Reklama

Czy można ogrzewać dom klimatyzacją? - poznaj opinię fachowców z Centrumrekuperacji

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Materiał partnera

Czy można ogrzewać dom klimatyzacją? - poznaj opinię fachowców z Centrumrekuperacji - Zdjęcie główne

Czy można ogrzewać dom klimatyzacją? | foto Materiał partnera

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Materiały partnerskie W dobie kryzysu energetycznego zarówno całe miasta, jak i pojedynczy mieszkańcy szukają oszczędniejszych, alternatywnych źródeł ogrzewania budynków. Jednym z rozwiązań, do którego przekonuje się coraz więcej osób, jest wykorzystanie klimatyzatorów do ogrzewania mieszkań, kamienic, czy domów wielorodzinnych. O zaletach tego rozwiązania opowiadają specjaliści.

W czasach kiedy tradycyjne źródła ogrzewania generują zbyt duże koszty, wiele osób zmuszonych jest do znalezienia korzystniejszej dla domowego budżetu alternatywy. Rozwiązaniem budzącym coraz większe zainteresowanie są klimatyzatory z funkcją grzania. Choć sposób ten nie rozpowszechnił się jeszcze w Polsce, eksperci z Centrumrekuperacji powołują się na szereg danych, które potwierdzają skuteczność grzewczego wykorzystania klimatyzatorów.

Korzystanie z klimatyzatora zimą? Mimo że dla wielu z nas wykorzystanie urządzenia kojarzy się głównie z funkcją chłodzenia, fachowcy przekonują, że nie jest to do końca prawda. Praktyka pokazała, że klimatyzacja dwufunkcyjna (z funkcją grzewczą i chłodzącą) dobrze sprawdza się jako podstawowe źródło ogrzewania. Do niedawna wątpliwości użytkowników wzbudzała możliwość oblodzenia się jednostki zewnętrznej w trakcie dużych mrozów – wówczas urządzenie znacznie zmniejszało swoją wydajność. Ostatnie lata udowodniły, że w konsekwencji zmian klimatycznych, w Polsce zimy mają znacznie łagodniejszy przebieg. Dodatkowo producenci klimatyzatorów wypracowali skuteczne rozwiązania technologiczne, które pozwalają na wydajną pracę urządzeń nawet przy temperaturach dochodzących do -15 stopni Celsjusza. Osoby stosujące to rozwiązanie potwierdzają, że w obecnych warunkach panujących w trakcie sezonu zimowego, ogrzewanie domu klimatyzatorem sprawdza się przez cały rok.

Klimatyzatory sprawdzą się przy ogrzewaniu zarówno budynków jednorodzinnych, jak i mieszkań lub lokali usługowych. Najpopularniejsze urządzenia typu split działają na zasadzie pompy ciepła – składają się z jednostki zewnętrznej i wewnętrznej połączonych ze sobą rurkami z czynnikiem chłodniczym. Klimatyzacja jako pompa ciepła powietrze-powietrze wyposażona jest w specjalny zawór, który zmienia kierunek przepływu czynnika chłodniczego, gdy zaistnieje taka konieczność. W takiej sytuacji parownik i skraplacz zamieniają się swoimi rolami, a klimatyzator umożliwia dogrzewanie pokoju, zamiast chłodzenia. Nowoczesne, znacznie cichsze od swoich poprzedników tzw. klimatyzatory ciepło-zimno (lub też inwerterowe), pracują płynnie i szybko osiągają zadane temperatury schładzania i ogrzewania.

Czy mimo wielu zalet, korzystanie z dwufunkcyjnej klimatyzacji jest bezpieczne dla naszego portfela? Te obawy z pewnością wynikają z doświadczeń osób użytkujących klimatyzatory starszej generacji jeszcze kilka lat temu. Oprócz niezawodności i większej kultury pracy urządzeń, producenci pracowali nad zwiększeniem wydajności zastosowanych przy ich produkcji technologii. W tej sytuacji warto jednak powołać się na twarde dane.

Współczynnik SCOP/COP informuje przyszłego użytkownika o ilości energii cieplnej wyprodukowanej przez urządzenie przy poborze energii elektrycznej (1 kWh) – wyższy współczynnik charakteryzuje wydajniejsze i bardziej energooszczędne urządzenie. Klimatyzatory dwufunkcyjne cechuje bardzo dobry współczynnik produkcji energii cieplnej – znacznie lepszy niż tradycyjne urządzenia dogrzewające jak np. farelki.

Ile kosztuje ogrzewanie klimatyzacją? Aby oszacować koszty należy wykonać proste obliczenie – przemnożyć moc klimatyzatora dwufunkcyjnego przez czas jego pracy (zazwyczaj 6-8 godzin). Następnie mnożymy uzyskaną liczbę przez koszt 1 kWh w obowiązującej taryfie.

Zadowoleni z zastosowanego rozwiązana klienci chwalą sobie niezależność od różnych czynników, na które nie mamy wpływu. Gigantyczny wzrost cen opału i kłopoty z jego dostępnością to kwestie, o które nie muszą martwić się posiadacze dwufunkcyjnych klimatyzatorów.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy