Łódź i powiat łódzki: najważniejsze informacje
Jest to nie tylko bardzo ludne, ale i bardzo duże miasto. Jego granice administracyjne obejmują aż 293 kilometry kwadratowe. Zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego, w Łodzi mieszka aż 667 tysięcy osób, co przekłada się na deklarowaną gęstość zaludnienia wynoszącą 2278 osób na km².
Ogromnym atutem miasta jest jego położenie na mapie Polski. Łódź znajduje się tylko 38 kilometrów od geograficznego centrum naszego kraju. Stopień zurbanizowania gminy szacuje się na 46% i nieznacznie przewyższa on zadeklarowane grunty rolne, których jest 43%. Tereny zalesione stanowią 9,7% obszaru Łodzi.
Miasto podzielono na pięć dzielnic. W jego skład wchodzi też 36 osiedli administracyjnych, które stanowią jednostki pomocnicze gminy. Łódź wyróżnia się wieloma odnowionymi budynkami użyteczności publicznej. Nie brakuje też obiektów handlowo-usługowych, spośród których część ulokowana jest w ciągu ulicy Piotrkowskiej.
Dużym atutem Łodzi oraz otaczającego ją powiatu łódzkiego, gdzie mieszka 72 tysiące osób, jest świetnie rozwinięta siatka dróg. Pod wieloma względami ustępuje ona tylko Aglomeracji Śląskiej. Przez wschodnią część miasta przebiega autostrada A1, a zaledwie 27 kilometrów na północ znajduje się autostrada A2.
Oznacza to, że miasto jest świetnie skomunikowane zarówno w osi północ-południe, jak i wschód-zachód. W zaledwie dwie godziny można dotrzeć zarówno do Warszawy, jak i do Poznania. Wycieczka nad morze, do Gdańska, zajmie nieco ponad trzy godziny, a do Gliwic, najbardziej wysuniętego na zachód miasta Aglomeracji Śląskiej, dotrzemy w 2,5 godziny.
Przez miasto przebiega też droga ekspresowa S8, która komunikuje miasto z Wrocławiem i Białymstokiem, a także drogi krajowe DK14, 72 i 91. Miasto ma aż osiem dworców kolejowych, z czego najbardziej znana jest stacja Łódź Fabryczna. Na terenie gminy funkcjonuje też komunikacja autobusowa i tramwajowa. Mieszkańcy mogą też korzystać z międzynarodowego portu lotniczego im. Władysława Reymonta.
Jak każdy duży ośrodek miejski, Łódź jest miastem ogromnych możliwości, gdzie wciąż można próbować odnaleźć swoją niszę w rynku. Nie bez znaczenia jest też bogata oferta kulturalna oraz edukacyjna. Nie brak też osób, które decydują się na inwestycje w tym mieście ze względu na horrendalnie wysokie ceny najmu powierzchni użytkowych w Warszawie.
Rynek firm w Łodzi i powiecie łódzkim: co warto wiedzieć?
Zgodnie z danymi, jakich dostarcza największa baza firm w Polsce ALEO.com, w mieście oraz przylegającym do niego powiecie działa aż 87377 podmiotów gospodarczych, z czego w samej Łodzi aż 78934 działalności (90,3%). Dla kontrastu, w Koluszkach, firm jest zaledwie 1111, czyli 1,3% z łącznej liczby na tym terenie. Niewiele mniej działalności funkcjonuje w Rzgowie (1013).
Tylko między lipcem a wrześniem 2021 roku na lokalnym rynku pojawiło się 1596 nowych firm. Najwięcej młodych przedsiębiorców upatruje swojej szansy w świadczeniu usług dla innych działalności gospodarczych (327). Niewiele mniej, bo 256, w budownictwie i usługach okołobudowlanych oraz w sektorze IT i telekomunikacji (153) oraz edukacji (111). Z centralnego ulokowania na mapie Polski chce korzystać m.in. 103 nowych przedsiębiorców, którzy postanowili założyć firmę skupiającą się na sektorze logistycznym i spedycji.
Łódź zdecydowanie dominuje też w liczbie firm na kilometr kwadratowy. Jest ich aż 269. Drugi w zestawieniu Andrespol oferuje 18 działalności na km², nieznacznie wyprzedzając przy tym Rzgów (15), Koluszki (7) oraz Tuszyn, gdzie na obszarze jednego km² funkcjonuje sześć działalności.
Jaka przyszłość czeka firmy z Łodzi i powiatu łódzkiego?
Duże ośrodki miejskie, jak Łódź, zwykle szybko potrafią odbudować się po kolejnych lockdownach i obostrzeniach. Kluczową rolę odgrywają tu ogromne zasoby ludzkie oraz chłonny rynek. Jeśli w danym lokalu gastronomicznym nie działa już firma serwująca zapiekanki, to jest bardzo prawdopodobne, że niebawem otworzy się tam nowy punkt.
Doskonale rozwinięta tkanka komunikacji miejskiej, bliskość ważnych ośrodków miejskich i świetne skomunikowanie z innymi regionami Polski sprawiają, że Łódź to miasto, które ma wszystkie możliwe narzędzia ku temu, by wyjść z trudnej, pandemicznej rzeczywistości, obronną ręką.
Czy pandemia mocno wpłynęła na kondycję firm z Łodzi? Sprawdzamy w bazie firm
Opublikowano: Aktualizacja:
Autor: Materiał partnera | Zdjęcie: Materiał partnera
Jak pandemia wpłynęła na kondycję firm z Łodzi ? | foto Materiał partnera
Przeczytaj również:
Materiały partnerskieŁódź to trzecie największe miasto w Polsce. Czy tak duży, zamieszkały przez niemal 700 tysięcy osób, ośrodek miejski, mocno odczuł kolejne lockdowny i obostrzenia? Prostym testem, który odpowiada na to pytanie, jest analiza danych o działalnościach gospodarczych.
Polecane artykuły:
wróć na stronę główną
Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.
e-mail
hasło
Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.