reklama

Bezpieczna jazda po zmroku — pamiętaj o tych zasadach!

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Materiał partnera

Bezpieczna jazda po zmroku — pamiętaj o tych zasadach! - Zdjęcie główne

Bezpieczna jazda po zmroku — pamiętaj o tych zasadach! | foto Materiał partnera

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Materiały partnerskieBezpieczna jazda po zmroku stanowi wyzwanie dla wielu kierowców, zwłaszcza młodych, którzy nie mieli okazji wcześniej podróżować w takich warunkach. Niezależnie jednak od stażu posiadania prawa jazdy, jazda po zmroku nikogo nie ominie. Zwłaszcza w sezonie jesienno-zimowym, kiedy to bardzo szybko robi się ciemno. Również wcześnie rano w tym okresie jadąc do pracy, należy być przygotowanym na jazdę po ciemku.

Jazda samochodem w nocy z zachowaniem bezpieczeństwa — zasady ruchu.

Jazda samochodem w nocy wiąże się z pewnymi niedogodnościami, na które należy się odpowiednio przygotować. Z danych podawanych oficjalnie przez Policję, wynika, iż wypadki w nocy i po zmroku ze względu na mniejsze natężenie ruchu niż za dnia, zdarzają się rzadziej. Ale gdy już występują, cechują się dużo większą umieralnością. Reakcja kierowców na zagrożenie jest spowolniona, gdy jest ciemno, a to często czynnik decydujący o zachowaniu bezpieczeństwa. 

Zatem jak przygotować się do takich warunków? Na co uważać i jakimi zasadami się kierować?

Jazda samochodem w nocy może wydawać się o wiele trudniejsza ze względu na ograniczony zasięg pola widzenia trasy. Ale to nie jedyne utrudnienie. W grę wchodzi także ryzyko związane z dziką zwierzyną, która w każdej chwili może wskoczyć na jezdnię. Warto nadmienić także słabo oznakowanych pieszych oraz innych uczestników ruchu, przykładowo rowerzystów. Ciężko zauważalne są także różnego rodzaju przeszkody na drodze, wyboje oraz dziury. Kierowców po ciemku może morzyć sen, a monotonia trasy powoduje jazdę z nadmierną prędkością, której w nocnych warunkach „nie czuje się” aż tak, jak za dnia. Wielu kierowców skarży się także na oślepianie światłami pojazdów, które ich mijają z naprzeciwka. 

Jazda samochodem w nocy – check lista bezpieczeństwa.

Jeśli czeka Cię jazda samochodem w nocy, zapoznaj się z naszą checklistą. Upewnij się w ten sposób, czy Twoja podróż samochodem po zmroku będzie odbywać się z zachowaniem bezpieczeństwa! 

 

Odpowiednia prędkość poruszania się, nieprzekraczająca ograniczeń, a na trasach krętych nawet lekko niższa. 

Świadomość widzenia jedynie 50 metrów oświetlonej drogi (taki jest zasięg świateł mijania), co przedkłada się na reakcję / refleks kierowcy i          ocenę np. drogi hamowania. 

Sprawne oświetlenie auta — działające lampy i odpowiednio ustawiony kąt padania świateł na jezdnię. Jeśli wydaje Ci się, że coś jest nie tak,          pomóc może mechanik. Łódź to lokalizacja w naszym serwisie, w której znajdziesz ponad 270 warsztatów.

Światła tzw. długie, stosuj jedynie, gdy nikt nie jedzie z naprzeciwka, inaczej oślepiasz innych kierowców. 

Obserwuj światła innych aut, zanim rozpoczniesz manewr wyprzedzania, jeśli znikają, może to oznaczać wzniesienia na drodze — nie                      wyprzedzaj wtedy, gdyż znad górki może nagle pojawić się czołowo inny samochód! 

Jadąc po ciemku krętą drogą, lub górzystą, przed ostrymi zakrętami / wzniesieniami, można lekko zatrąbić, dając dodatkowy sygnał innym              kierowcom. 

Zachowuj większy dystans pomiędzy innymi pojazdami niż za dnia. 

Jeśli oślepiają Cię światła innych aut z naprzeciwka, patrz na prawą krawędź drogi i przyjmij ją za punkt odniesienia na trasie. Jeśli oślepiają            Cię światła w lusterku (od auta jadącego za Tobą), przechyl lusterko w dół, zmieniając kąt odbijanych promieni. 

Gdy jesteś zmuszony do zatrzymania się na trasie, pamiętaj o założeniu kamizelki odblaskowej i ustawieniu odpowiednio daleko trójkąta,                najlepiej też go oświetlić — tak by dać innym kierowcom odpowiedni dystans na reakcję. 

Miej oczy dookoła głowy i zwalniaj przed przejściami dla pieszych. Często oświetlone są pasy, a nie widać osoby czekającej na chodniku.                Pieszy wtedy z zaskoczenia może nagle pojawić się w polu widzenia kierowcy. 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy