Reklama

Budowa domu w dwóch etapach - czy warto tak budować?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Budowa domu w dwóch etapach - czy warto tak budować? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Materiały partnerskie Budowa domu w dwóch etapach to rozwiązanie, które pozwala Inwestorom na rozłożenie w czasie kosztów realizacji inwestycji. Inwestorzy, którzy decydują się na dwuetapową budowę, w pierwszej kolejności wykańczają i przygotowują do użytkowania parter domu, jego strefę dzienną, kuchnię, jadalnię oraz dodatkowy pokój, a w drugim — późniejszym etapie przystępują do aranżacji pozostałej części domu. Jak zaplanować budowę domu w dwóch etapach i na co zwrócić uwagę?

Na co zwrócić uwagę budując dom dwuetapowy?

Budowa domu to przedsięwzięcie wymagające odpowiedniej organizacji. Chcąc rozłożyć w czasie koszty budowy i poprowadzić inwestycję dwuetapowo, warto uwzględnić to na etapie wyboru projektu. Świadomość swoich potrzeb pozwoli na płynną i bezproblemową realizację. Gotowe projekty domów zachwycają swoją różnorodnością i możliwością dopasowania do wielu potrzeb Inwestora, a w przypadku budowy domu dwuetapowego powinny stwarzać możliwość komfortowego użytkowania przestrzeni, którą planuje się wykończyć w pierwszym etapie. W takim projekcie będzie przewidziana odpowiednia konstrukcja budynku, lokalizacja schodów i miejsce przebicia w stropie, odpowiednia wysokość pomieszczeń na poddaszu oraz możliwość ich naturalnego doświetlenia, a także zaprojektowany będzie odpowiedni podział funkcjonalny.

Prace wykończeniowe na poddaszu można dostosować do indywidualnych planów i tego, w jakim czasie rodzina będzie chciała z niego korzystać. Warto jednak od razu wykonać odpowiednią termoizolację stropu i dachu oraz zaślepić otwór na schody, aby ograniczyć straty ciepła. W pierwszym etapie budowy domu dwuetapowego Inwestor może zrezygnować z kładzenia podłóg na poddaszu, stawiania ścian działowych czy wykańczania łazienek. Chcąc wykonać w pierwszym etapie jak największą ilość prac, warto także wstawić okna połaciowe, a także wyprowadzić niezbędne instalacje.

 

Schody na poddasze – czy i kiedy budować je w pierwszym etapie prac budowlanych?

Domy z poddaszem użytkowym muszą posiadać schody wewnętrzne, które w przypadku budowy domu w dwóch etapach nie zawsze muszą powstać w pierwszym etapie. Termin ich wykonania w znacznym stopniu zależy od ich rodzaju i konstrukcji. Jak to wygląda w praktyce?

Jeżeli projekt domu zakłada możliwość zastosowania schodów drewnianych, to z ich wykonaniem można poczekać do drugiego etapu budowy. Konstrukcja schodów drewnianych jest lekka, ich realizacja jest szybka, a montaż nie powoduje wielu zabrudzeń. Decydując się na schody drewniane i ich budowę w późniejszym czasie, należy jedynie zadbać w pierwszym etapie o wykonanie, a potem zabezpieczenie otworu w stopie, niezbędnego do przyszłego montażu schodów.

Inaczej sytuacja wygląda w przypadku schodów z żelbetu. Ich budowę praktyczniej jest wykonać w pierwszym etapie, bowiem ich realizacja należy do tak zwanych „brudnych prac”, co w późniejszym czasie będzie bardziej problematyczne. Minusem może być jednak to, że schody te zajmują sporo miejsca, które podczas użytkowania parteru mogłoby zostać przeznaczone np. na funkcjonalną garderobę czy pomieszczenie gospodarcze.

Formalności związane z użytkowaniem części domu jednorodzinnego

Inwestor przed oficjalnym zamieszkaniem w wybudowanej części domu musi złożyć wniosek o pozwolenie na użytkowanie części obiektu budowlanego. Uzyskanie zgody na użytkowanie części budynku poprzedzone jest sprawdzeniem wniosku i jego załączników oraz przeprowadzeniem przez Inspektorów Nadzoru Budowlanego obowiązkowej kontroli. Kontrola obejmuje sprawdzenie, czy budynek wybudowany został zgodnie z zatwierdzonym projektem zagospodarowania działki, projektem architektoniczno-budowlanym, warunkami pozwolenia na budowę oraz projektem technicznym. Dodatkowo mieszkalna część budynku zgłoszona do użytkowania musi spełniać warunki wymagane dla lokalu mieszkalnego, pozwalające na zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych, czyli musi posiadać kuchnię, łazienkę, przynajmniej jeden pokój, dostęp do wody, energii elektrycznej, ogrzewania i umożliwiać odprowadzanie ścieków. Po otrzymaniu od Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego decyzji o pozwoleniu na użytkowanie części obiektu budowlanego Inwestor może się wprowadzić. W przyszłości, po zakończeniu drugiego etapu prac budowlanych, Inwestor powinien złożyć zawiadomienie o zakończeniu budowy całego budynku, dołączając do zawiadomienia wydaną wcześniej decyzję zgody na użytkowanie części budynku wraz z dodatkowymi, wymaganymi dokumentami i aktualnymi protokołami badań instalacji wewnętrznych do Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego.

Budowa domu w dwóch etapach to rozwiązanie, które pozwala rozłożyć wydatki, a Inwestor zyskuje czas na zgromadzenie wszystkich środków finansowych. Osoby planujące budowę domu dwuetapowego mogą skorzystać z pomocy profesjonalnych doradców Biura Projektów ARCHON+, którzy pomogą w wyborze odpowiedniego gotowego projektu domu dwuetapowego, dostosowanego do uwarunkowań lokalizacyjnych działki i wymagań Inwestora. Zapraszamy na www.archon.pl

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy