiego wzięło udział w zajęciach z dogoterapii. Po pięciu latach od startu programu jego twórcy i koordynatorzy podsumowują, co udało się dotychczas zrobić.

Reklama

Czworonożni wolontariusze wspierają dzieci i seniorów z regionu łódzkiego

Obecność psów poprawia samopoczucie, zmniejsza uczucie niepokoju i samotności. Wyniki badań naukowych jasno dowodzą, że kontakt ze zwierzęciem ma pozytywny wpływ na nasze zdrowie fizyczne i psychiczne. Ze wspomnianych korzyści czerpią coraz częściej polskie szpitale i Domy Pomocy Społecznej, stosując dogoterapię jako uzupełnienie i wsparcie leczenia oraz rehabilitacji dzieci i dorosłych.

Dzięki ogólnopolskiemu programowi dogoterapii prowadzonemu przez Fundację Dr Clown i Mars Polska, w 2022 roku blisko 3 000 małych pacjentów oraz prawie 700 seniorów uczestniczyło w terapeutycznych spotkaniach. W samym woj. łódzkim, na twarzach 1 128 dzieci w szpitalach oraz 74 seniorów w Domach Pomocy Społecznej pojawiło się więcej radosnych uśmiechów. To największa liczba beneficjentów ze wszystkich województw, w których odbywają się zajęcia. Szpital Psychiatryczny im. Dr. J. Babińskiego w Łodzi jest jedną z placówek, które należą do programu od samego początku.

– Mali pacjenci z naszego szpitala już od 2017 roku biorą udział w zajęciach dogoterapii organizowanych przy współpracy z firmą Mars Polska i Fundacją Dr Clown. Możliwość przytulenia się, pogłaskania i zabawy z czworonogiem, daje pacjentom mnóstwo radości, łagodzi stres i napięcie oraz pozytywnie wpływa na ich samopoczucie. Stanowi to niezwykle korzystne uzupełnienie i wsparcie leczenia oraz rehabilitacji – mówi lek. med. Magdalena Piotrowska, zastępca ordynatora oddziału psychiatrycznego dla dzieci szpitala im. J. Babińskiego w Łodzi.    

Program działa już od 5 lat. To w 2017 roku w pięciu szpitalach w Warszawie, Łodzi, Toruniu, Gdańsku i Szczecinie po raz pierwszy zorganizowano zajęcia z dogoterapii połączonej z „terapią śmiechem”. Lekarze, rodzice i opiekunowie małych pacjentów szybko zauważyli dobroczynne skutki wynikające z prowadzonych spotkań. Łącznie w 2022 roku w zajęciach w ramach ogólnopolskiego programu dogoterapii uczestniczyło 2 979 dzieci w 13 szpitalach. W ciągu pięciu lat realizacji programu z pozytywnego wpływu relacji z czworonogami skorzystało już 11 837 małych pacjentów z wielu różnych szpitalnych oddziałów m.in. psychiatrii, onkologii, neurologii, kardiologii, okulistyki w kilkunastu miastach. Porównując efekty pierwszego i ostatniego roku programu dogoterapii, liczba dzieci i młodzieży, wzrosła blisko czterokrotnie.

W 2021 roku, w odpowiedzi na jeden z problemów współczesnego społeczeństwa – samotność wśród osób starszych, rozszerzono grupę uczestników programu na seniorów przebywających w Domach Pomocy Społecznej. Przez dwa lata w 17 ośrodkach w zajęciach wzięło udział 1 557 osób, przy czym każdy senior mógł wziąć udział w cyklu 24 spotkań w ciągu roku. Łącznie, od 2017 roku 13 394 młodszych i starszych beneficjentów mogło skorzystać z dobroczynnej interakcji z czworonogami.

Łódź jest miastem, które uczestniczy w programie od jego rozpoczęcia, a jedną z pierwszych placówek, które dołączyły do projektu był Specjalistyczny Szpital Psychiatryczny im. Józefa Babińskiego w Łodzi.  W 2022 roku w Łodzi odbyły się 53 zajęcia dogoterapii w szpitalach dla dzieci, w których wzięło udział 659 małych pacjentów i 4 spotkania w Domach Pomocy Społecznej, w których uczestniczyło 30 seniorów. Natomiast w drugim mieście z woj. łódzkiego – Sieradzu, odbyło się 18 spotkań dla 469 dziećmi oraz 15 zajęć z udziałem 44 seniorów. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy