4 choroby przebiegające z wysypką, które mogą wystąpić także u Twojego dziecka. Poznaj je bliżej!

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Materiał partnera

4 choroby przebiegające z wysypką, które mogą wystąpić także u Twojego dziecka. Poznaj je bliżej! - Zdjęcie główne

4 choroby przebiegające z wysypką u dziecka | foto Materiał partnera

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Materiały partnerskie Wysypka pojawiająca się na ciele dziecka zawsze wzbudza niepokój rodziców. Warto zatem wiedzieć, jakie mogą być jej potencjalne przyczyny. Poznaj je nieco bliżej, a w razie wątpliwości skonsultuj się z lekarzem rodzinnym lub pediatrą!

Znajomość objawów chorób dziecięcych jest bardzo ważna, ponieważ dzięki temu rodzice mogą szybko zauważyć nieprawidłowości i udać się do lekarza. Wysypka może mieć wiele możliwych przyczyn, spośród których wyszczególnia się zwłaszcza następujące: rumień zakaźny u dzieci, trzydniówka, mononukleoza oraz różyczka. Jak je odróżnić? Przekonaj się!

Trzydniówka

Trzydniówka, zwana również rumieniem nagłym, to choroba zakaźna wieku dziecięcego wywoływana przez wirusy HHV6 i/lub HHV7 należące do grupy Herpesviridae. Najczęściej chorują dzieci w wieku 6-15 miesięcy, przy czym zazwyczaj nie stwierdza się zachorować u maluchów powyżej 3. roku życia. Na samym początku pojawia się gorączka, po ustąpieniu której na ciele rozwija się utrzymująca się około 2 dni bladoróżowa, drobnoplamisto-grudkowa wysypka. Lokalizuje się zwłaszcza na tułowiu, szyi i twarzy, będąc znacznie mniej nasiloną na kończynach. Trzydniówka ustępuje samoistnie bez pozostawiania przebarwień i bez złuszczania skóry. Towarzyszą jej objawy infekcji górnych dróg oddechowych i zapalenie spojówek.

Rumień zakaźny

Za rozwój rumienia zakaźnego odpowiada parwowirus 19, a do zakażenia dochodzi droga kropelkową. Przeważnie chorują dzieci w wieku 2-12 lat, a sama choroba ma przebieg raczej łagodny, czasem wręcz bezobjawowy. Mogą pojawić się umiarkowanie nasilone objawy: stan podgorączkowy, zapalenie gardła, nieżyt nosa, zmęczenie. W ciągu 1-7 dni od zakażenia wystąpić może także wysypka. Dotyczy głównie policzków i innych części twarzy, można opisać ją jako gruboplamistą, zlewającą się. Rumień przybiera charakterystyczny kształt motyla. Wysypka może przejść na tułów czy kończyny, jednak dłonie i stopy zawsze są od niej wolne. 

Mononukleoza zakaźna

Choroba wywołana przez wirusa Epsteina-Barr, w przebiegu której wystąpienie wysypki poprzedza aż 2-tygodniowy okres objawów infekcji. U niektórych chorych pojawia się wysypka plamista lub grudkowo-plamista, obejmująca głównie tułów. Utrzymuje się do 7 dni, po czym samoistnie znika. Inne objawy choroby to m.in. powiększenie śledziony, wątroby i węzłów chłonnych, nieżyt nosa czy zapalenie gardła.

Różyczka

Choroba wywołana przez RNA wirusa rodzaju Rubivirus z rodziny Togaviridae. Pojawienie się wysypki poprzedza powiększenie węzłów chłonnych zausznych, karkowych i szyjnych. Sama wysypka opisywana jest jako plamisto-grudkowa, bladoróżowa lub czerwona. Początkowo zajmuje twarz, aby w ciągu kolejnych 24 godzin przenieść się na tułów i kończyny. Po kilku dniach ustępuje samoistnie, nie pozostawiając na ciele zmian. Towarzyszy temu złuszczanie naskórka. Charakterystyczne są również czerwone plamki na podniebieniu. 

 

– Artykuł sponsorowany

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy