Program WFOŚiGW ma bardzo długą nazwę, na szczęście idea mu przypisana jest całkiem prosta i zrozumiała. Program „Dotacje dla osób fizycznych na wykonanie przydomowych oczyszczalni ścieków na terenie województwa łódzkiego w latach 2020-2021”, to szansa na zbudowanie własnej, przydomowej oczyszczalni ścieków. Co ważne, instalacja taka może być w pełni ekologiczna, niemalże bezobsługowa i dająca wymierne oszczędności dla budżetu domowego. Przydomowa oczyszczalnia nie tylko pozwala zagospodarować ścieki, ale także wykorzystać odzyskaną wodę do użytku w ogrodzie. Minimalna obsługa instalacji ogranicza się do regularnego wprowadzania w obieg bakterii i raz do roku wywozu stałych nieczystości. System pozwala więc w dłuższym okresie czasu oszczędzać na wywozie nieczystości tradycyjnym beczkowozem.
Przyjrzeliśmy się programowi u źródła, czyli w WFOŚiGW w Łodzi. Rozmawialiśmy także z osobami, które zdecydowały się na budowę przydomowej oczyszczalni ścieków.
Beneficjentem programu może być osoba fizyczna, która jest właścicielem, współwłaścicielem lub użytkownikiem wieczystym budynków mieszkalnych. Wnioski można składać 31 sierpnia 2020 roku. Dotacja obejmuje 50 proc. kosztów kwalifikowanych zadania. Budżet programu to 500 tys. zł.
Warto pamiętać o kilku istotnych kwestiach związanych z ubieganiem się o dotację w tym programie:
- Zadanie nie może być zakończone, a nawet rozpoczęte przed wpływem wniosku do Funduszu.
- Program nie obejmuje wykonywania przydomowych oczyszczalni ścieków dla nieruchomości przeznaczonych na cele rekreacyjne (budynki letniskowe, rekreacyjne).
- W budynkach znajdujących się w trakcie budowy dopuszcza się, w ramach zadania objętego dofinansowaniem, wykonanie wyłącznie przydomowych oczyszczalni ścieków z zastrzeżeniem, iż oddanie budynku do użytkowania nastąpi nie później niż w terminie do października 2021 roku.
- Program nie przewiduje możliwości dofinansowania zadań współfinansowanych ze środków publicznych innych, niż środki pochodzące z WFOŚiGW w Łodzi.
- Montowane urządzenia powinny posiadać aprobatę techniczną stosowaną w budownictwie według obowiązujących przepisów prawa budowlanego. Urządzenie powinno posiadać znak CE i certyfikat zgodności z normą PN-EN 12566- 3. Certyfikat taki dostarcza producent lub dystrybutor konkretnej instalacji.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.