reklama

Debata o trendach przyszłości w Łódzkiem

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Materiały partnerskieWojewództwo łódzkie jest jednym z pięciu obszarów w Polsce objętych planem transformacji energetycznej. Oznacza to rewolucyjne przemiany gospodarcze związane z koniecznością zaprzestania wydobycia węgla brunatnego i produkcji z niego energii. Jest to wyzwanie, ale i duża szansa na przeprowadzenie zmian, które z wykorzystaniem Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji, stworzą nowe możliwości dla mieszkańców i otworzą nowe perspektywy dla gospodarki. I to będą główne tematy IV Forum Biznesu i Zrównoważonego Rozwoju – Łódzkie 2023.

Transformacja z ambicjami

Tegoroczna edycja odbędzie się 20 października w Uniejowie. Wydarzenie organizowane przez samorząd województwa łódzkiego odbędzie się pod hasłem: „Wyzwania dla Obszaru Nowej Energii – Ambitna Transformacja”. Miasto - gospodarz, to jednocześnie znakomity przykład ambitnych przemian. Dzięki występującym tam wodom geotermalnym, przy wykorzystaniu pieniędzy unijnych, nastąpił skok rozwojowy i cywilizacyjny. Uniejów z niewielkiego miasteczka przeistoczył się  w atrakcyjne turystycznie miejsce kuszące ofertą wypoczynkową i uzdrowiskową.

Setki milionów z Unii i Budżetu Państwa do wykorzystania

Ale oczywiście transformacja energetyczna to dużo poważniejsze wyzwanie. Terytorialny Plan Sprawiedliwej Transformacji Województwa Łódzkiego obejmuje 35 gmin, w tym trzy duże ośrodki miejskie: Bełchatów, Radomsko i Piotrków Trybunalski. Obszar zamieszkuje 417 tysięcy osób. To prawie 20 procent populacji województwa łódzkiego. Przemysł górniczo-energetyczny ma dla tego regionu olbrzymie znaczenie gospodarcze. Branża jest kluczowym pracodawcą, opłaty wnoszone przez PGE S.A. to ważny element budżetów tutejszych samorządów terytorialnych, a bełchatowska elektrownia wytwarza niemal 20% energii całego kraju. Dlatego na dofinansowanie sprawiedliwej transformacji na obszarze województwa łódzkiego przeznaczono blisko 355 mln euro. Dodatkowo, ponad 21 mln euro popłynie z budżetu państwa.

Transformacja z wykorzystaniem tych pieniędzy już się zaczęła. Dotychczas ogłoszone zostały cztery nabory wniosków o dofinansowanie z Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji w ramach programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Łódzkiego 2021-2027. Wpłynęło na nie 78 wniosków o udzielenie dotacji opiewających na blisko miliard złotych. Organizatorzy Forum liczą na owocną dyskusję obejmującą działania w obszarach gospodarki, społeczeństwa i przestrzeni.

Wodór, spółdzielnie energetyczne czyli life after coal

Tematyka Forum Biznesu i Zrównoważonego Rozwoju obejmuje promocję działań związanych z gospodarką obiegu zamkniętego, zmian klimatu, szeroko rozumianej biogospodarki oraz instytucji współpracujących w tematyce energii. Na program wydarzenia składają się dyskusje panelowe, seminaria i warsztaty, w tym poświęcone projektowaniu obszarów, które trzeba przystosować do nowych funkcji społecznych, przestrzennych i gospodarczych.

Interesująco zapowiada się panel dotyczący spółdzielni energetycznych – lokalnych inicjatyw gromadzących mieszkańców wokół wspólnego celu, jakim jest zrównoważony rozwój i niezależność energetyczna. Energetyka obywatelska to ważna propozycja dla regionu bełchatowskiego, którą samorządowcy powinni potraktować z największą uwagą.

Uczestnicy spotkania dowiedzą się też o projekcie „LIFE AFTER COAL PL – Wdrażanie Strategii na rzecz Neutralności Klimatycznej Wielkopolska Wschodnia 2040”, realizowanym również na terenie województwa łódzkiego. Będzie mowa o uruchomieniu pilotażowego systemu wsparcia nowoczesnego rolnictwa szklarniowego oraz rekultywacji i zagospodarowania gruntów pokopalnianych na cele rolnicze.

Jedną z wielkich szans dla energetyki jest wodór, jako ważne zeroemisyjne źródło energii. Wiele koncernów samochodowych zainteresowanych jest projektami z udziałem tego pierwiastka jako paliwa. O wodorze, jako prawdziwej innowacji dla zeroemisyjnego transportu publicznego, a także jego wykorzystaniu w sektorze mieszkaniowym i usług publicznych opowie zaproszony do udziału w Forum ekspert z Europejskiego Instytutu Wodorowego.

W trakcie panelu na temat „(Bio)Gospodarki zrównoważonego rozwoju w transformacji regionu” prelegenci poruszą kwestie przetwórstwa rolno-spożywczego i zielonej gospodarki. Dla przedstawicieli gmin szczególnie przydatna powinna okazać się wiedza na temat wykorzystania lokalnych odpadów komunalnych oraz poprzemysłowych zgodnie z ideą gospodarki obiegu zamkniętego.

Z korzyścią dla mieszkańców!

- Spotkanie w Uniejowie będzie niewątpliwie ważnym miejscem wymiany doświadczeń, punktów widzenia i opinii – zapowiada Grzegorz Schreiber, marszałek województwa łódzkiego. – Szerokie spektrum poruszanych tematów oraz wiedza i doświadczenie zawodowe uczestników oraz zaproszonych ekspertów, pozwolą spojrzeć z różnych perspektyw na wyzwania społeczne i biznesowe związane ze sprawiedliwą transformacją w regionie bełchatowskim. Przede wszystkim liczę na to, że Forum zapoczątkuje dobrą współpracę samorządowców z przedsiębiorcami oraz instytucjami okołobiznesowymi z korzyścią dla mieszkańców.

Partnerem głównym Forum jest Biuro Planowania Przestrzennego Województwa Łódzkiego w Łodzi. Wydarzenie organizowane jest w ramach projektu współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy