reklama
reklama

Wyjątkowa atrakcja w Łódzkiem. Na co dzień jest zamknięta dla turystów

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: UMWŁ

Wyjątkowa atrakcja w Łódzkiem. Na co dzień jest zamknięta dla turystów - Zdjęcie główne

Wnętrze kościółka zachwyca każdego, kto tu wejdzie. | foto UMWŁ

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

ŁódzkieDrewniany kościółek na cmentarzu w Parzęczewie to jedyny taki obiekt w Łódzkiem. Można do niego wejść tylko dwa razy do roku.
reklama

Powstał pod koniec XVI wieku

Powstał pod koniec XVI wieku we wsi Ignacew Parzęczewski, niedaleko Parzęczewa. Przez kilkadziesiąt lat służył tamtejszej społeczności, zanim w XVII wieku został przeniesiony na obecne miejsce - cmentarz.

Nekropolia została założona poza zwartą zabudową Parzęczewa z myślą o ograniczeniu rozprzestrzeniania się epidemii, która wówczas regularnie nawiedzała region. Z czasem cmentarz stał się miejscem pochówku ogólnego, a kościółek, umiejscowiony w jego sercu, zyskał rangę kaplicy cmentarnej.

Dzięki temu niezwykłemu zabiegowi obiekt nie tylko przetrwał burzliwe dzieje regionu, ale stał się także żywym pomnikiem historii.

Kościół zachwyca każdego

W latach 2000-2001 przeprowadzono gruntowną restaurację budowli. Wymieniono wówczas odeskowanie ścian, a na dachu położono nowy gont, przywracając świątyni jej pierwotny wygląd i zabezpieczając przed niszczeniem. Dzięki tym pracom dziś kościółek prezentuje się wyjątkowo, zachowując swój dawny charakter i urok, a jednocześnie spełniając funkcję kaplicy cmentarnej.

reklama

Choć niewielki - liczy zaledwie kilkanaście metrów długości - kościół zachwyca każdego, kto przekroczy jego próg. Świątynia to cenny zabytek wysokiej klasy drewnianego, ludowego budownictwa sakralnego, wyposażona w trzy ołtarze barokowo-rokokowe, piękne obrazy malowane na płótnie i liczne figurki świętych.

"Otwieramy tylko dwa razy w roku"

Głównymi elementami wystroju są trzy barokowe ołtarze - główny z XVII wieku i dwa boczne z XVIII wieku. W ołtarzach znajdują się obrazy: Matki Bożej Różańcowej ze św. Dominikiem (XIX w.), patrona kościoła - św. Rocha (XVIII w.), św. Józefa (XX w.), św. Antoniego (data jego powstania jest nieznana). Kościół zdobią rzeźby świętych, w tym niewielka gotycka figurka św. Wojciecha, datowana na XV wiek. Warto także zwrócić uwagę na balustradę chóru muzycznego oraz ławki i konfesjonały z XVIII wieku. Na dwuskrzydłowych, klepkowych drzwiach głównych zachowały się ozdobne okucia z XIX stulecia.

- Otwieramy kościółek tylko dwa razy w roku, 1 i 2 listopada. Wtedy gromadzi się tu wielu parafian i gości. To moment zadumy i modlitwy, ale też okazja, by zajrzeć do środka i poczuć ten niesamowity klimat. Dla wielu to już tradycja - odwiedziny grobów zakończyć krótką modlitwą w tej świątyni

reklama

- mówi ksiądz Grzegorz Kowalski, proboszcz parafii w Parzęczewie.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo