reklama
reklama

Alternatywy dla laserowej korekcji wzroku

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Alternatywy dla laserowej korekcji wzroku - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Materiały partnerskieLaserowa korekcja wzroku stosowana jest w okulistyce od końca lat 80-tych XX wieku. Obecnie jest to bardzo powszechny sposób rozwiązania problemów ze wzrokiem. Jednak nie każdy pacjent kwalifikuje się do zabiegów laserowych. Na szczęście istnieje alternatywa dla laserowej korekcji wzroku. Soczewki fakijne to rozwiązanie dla Pacjentów którzy z różnych względów nie kwalifikują się do zabiegu laserowej korekcji wzroku. Dla pacjentów którzy nie kwalifikują się do zabiegu ze względu na zbyt zaawansowany wiek, rozwiązaniem będzie refrakcyjna wymiana soczewki.
reklama

Kwalifikacja do laserowej korekcji wzroku

Podczas wizyty kwalifikacyjnej do zabiegu laserowej korekcji wzroku, pacjent poznaje stan zdrowia swoich oczu i optymalną dla siebie metodę korekcji. Zespół specjalistów, złożony z lekarza okulisty, optometrysty oraz asystenta diagnostyki optycznej, bada oczy oraz wykonuje szereg pomiarów oceniając wewnętrzne struktury oka, przede wszystkim rogówkę, soczewkę i siatkówkę. Badanie pozwala określić m.in.:

  • rodzaj i wielkość wady wzroku
  • budowę rogówki
  • stan zdrowia oczu, w tym obecność chorób oczu, infekcji czy stanów zapalnych, które mogą wpłynąć na wyniki korekcji laserowej
Na podstawie badań i pomiarów lekarz indywidualnie dobiera dla każdego pacjenta najodpowiedniejszą metodę.

reklama

Przeciwskazania względne i bezwzględne do laserowej korekcji wzroku

Nie wszyscy pacjenci kwalifikują się do zabiegu laserowej korekcji wad wzroku. Przeciwskazania do wykonania zabiegu laserowego mają dwojaki charakter. Wyróżniamy przeciwskazania bezwzględne, które uniemożliwiają wykonanie zabiegu oraz przeciwwskazania względne, które mają charakter tymczasowy. Przeciwwskazania względne mogą dotyczyć:

  • niestabilnej wady wzroku
  • nieodpowiedniego wieku (poniżej 18 roku życia lub zbyt zaawansowanego wieku, powyżej 55 roku życia)
  • ciąża i okres karmienia piersią
  • zmian hormonalnych w organizmie
  • stosowania niektórych leków, np. sterydów czy leków hormonalnych
  • zespół suchego oka (https://eyemed.pl/baza-wiedzy/zespol-suchego-oka-leczenie/)
Są to czynniki zmienne w czasie, które dyskwalifikują pacjenta tymczasowo z powodu braku pewności co do rezultatów zabiegu. Przeciwwskazania bezwzględne obejmują:

reklama

  • choroby współistniejące, jak nieustabilizowana cukrzyca i choroby oczu, takie jak m.in jaskra, zaćma (https://eyemed.pl/leczenie-zacmy/), stożek rogówki
  • zbyt wysoka wada wzroku: krótkowzroczność powyżej 10 dioptrii i dalekowzroczność powyżej +4 dioptrii
  • zbyt cienka rogówka, lub dystrofia rogówki
  • ubytki w śródbłonku

Alternatywa dla zabiegów laserowych

Jeżeli u pacjenta zostaną stwierdzone przeciwwskazania do wykonania zabiegu laserowej korekcji wzroku, to lekarz może zaproponować inne metody leczenia. Do alternatywnych metod korekcji wad wzroku należy implantacja soczewek fakijnych ICL (Implantable Collamer Lens)

reklama

Implantacja soczewki fakijnej ICL

Alternatywą dla zabiegów laserowych jest korekcja wzroku poprzez wszczepienie wewnątrzgałkowej soczewki fakijnej. Metoda polecana jest tym pacjentom, którzy nie zakwalifikowali się do zabiegu laserowej korekcji wzroku i są w wieku 21-45 lat. Soczewki fakijne to bardzo cienkie i miękkie implanty wszczepiane do oka. Czasami nazywane są „wewnątrzgałkowymi soczewkami kontaktowymi”, ponieważ mają podobne działanie. Soczewki fakijne wszczepia się pomiędzy tęczówkę a soczewkę własną pacjenta Soczewka fakijna współpracuje z okiem. W odróżnieniu od soczewek kontaktowych, soczewki fakijne nie wymagają żadnej pielęgnacji. Ponadto zmiany wprowadzone podczas zabiegu są odwracalne, gdyż w każdym momencie implant można usunąć.. Zabieg wszczepienia soczewki fakijnej, dzięki zastosowaniu znieczulenia w postaci kropli jest całkowicie bezbolesny. Wykonywany jest w warunkach ambulatoryjnych, bez konieczności hospitalizacji. Trwa zwykle około 15-20 minut na jedno oko. Pacjenci po zdjęciu opatrunku odczuwają szybką poprawę widzenia. Rekonwalescencja po implantacji soczewek fakijnych jest szybka, ale ważne jest aby w tym czasie ściśle stosować się do zaleceń lekarza okulisty.

reklama

Refrakcyjna wymiana soczewki RLE

Refrakcyjna wymiana soczewki (RLE) to doskonałe rozwiązanie dla Pacjentów po 55 roku życia, u których pojawiła się również konieczność stosowania okularów do czytania. Ta metoda chirurgiczna, pozwala na korekcję dużych wad refrakcji. Procedura przypomina operację usunięcia zaćmy z tą różnicą, że wykonywana jest u pacjentów z przezierną soczewką lub zmętnieniem nieistotnym dla widzenia. Zabieg polega na wymianie naturalnej soczewki oka na zaawansowany, indywidualnie dobrany do potrzeb i oczekiwań Pacjenta implant wewnątrzgałkowy. Soczewka wewnątrzgałkowa ma za zadanie korygować wzrok na wszystkich odległościach, dzięki czemu pacjent może wyeliminować okulary korekcyjne ze swojego życia. Wszczepione podczas zabiegu soczewki są trwałe i nie ulegają procesowi starzenia w odróżnieniu od soczewek naturalnych. Zabieg jest rekomendowany dla pacjentów:

  • powyżej55 roku życia, z objawami utraty naturalnej elastyczności typowymi dla starczowzroczności
  • z krótkowzrocznością, nadwzrocznością i astygmatyzmem
  • dla tych, którzy zniechęcili się do tradycyjnych metod korekcji wzroku, jak okulary i soczewki kontaktowe
Zabieg jest bezbolesny, bezpieczny i krótki. Wykonywany jest w ramach chirurgii jednego dnia. Trwa mniej niż 20 minut na jedno oko. Proces gojenia po operacji może trwać nawet kilka tygodni Ważne aby w tym czasie ściśle stosować się do zaleceń przekazanych przez lekarza okulistę. 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama