Beatyfikacja kard. Wyszyńskiego. Autorzy oddają hołd Prymasowi Tysiąclecia
Podczas VII Walnego Zebrania Członków Instytutu Historycznego NN im. Andrzeja Ostoja Owsianego zaprezentowano dwie książki poświęcone kard. Stefanowi Wyszyńskiemu:
- „Kościół Obywatelski. Formowanie społeczeństwa obywatelskiego w PRL w okresie powstawania niezależnych instytucji politycznych (1976–1981)” autorstwa Andrzeja Anusza
- „Interrex - nurt niepodległościowy wobec prymasa Stefana Wyszyńskiego w latach 1956-1981” autorstwa Mirosława Lewandowskiego
- Moja książka koncentruje się na relacjach między Kościołem katolickim w Polsce a Związkiem Zawodowym Solidarność. Tą książką chciałbym przypomnieć rolę Wielkiego Prymasa w historii Polski, tym bardziej, że 12 września czeka nas beatyfikacja kardynała Stefana Wyszyńskiego - mówi Andrzej Anusz. - Dużo w książce jest odniesień do prasy, wspomnień uczestników wydarzeń. Chciałem, aby miała ona charakter dynamiczny - dodaje.
- Książka, którą napisałem, poświęcona relacjom między Wielkim Prymasem, a nurtem niepodległościowym, jest bardziej książką szczególarską, która opisuje, jak środowisko kombatantów, wywodzących się z Armii Krajowej, wyłaniało się i jak wielką rolę odegrał Prymas Tysiąclecia - opowiada Mirosław Lewandowski.
Beatyfikacja Prymasa Tysiąclecia, kard. Stefana Wyszyńskiego 12 września 2021 roku
Uroczystość beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego odbędzie się 12 września o godz. 12:00 w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie-Wilanowie.Uroczystości będzie przewodniczył kard. Marcello Semeraro, prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. Obecna będzie również delegacja gości z Watykanu, jak również zaproszeni przewodniczący episkopatów Europy oraz członkowie Konferencji Episkopatu Polski. W koncelebrze Mszy Świętej beatyfikacyjnej wezmą udział przedstawiciele duchownych z poszczególnych diecezji w Polsce. W uroczystości będą także uczestniczyły reprezentacje zakonów oraz reprezentanci wiernych świeckich z poszczególnych diecezji.
Z woli papieża Franciszka uroczystość będzie mieć charakter skromny i godny. Godny, gdyż dotyczy Prymasa Tysiąclecia, jednej z najważniejszych postaci w historii Kościoła w Polsce i Kościoła Powszechnego XX wieku, skromny – gdyż oprawa uroczystości musi – także w wymiarze symbolu – odpowiadać czasom pandemii i jej konsekwencjom w wymiarze duchowym, społecznym, ekonomicznym i sanitarnym.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.