Reklama

Reklama

Bezpieczeństwo w Internecie - na co zwrócić szczególną uwagę

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

Bezpieczeństwo w Internecie - na co zwrócić szczególną uwagę  - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Materiały partnerskie Rozwój technologiczny sprawia, że niemal każdy obszar naszego życia w całości lub w części przenosi się do Internatu. Ma to wiele niewątpliwych zalet, ale z drugiej strony, rośnie także liczba zagrożeń, z jakimi może zetknąć się każdy z nas. W związku z tym jednym z wyzwań jest zminimalizowanie wszelkiego rodzaju ryzyka. W poniższym tekście podpowiadamy, jak zadbać o swoje bezpieczeństwo w sieci oraz wskazujemy popularne ostatnio ataki hakerskie na strony internetowe.

Reklama

Elektroniczny system płatności, zakupy online, zdalne nauczanie, rozrywka, w tym korzystanie z kasyn online i wiele innych. Obecnie wielu z nas sporą część dnia spędza online, korzystając z różnego typu urządzeń, w tym głównie smartfonów. Wszystko to sprawia, że warto zdobyć choćby podstawową wiedzę na temat cyberbezpieczeństwa, a następnie wprowadzić ją w życie!  

Jak zachować bezpieczeństwo w sieci?

Z roku na rok rośnie liczba cyberataków, które dotykają już nie tyle większe podmioty, w tym instytucje państwowe czy firmy, ale przede wszystkim osoby prywatne. Dochodzi do nich na różne sposoby, w tym poprzez złośliwe oprogramowanie, wiadomości e-mail, komunikatory czy nawet włamania na konta w serwisach społecznościowych i nie tylko. Na szczęście, istnieje szereg rozwiązań z zakresu cyberbezpieczeństwa, dzięki którym można wyłapać wiele z tych zagrożeń. Mimo to, należy pamiętać, że bardzo duże znaczenie ma także postawa samych internautów. Kluczowe jest bowiem zachowanie ostrożności i czujności, szczególnie jeśli chodzi o udostępnianie naszych danych, a także ustawianie dostępu do wszelkich kont. 

 

Najpopularniejsze ataki hakerskie - co warto wiedzieć? 

Oprócz osób prywatnych zagrożone są nie tylko duże podmioty gospodarcze, ale także mali oraz średni przedsiębiorcy. Wśród rodzajów ataków, z którymi można było spotkać się w ostatnich latach należy wymienić między innymi ransomware, czyli złośliwe oprogramowanie, którego zadaniem jest szyfrowanie ważnych plików przechowywanych na dysku sieciowym oraz lokalnym. Celem hakerów jest wówczas wyłudzenie pieniędzy poprzez zastosowanie szantażu. Coraz częściej spotykamy się także z podmiana strony internetowej, co uniemożliwia przedsiębiorcy prowadzenie swojego biznesu, np. sklepu. Groźnym atakiem jest także tzw. brute force, który polega na tym, że włamywać za pomocą specjalnych algorytmów podejmuje próby zalogowania się do panelu administracyjnego danego serwisu. Szczególnie zagrożone są te podmioty, które zatrudniają wielu pracowników, a każdy z nich ma własne konto z dostępem do danych. Ostatnio bardzo głośno było o atakach na skrzynki mailowe oraz konta w mediach społecznościowych, których właścicielami są polityce, parlamentarzyści czy dziennikarze. Co rusz słyszy także o wycieku danych osobowych z różnych sklepów internetowych, w tym m.in. z Morele.net, aleleki.pl, ale także na strony rządowe - dobrym przykładem jest włamanie na portal rodzina.gov.pl, które miało miejsce w 2018 roku i polegało na przekierowaniu adresu na złośliwą witrynę. Dziennie ofiarami ataków pada tysiące stron, w tym także witryny prowadzone przez niewielkie firmy, dlatego każdy powinien wdrożyć niezbędne środki bezpieczeństwa, aby uchronić się przed takim działaniem. 

Bezpieczeństwo a usługi online - najważniejsze informacje

Wszelkie niebezpieczeństwa w sieci mogą czyhać na każdego, dlatego tak istotne jest trzymanie się kilku zasadniczych reguł. Jedna z nich dotyczy nadawania unikalnych i trudnych do złamania haseł, a także - w ramach możliwości - korzystania z podwójnej autoryzacji. Mowa głównie o logowaniu do rachunków bankowych, poczty, portali społecznościowych, kont w sklepach internetowych czy kasyn online. Nie można także bagatelizować żadnej wiadomości dotyczącej próby logowania przez zidentyfikowaną osobę, a już na pewno komunikatu o naruszeniu zabezpieczeń. Więcej informacje na ten i wiele innych podobnych tematów można znaleźć na stronie Cyberwire

O czym jeszcze pamiętać? 

Warto zwrócić ponadto uwagę na to, jakie aplikacje instalujemy na swoich telefonie. Powinny pochodzić bowiem ze sprawdzonych źródeł, co zapewni wyższy poziom bezpieczeństwa i wsparcie techniczne. Jeśli już używamy danej aplikacji (np. banku, sklepu czy kasyna online), pamiętajmy o jej aktualizowaniu. Producenci co rusz usprawniają funkcjonowanie takich narzędzi, w tym wzmacniają ochronę przed najnowszymi cyberatakami. Przede wszystkim jednak nic nie zastąpi zdrowego rozsądku i odpowiedzialnego podejścia do nowych rozwiązań technologicznych. Jeśli będziemy działać w ten sposób, znacznie utrudnimy zadanie oszustom i będziemy mogli spać spokojnie. 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy