Producenci wyposażenia biur przez ostatni rok mieli pełne ręce roboty. Kluczowe pytania, jakie sobie stawiali, nie dotykały kwestii, czy pracownicy wrócą do biur, ale raczej wyzwania, jak zagwarantować im bezpieczeństwo i komfort w nowej rzeczywistości. To, co pierwotnie wydawało się przynosić klęskę i głęboki kryzys, okazało się szansą i dźwignią do wypromowania nowoczesnych rozwiązań.
Dobrym przykładem takiej sytuacji jest łódzka firma Mikomax, lider na rynku wyposażenia biur. Innowacyjne rozwiązania, które stworzono w firmie jeszcze przed epidemią, w nowej rzeczywistości stały się szczególnie atrakcyjne i pożądane. Specjalne zamknięte mikro-pomieszczenia biurowe - tzw. Hush - stało się hitem eksportowym i znalazło wielorakie zastosowanie w biurach na całym świecie.
Dzięki rozwojowi tego właśnie projektu Mikomax w stosunkowo niedługim czasie stał się drugim największym na świecie producentem tego typu wyposażenia. O wyzwaniach, sukcesach i potencjalnych możliwościach Hushoffice rozmawiamy z Januszem Mikołajczykiem, prezesem zarządu firmy Mikomax.
W obecnej sytuacji najszybciej dostosowują się firmy posiadające przestrzenie biurowe typu open space. Dzięki dużym powierzchniom otwartym, nie ograniczonym ścianami czy innymi trwałymi przegrodami, są to przestrzenie łatwe do aranżacji i przebudowy.
Właśnie tam swoje miejsce mogą dziś znaleźć różnorodne Hush-e. Dostosowane do pracy w pojedynkę, do rozmowy we dwoje lub więcej osób, przeprowadzenia mini konferencji czy zebrania zespołu. Doskonale wyposażone we wszystko, co niezbędne do wygodnego funkcjonowania w pracy, dziś, w sytuacji epidemicznej, posiadają dodatkowe rozwiązania gwarantujące bezpieczeństwo i komfort pracy.
Jednym z wielu tego typu rozwiązań stosowanych w biurach, także w pomieszczeniach typu Hush, mogą być oczyszczacze powietrza działające w oparciu o proces fotokatalizy. Urządzenia takie mogą funkcjonować niezależnie od konstrukcji Hush - jako urządzenia mobilne lub też mogą być zintegrowane z systemem wentylacji i klimatyzacji konkretnego Hush-a. Obecnie trwają prace nad integracją systemów oczyszczania powietrza, znanych choćby z platformy 24BB.pl, z różnymi wersjami Hush-a.
Dzięki takim rozwiązaniom mikrobiura-kabiny typu Hush mają potencjalnie rozmaite zastosowania, z których jednym z najciekawszych wydaje się udostępnianie ich w przestrzeni publicznej. To kolejny innowacyjny projekt realizowany w firmie Mikomax.
Mikrobiura usytuowane w publicznej przestrzeni, takiej jak dworce, galerie handlowe, centra rozrywki czy rekreacji, mogą być rezerwowane i dostępne dzięki specjalnej aplikacji. Biznesmeni szukający biura na godziny w obcym mieście mogą spotkać się w komfortowych warunkach z kontrahentem nie wychodząc z dworca lub wybierając optymalną dla siebie lokalizację. W ten sposób część życia biznesowego, nie rezygnując ze spotkań „face to face”, może przenieść się z przestrzeni online do przestrzeni realnej.
Co ważne, spotkania w ogólnodostępnych Hush-ach nadal będą bardzo bezpieczne, ponieważ zastosowane w nich środki i rozwiązania sanitarne pozwolą utrzymać najwyższy poziom bezpieczeństwa epidemicznego.
Kolejny raz okazało się więc, że w dobrym biznesie sytuacja kryzysowa może stać się szansą rozwojową. Jeżeli firma szuka innowacyjnych rozwiązań, bada rynek i nie poprzestaje na starych, sprawdzonych projektach, ale ciągle szuka i tworzy nowe, w sytuacjach załamania rynku czy zmiany koniunktury może zareagować elastycznie i adekwatnie do sytuacji. Tak właśnie stało się w łódzkiej firmie Mikomax, gdzie od wielu miesięcy sprzedaje się rozwiązania zachęcające pracowników do powrotu do biur. Wszak na końcu wszystkich starań jest człowiek, który jako zwierzę stadne potrzebuje kontaktu z innymi ludźmi. Dziś, choć to nadal trudne i obarczone wieloma wysiłkami, jest możliwe i pożądane. Wracamy więc do biur i próbujemy odnaleźć się w nowej, nieco innej niż dotychczas, rzeczywistości.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.