Zanim rozpocznie się kompletowanie wakacyjnej kosmetyczki warto wiedzieć o kilku kwestiach. Po pierwsze dobrze aby wybrane produkty miały stosunkowo kompaktowe rozmiary, a po drugie aby były odpowiednie do stosowania przez całą rodzinę. Dzięki temu bagaż będzie lekki i funkcjonalny. A niestety bez względu na to czy podróż trwa tydzień czy dłużej to ilość potrzebnych kosmetyków się nie zmienia. Natomiast podróżując samolotem trzeba pamiętać, o tym że większość linii lotniczych ogranicza pojemność opakowania kosmetyku do 100 ml oraz nakazuje przewożenie kosmetyków w bagażu podręcznym w przezroczystej kosmetyczce lub woreczku strunowym.
Produkty do codziennej pielęgnacji – niezbędnik w wakacyjnej apteczce
Oczywiście w kosmetyczce muszą się znaleźć produkty do codziennej higieny, takie jak: pasta do zębów, szczoteczka do zębów, szampon (godny polecenia jest szampon w kostce, który nie wyleje się w bagażu), mydło lub żel pod prysznic o neutralnym zapachu, krem do ciała i twarzy, mokre chusteczki, papier toaletowy, antyperspirant (antyperspirant w sprayu o uniwersalnym zapachu będzie odpowiedni dla każdego członka rodziny lub partnera). Ale są też produkty, które kupujemy z myślą wyłącznie o wyjeździe wakacyjnym, które wymieniono poniżej.
Jak uchronić się przed owadami na wakacjach?
Wakacyjny wyjazd skutecznie potrafią uprzykrzyć namolne owady. Zatem spray odstraszający owady oraz żel łagodzący ukąszenia owadów to dwa bardzo ważne produkty, o których warto zawsze pamiętać podczas pakowania walizek na wakacje. Jak wybrać skuteczny spray na komary, kleszcze i meszki? Wiele zależy od tego dla kogo ten spray jest przeznaczony, a ograniczenia dotyczą głównie małych dzieci i osób uczulonych na składniki preparatów odstraszających owady. Wybierając spray na komary dla niemowląt i małych dzieci najlepiej postawić na preparaty posiadające naturalne składniki takie jak roślinne olejki eteryczne: olejek lawendowy, olejek z pelargonii, trawy cytrynowej, kocimiętki, olejek citronella. Z kolei preparat odstraszajacy komary dla dorosłych najczęściej ma w składzie jeden z dwóch składników: N-acetylo-Nbutylo- beta-alaninian etylu (IR3535) lub N,N-Diethyl-3-Methylbenzamide (DEET). Są to repelenty (substancje odstraszające owady), które z dużą skutecznością ochronią każdego turystę przed atakami natrętnych owadów. Dostępne są kosmetyki przeciw owadom z różną zawartością DEET, a im wyższa procentowa zawartość tej substancji tym wyższa ochrona przeciw komarom, kleszczom i meszkom. Aerozol na owady z 50% DEET nadaje się na wyjazd nawet w tropiki.
Ochrona przed słońcem – jak nie podrażnić skóry
Dobry krem z filtrem to zdecydowanie must have na wakacjach. Niezależnie czy planujemy plażowanie, uprawianie sportów czy zwiedzanie to zawsze potrzebujemy ochrony przed intensywnym promieniowaniem słonecznym. Narażenie skóry na zbyt długą ekspozycję na słońce bez odpowiedniej ochrony przeciwsłonecznej może skutkować poparzeniem słonecznym w postaci rumienia i pęcherzy. A w perspektywie wielu lat może doprowadzić do zachorowania na czerniaka lub inne choroby skóry.
Jaki kosmetyk do opalania wybrać? Jeżeli podróżują z nami dzieci to koniecznie musi to być kosmetyk do opalania z filtrem SPF50, gdyż delikatna skóra dziecka jest bardziej wrażliwa i szybciej ulega poparzeniu niż u osób dorosłych. Z kolei dorośli w zależności od karnacji i kierunku podróży mogą sobie pozwolić na kosmetyki do opalania z filtrem SPF 10, 20, 30 czy innym odpowiednio dobranym. Jeżeli chodzi o formę kosmetyku to tu już jest to kwestia indywidualna ale na rynku można kupić: mleczko przeciwsłoneczne, spray do opalania, olejek do opalania, krem ochronny do twarzy z filtrem i podkład do twarzy z filtrem UV.
Warto pamiętać też o tym, że aplikację kosmetyku do opalania należy ponawiać nawet co 2-3 godziny oraz po każdej kąpieli nawet jeżeli jest to wodoodporny olejek do opalania. Najlepiej postępować zgodnie z zaleceniami producenta danego specyfiku.
Na odciski, pęcherze i otarcia – pomoc przy długich wędrówkach
Każdy miłośnik pieszych wycieczek doskonale wie, że sprawdzone buty to gwarancja udanej pieszej wycieczki po górach, lasach czy miejskich alejkach w pogoni za kolejnymi zabytkami i atrakcjami. Jednak nie żyjemy w idealnym świecie i otarcia na stopach zdarzają się każdemu, a drobne skaleczenia i zadrapania na kolanach, dłoniach i kostkach też mogą się pojawić. Dlatego w apteczce podróżnej muszą znaleźć się plastry i opatrunki umożliwiające szybkie zabezpieczenie rany, a jeżeli planujemy uprawianie sportów ekstremalnych lub survival zapakujmy również opaski uciskowe, kompresy, bandaże i płyn odkażający na rany. Obecnie można kupić plastry z opatrunkiem przyspieszającym gojenie ran, sztyft przeciw pęcherzom, specjalne żelowe plastry na pęcherze umożliwiające dalszą wędrówkę i opatrunki antybakteryjne ale przebojem zawsze jest zestaw plastrów o różnych kształtach i rozmiarach oraz kolorowe plastry dla dzieci. Zapakowanie środków opatrunkowych do torby podróżnej nie jest kłopotliwe, gdyż są one lekkie i zajmują mało miejsca, a mogą oszczędzić wiele cierpienia.
Wszystkie wymienione wyżej produkty to podstawowe atrybuty dobrze przygotowanego turysty, które pomogą ochronić siebie i współtowarzyszy podróży przed najczęściej pojawiającymi się problemami podczas wakacji, czyli poparzeniem słonecznym, ukąszeniem owadów oraz otarciami na stopach. Wybierając kompaktowe opakowania możemy spakować je do plecaka lub torebki i mieć je zawsze przy sobie. Są one łatwo dostępne więc warto zamówić je wcześniej, a każdy z nich można znaleźć w drogerii internetowej Olmed.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.