reklama
reklama

Zorza Polarna pojawiła się nad Łódzkiem. Zgierzanin uchwycił to niezwykłe zjawisko [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Zorza Polarna pojawiła się nad Łódzkiem. Zgierzanin uchwycił to niezwykłe zjawisko [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
8
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
ŁódzkieŁódzkiem wiele osób polowało na zorzę polarną. Niesamowity widok nad S14 uchwycił Tomasz Gapiński, który umieścił zdjęcie na grupie Foto Zgierz.
Reklama lokalna
reklama

Niesamowite kolory pojawiły się w oddalonej od świateł części Zgierza. Zorza polarna kojarzy się z zimnymi krajami północy, ale od pewnego czasu to zjawisko dość często można obserwować w Polsce. Należy jednak poszukiwać oddalonych od świateł miast miejsc.

Zorza polarna nad Zgierzem

Zorza pojawiła się nad Łódzkiem w piątkową noc (10 maja). Wtedy była najbardziej spektakularna, a w sobotę również można było zobaczyć kolory na nocnym niebie.

W nocy na północnym niebie pojawiła się zorza polarna. Niebo mieniło się różem i fioletem. Warunki do pojawienia się zorzy można sprawdzić w specjalnych aplikacjach w telefonie. Tak wyraźna zorza nad Polską pojawia się bardzo rzadko. Wynika to z dużej aktywności słońca i silnej burzy magnetycznej. Do zaobserwowania zjawiska potrzebne są także odpowiednie warunki atmosferyczne i bezchmurne niebo.

reklama

Poza Łódzkiem zorzę można było zobaczyć m.in. w okolicach Warszawy, na Pomorzu, a nawet w Zakopanem.

Skąd bierze się zorza polarna?

Zorza polarna, to zjawisko najczęściej występujące w strefach podbiegunowych. Słońce wysyła naładowane cząstki stanowiące tzw. wiatr słoneczny. Cząstki te wchodzą w ziemską atmosferę i są przyciągane do biegunów, dlatego zorza polarna najczęściej pojawia się w tym rejonie.

Cząstki wiatru słonecznego oddziałują z atomami tlenu i azotu, co powoduje, że zaczynają świecić. Gdy cząstek jest wyjątkowo dużo, dochodzi do eksplozji. To wywołuje zorzę polarną, ale nie tylko. Prowadzi to także do burzy magnetycznej, a ta z kolei może zaburzyć działanie m.in. urządzeń GPS.

Przewidywania wskazują, że kolejne zorze polarne mogą pojawiać się w kolejnych miesiącach. Najlepiej obserwować je w miejscach oddalonych od świateł z dobrą widocznością północnej części nieba.

reklama

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Artykuł pochodzi z portalu tuzgierz.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama