reklama

Dawna Łódź w postindustrialnym wydaniu – gdzie szukać śladów przemysłowej historii miasta?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Materiał partnera

Dawna Łódź w postindustrialnym wydaniu – gdzie szukać śladów przemysłowej historii miasta? - Zdjęcie główne

Gdzie szukać śladów przemysłowej historii miasta? | foto Materiał partnera

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Materiały partnerskieDawna Łódź w postindustrialnym wydaniu – gdzie szukać śladów przemysłowej historii miasta? Łódź to miasto, którego historia nierozerwalnie łączy się z przemysłem i widać to na każdym kroku. Kroki te warto stawiać jednak świadomie i wybrać się na wycieczkę w poszukiwaniu konkretnych śladów industrialnego dziedzictwa. Zatem jaką historię kryją monumentalne łódzkie gmachy? Przeczytaj i świadomie zaplanuj swoją trasę zwiedzania.

Manufaktura – drugie życie fabrycznego kompleksu 

Jeden ze współczesnych symboli miasta wyrósł z kompleksu fabrycznego stworzonego przez potężnego łódzkiego przemysłowca – Izraela Poznańskiego. Zaliczany do tzw. królów bawełny, zatrudniał początkowo 70 osób, by 40 lat później dawać zatrudnienie niespełna 7 tysiącom robotników. Obecnie ceglaste budynki przemysłowe prezentują się równie imponująco. Dzięki inicjatywie Mieczysława Michalskiego zostały ze smakiem zmodernizowane, zachowując swój niepowtarzalny wygląd i emanując charakterystycznym dla dawnych lat klimatem. W działającym od 2006 roku obiekcie odwiedzić można nie tylko punkty usługowe i handlowe, ale także muzea czy czterogwiazdkowy hotel. Przed przyjazdem tutaj samochodem upewnij się, że masz aktualne OC – sprawdź, jak sprawdzić jego termin pod tym adresem https://najtaniejuagenta.pl/jak-sprawdzic-ubezpieczenie-oc-samochodu/.

Ludwik Geyer i jego  Biała Fabryka

Uważany za pioniera łódzkiego włókiennictwa Geyer dotarł do Łodzi w 1828 roku z misją stworzenia tkackiego imperium. To pod jego kierownictwem 9 lat później powstała fabryka, nad którą górował pierwszy w mieście komin przemysłowy. Także w Białej Fabryce Geyera pojawiła się jedna z pierwszych w kraju i pierwsza w całym mieście maszyna parowa. Po wojnie kompleks zmienił nazwę na Zakłady Przemysłu Bawełnianego im. Feliksa Dzierżyńskiego. Od 1959 roku Biała Fabryka Geyera to miejsce, w którym swoją działalność prowadzi Centralne Muzeum Włókiennictwa. Adaptacja industrialnych przestrzeni przebiegła sprawnie, dzięki czemu zwiedzający mogą zapoznawać się z historią i dziedzictwem przemysłowym stworzonym przez Ludwika Geyera bezpośrednio w budynkach Białej Fabryki. 

Księży Młyn – poczuj klimat przemysłowej Łodzi 

Księży Młyn był bytem samowystarczalnym. W obiektach mieściły się mieszkania, sklepy i remiza strażacka. Dla robotników stworzono 2 szpitale. Z kolei dzieci uczęszczały do szkoły znajdującej się na terenie kompleksu. Nazwa Księży Młyn wywodzi się od historii miejsca, na którym zbudował swoją fabrykę Karol Scheibler. Wcześniej działał tam zakład młyński prowadzony przez lokalnego kapłana. Dlaczego warto zobaczyć to miejsce także współcześnie? Pięknie prezentujące się obiekty to sposób na zapoznanie się z historią tego miejsca i odetchnięcie powietrzem, w którym dosłownie czuć klimat dawnej przemysłowej Łodzi. Księży Młyn to jedna z najpopularniejszych w mieście atrakcji, którą zwiedzają nie tylko turyści żądni pięknych zdjęć, ale i pasjonaci ciekawostek, które można poznać, odwiedzając muzea otwarte w zaadaptowanych do tego budynkach. Jeśli przyjeżdża tu autem, upewnij się, że masz ważne OC, a gdy pojawi się konieczność przedłużenia, nową ofertę znajdź na stronie https://najtaniejuagenta.pl/ranking-oc/.

Monopol Wódczany – pionier krajowego przemysłu spirytusowego

To kolejny zespół budynków fabrycznych, które stanowią o przemysłowym charakterze Łodzi. Budowa Monopolu Wódczanego rozpoczęła się pod koniec XIX wieku. Zakłady produkowały nie tylko czysty alkohol – w najbardziej innowacyjnym jak na tamte czasy laboratorium opracowywano także receptury nowych trunków. Kompleks może się poszczycić długim działaniem, bo funkcjonował aż do 2007 roku. Obecnie postindustrialny charakter obiektów przyciąga turystów jak magnes, ale to także kwestia ciekawej adaptacji tego architektonicznego dziedzictwa Łodzi. Wewnątrz kompleksu znajdują się dobre restauracje, kawiarenki oraz atrakcje dla dzieci czy miłośników szeroko pojętej sztuki. Jeżeli przyjeżdżasz tu na dłużej, zaopatrz się w ubezpieczenia takie jak assistance czy NNW, który wykupisz na stronie najtaniejuagenta.pl.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy