reklama

Dobra maszyna do cięcia tlenem – sprawdź, jakie cechy są absolutnie kluczowe!

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Dobra maszyna do cięcia tlenem – sprawdź, jakie cechy są absolutnie kluczowe! - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Materiały partnerskieCięcie gazowe to metoda obróbki, która ma wyjątkowo długą historię. Pomimo stosunkowo prostej zasady działania wciąż ma sporo do zaoferowania. Nowoczesne maszyny do cięcia tlenem oferują duży potencjał. Dowiedz się, na jakie kwestie zwrócić uwagę.

Cięcie tlenem: co musisz o nim wiedzieć?

Cięcie tlenem, określane w wielu przypadkach jako cięcie gazowe, zaczęło się rozwijać już u schyłku XIX wieku. Upływ lat nie wpłynął jednak na spadek popularności tej technologii. Wręcz przeciwnie. Wypalarki tlenowe można znaleźć w wielu zakładach zajmujących się obróbką metali. 

I nic w tym dziwnego: ta metoda wciąż gwarantuje wysoką wydajność, satysfakcjonujące efekty i korzystny rachunek ekonomiczny. A dzięki zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań sprawdzi się nawet w przypadku skomplikowanych projektów obfitujących w detale.

Schemat działania nie jest skomplikowany: materiał jest najpierw rozgrzewany do temperatury zapłonu, a następnie podawany jest czysty tlen pod wysokim ciśnieniem. To pozwala na utlenienie powierzchni i wydmuchanie materiału ze szczeliny. 

Maszyna do ciecia tlenem – poza samym tlenem – wykorzystuje więc gazy palne niezbędne do nagrzania powierzchni. W tym celu najczęściej sięga się po acetylen, propan lub gaz ziemny, stąd bierze się również alternatywna nazwa tej technologii.

Zalety cięcia tlenem – dlaczego warto korzystać z tej metody?

Wycinarki tlenowe mają wciąż sporo do zaoferowania różnym zakładom. Najważniejsze zalety tej technologii obróbki materiałów to: 

  • Stosunkowo niskie koszty zakupu urządzenia oraz jego eksploatacji, 

  • Możliwość cięcia nawet grubych materiałów, 

  • Szerokie możliwości cięcia, w tym cięcie pod różnymi kątami i z zastosowaniem zaawansowanych głowic.

  • Oczywiście maszyny do cięcia tlenem mają również pewne wady. Przede wszystkim należy do nich stosunkowo szeroka strefa wpływu ciepła oraz dłuższy czas obróbki. Poza tym istotne ograniczenie dotyczy również zakresu materiałów, które można w ten sposób przecinać. Ze względu na wyższą temperaturę zapłonu niemożliwe może być obrabianie stali z większą domieszką węgla.

    Nowoczesne wycinarki tlenowe: korzyści z automatyzacji

    Choć metoda cięcia tlenem ma długą historię, na przestrzeni lat urządzenia i ich możliwości ulegały oczywiście wielu zmianom. Nowoczesne maszyny do cięcia tlenem dostarczane przez firmę Eckert gwarantują jeszcze większe korzyści dzięki automatyzacji: https://eckert.com.pl/oferta/maszyny/maszyny-do-ciecia-tlenem

    Obsługa jest prosta i opiera się na zaawansowanych sterownikach umożliwiających precyzyjne zdefiniowanie parametrów cięcia. Urządzenie można zintegrować z wykorzystywanym w firmie oprogramowaniem zarządzania produkcją i systemami ERP, dzięki czemu zyskujesz możliwość automatyzowania wielu procesów kluczowych z perspektywy każdego przedsiębiorstwa. Sieć kamer i czujników pozwala natomiast na rozbudowaną diagnostykę urządzenia i zapewnienie bezpieczeństwa.

    Wsparcie dzięki cięciu plazmowemu

    Coraz większym zaufaniem przedsiębiorców nie bez przyczyny cieszą się urządzenia hybrydowe, które łączą w sobie możliwości dwóch metod cięcia. W przypadku maszyn do ciecia tlenem idealnym uzupełnieniem są palniki plazmowe. 

    Ta technologia cechuje się przede wszystkim wyjątkową szybkością obróbki, co pozwala jeszcze wydajniej optymalizować procesy zachodzące w firmie. Plazmowy łuk elektryczny gwarantuje bardzo wysoką jakość cięcia ze względu na wąską strefę wpływu ciepła. 

    Jednocześnie spore ograniczenie dotyczy materiałów, które możesz obrabiać wycinarką plazmową: sprawdzi się wyłącznie w przypadku materiałów przewodzących prąd elektryczny.

    Udostępnij na:
    Facebook
    wróć na stronę główną

    Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

    e-mail
    hasło

    Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE