reklama

Czy odsypianie w weekend ma sens?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Materiał partnera

Czy odsypianie w weekend ma sens? - Zdjęcie główne

Czy odsypianie w weekend ma sens? | foto Materiał partnera

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Materiały partnerskieWiele osób praktykuje odsypianie w weekend. Okazuje się, że takie rozwiązanie nie zawsze jest dobre. Najważniejsze jest to, aby przez cały tydzień zapewnić sobie komfortowy i zdrowy sen. W tym wypadku niezbędne jest wygodne łóżko wraz z materacem. Przytulna sypialni jest zachętą do wypoczynku, a miła atmosfera sprzyja nocnemu relaksowi. Czy odsypianie w weekend jest dobre dla organizmu? O czym warto wiedzieć? Jak zadbać o zdrowy sen? Gdzie znajdziemy unikalne materace?

Aranżacja sypialni

Zdrowy sen wiąże się z odpowiednią aranżacją sypialni. W tym wypadku niezbędne jest zadbanie o solidne łóżko i wygodny materac. Na uwagę zasługuje materac w Łodzi renomowanej marki Hilding Anders - w tym wypadku każdy odbiorca znajdzie taki materac, jaki spełni jego oczekiwania. Poza miejscem do spania, nie bez znaczenia są dodatki, wprowadzające przytulną atmosferę. Sypialnia nie może być przytłaczająca i stawiać na zbyt mocne kolory, które rozpraszają uwagę. Postawmy na gustowne zasłony, żaluzje lub rolety w oknie, łóżko z zagłówkiem lub bez czy też komfortowy materac. Wszystko to sprawi, że codzienne zasypianie stanie się czystą przyjemnością. Jeśli w ciągu tygodnia niewiele śpimy, z pewnością zastanawiamy się, czy w weekend możemy odespać cały ten czas. Okazuje się, że nie jest to dobry pomysł.

Odsypianie w weekendy

Przydatne informacje o odsypianiu w weekendy znajdziemy na: https://sleepinghouse.pl/artykul/czy-odsypianie-w-weekendy-szkodzi-zdrowiu. Każdy z nas powinien przesypiać ok 7-8 godzin każdej nocy. Jednakże pamiętajmy o tym, że jest to indywidualna kwestia dla każdego człowieka. Higiena snu wiąże się z kładzeniem się spać i wstawaniem o tych samych porach. Zapomnijmy zatem o odsypianiu w weekendy. Zarwanie nocy może nam się zdarzyć i wtedy konieczna jest odpowiednia regeneracja. Istotne jest to, aby takie sytuacje nie stały się częste, gdyż to zaburza zegar biologiczny. 

Warto zauważyć, że nieregularny sen może wpływać na zespół metaboliczny. Osoby, które śpią zbyt mało, mają większy cholesterol, stężenie cukru we krwi i wyższe ciśnienie. Niedobory snu i odsypianie w weekendy może doprowadzić do wystąpienie przykrych objawów i schorzeń, związanych z psychiką lub układem krążenia. 

Zgubne skutki odsypiania w weekendy

Poza zespołem metabolicznym, istnieje też wiele innych zagrożeń, wiążących się z odsypianiem w weekendy. Deficyt snu wpływa na wzrost hormonu stresu i apetytu, dlatego istnieje ryzyko problemów z koncentracją i wzrostu masy ciała. Ponadto, wzrasta ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych (zaburzenia psychiczne, depresja, stany lękowe, nadciśnienie itp.). Nie zapominajmy o tym, że skutki odsypiania mogą dotyczyć społecznego wymiaru. Jeśli dłużej śpimy w weekend, często jesteśmy rozleniwieni w ciągu dnia i nie mamy ochoty na spotkanie z najbliższymi. Jak zapewnić sobie zdrowy sen? Najważniejsze informacje znajdziemy na: https://sleepinghouse.pl/artykul/zdrowy-sen-jak-go-sobie-zapewnic

Podsumowując, warto stwierdzić, że odsypianie w ciągu weekendu nie jest dobrym rozwiązaniem. Organizm nie jest przyzwyczajony do tak długiego snu, dlatego mogą wystąpić nawet bóle głowy, lenistwo i zmęczenie. Oczywiście każdy z nas może w ciągu tygodnia zarwać jedną noc, z różnych przyczyn. Wtedy organizm potrzebuje odpoczynku. Jest to jednak jednorazowa sytuacja, której nie powinniśmy zbyt często powtarzać. 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy