Fake news - definicja
Czym jest fake news? Dosłowne tłumaczenie oznacza nieprawdziwą informację. To zwykle sensacyjna wiadomość, która wprowadza czytelników w błąd. Po co? Na przykład dla korzyści finansowych lub politycznych.
To drugie widać od początku wojny w Ukrainie. Choćby sytuacja ze stycznia tego roku.
"W Sołedarze wycofujące się oddziały Sił Zbrojnych Ukrainy pozostawiły na pastwę losu polskich najemników" - tweet o takiej treści pojawił się w przestrzeni internetowej. Przy okazji wykorzystano zdjęcie żołnierzy z Polski w pełnym rynsztunku, biało-czerwoną flagą na ramieniu. Nie była to prawdziwa informacja.
Trzeba mieć świadomość, że obok konfliktu zbrojnego trwa wojna informacyjna. Na pierwszy rzut oka toczy się w mediach społecznościowych. Tymczasem to działania, za którymi stoją władze.
Jak wynika z raportu bloga ExpressVPN, w 2022 roku czterech czołowych polityków było kojarzonych z frazą "fake news". Chodzi o:
Donalda Trumpa (prawie 200 mln zasięgu)
Joe Bidena (blisko 51 mln zasięgu)
Baracka Obamę (ponad 7 mln)
Liz Cheney (3,2 mln).
Celebryci ofiarami fake newsów
Fake newsy to nie tylko polityka. Fałszywe wiadomości dotykają w dużej mierze świat celebrytów. Blog ExpressVPN stworzył nawet ranking celebrytów, kojarzonych z fake newsami w 2022 roku.
"Podczas gdy bycie kojarzonym z fake newsami wiąże się z byciem sławnym – czasami nawet z korzyścią dla celebrytów, którzy szukają rozgłosu i uwagi – najczęściej stawia ich to w negatywnym świetle - czytamy na blogu ExpressVPN.
Ofiarami fake newsów niejednokrotnie są aktorzy, również ci z Polski.
"Tak naprawdę fake newsy obecnie dotyczą każdej sfery życia, ponieważ kłamstwo niestety klika się znacznie lepiej. Wzbudza to mnóstwo emocji, więc podawane jest dalej. Prawda jest trochę nudna i to jest przerażające" - stwierdziła na Instagramie aktorka Agnieszka Kaczorowska, która swego czasu mierzyła się z plotką, jakoby miała "odbić" swojej koleżance swojego obecnego męża.
Swego czasu w sieci krążyła także informacja o tragicznym wypadku z udziałem aktora Tomasza Karolaka.
"Chciałem zapewnić, że mamy się dobrze i ta informacja to nieprzyjemny i durny fake news" - napisał Karolak.
Dodajmy, że blog ExpressVPN stworzył ranking zagranicznych celebrytów, którzy stają się ofiarami fake newsów.
Na pierwszym miejscu znalazł się Tom Brady (ponad 72 mln zasięgu). Siódme miejsce zajęła Shakira (3,7 mln), a dziewiąte Rihanna (prawie 3 mln). Justin Bieber uplasował się na 17. miejscu (z ponad milionowym zasięgiem).
Fake newsy w przypadku celebrytów napędzają zwykle: ich życie miłosne i pieniądze.
Trzeba jednak pamiętać, jak bardzo szkodliwe są fake newsy. Powodują, że stajemy się nieufni jako społeczeństwo, bo nie wiemy, co jest prawdą a co fałszem. Poza tym dyskredytują naukową wiedzę o świecie na rzecz teorii spiskowych, stwarzają też zagrożenie dla osób, które są ich ofiarami.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.