Forum: „Przyszłość gospodarcza i polityczna 
Łódzkiego Obszaru Metropolitalnego”

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Materiały partnerskie Czynnikami napędowymi współczesnych procesów rozwoju gospodarczego i społecznego są czynniki związane z wysokiej jakości kapitałem ludzkim. To człowiek w swoim otoczeniu społecznym, przestrzennym, gospodarczym, przedsiębiorczym, wytwarza relacyjną zdolność do tworzenia wysokiej wartości dodanej i buduje trwale przewagi konkurencyjne terytorialnych struktur społeczno- gospodarczych jakimi są dobrze zorganizowane miasta i miejskie obszary funkcjonalne.

Istotą budowania tych przewag są interaktywne i sprawne relacje świata nauki, biznesu i władz publicznych i struktur obywatelskich . To one są podstawą budowania szczególnej formy kapitału ludzkiego jakim jest KAPITAŁ TERYTORIALNY . Istotą tego nowego zasobu rozwojowego jest silnie uwarunkowanie wysoka jakością zagospodarowania przestrzennego oraz wysoka sprawnością lokalnych systemów społecznych i gospodarczych.

Wychodząc od tej diagnozy chcemy wyjść naprzeciw tym nowym potrzebom. Przez OTWARTE FORUM DYSKUSYJNE chcemy wzmacniać relacje biznesowo - naukowe i przyczyniać się do poprawy gospodarczych szans rozwojowych i dobrobytu mieszkańców naszego regionu. Stąd pojawiło się przewodnie hasło tego forum BIZNES Z NAUKĄ, NAUKA Z BIZNESEM jako wspólna i otwarta inicjatywa dla wszystkich zainteresowanych przyszłością naszego regionu ; a przede wszystkim reprezentacji szkolnictwa wyższego, organizacji przedsiębiorców, struktur społeczeństwa obywatelskiego oraz samorządów terytorialnych.

Koordynatorem Otwartego Forum Dyskusyjnegojest Interdyscyplinarne Centrum Studiów Miejskich Uniwersytetu Łódzkiego,  kierowane przez Prof. dr hab. Tadeusza Markowskiego

Partnerzy - (partnerstwo ma formułę otwartą):

Wydział Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego

Wydział Ekonomiczno-Socjologiczny Uniwersytetu Łódzkiego

Instytut Architektury i Urbanistyki Politechniki Łódzkiej

TUP - Towarzystwo Urbanistów Polskich

SARP - Stowarzyszenie Architektów Polskich

Instytut Spraw Obywatelskich

MANU Niezależna Manufaktura Idei

Łódzka Szkoła Rewitalizacji

Debata I

Strategiczna wizja przestrzennego zagospodarowania kraju

i jej wpływ na aglomerację łódzką i województwo łódzkie”

Termin: 10 stycznia 2023 roku godz. 15.00 – 18.00

Miejsce: Wydziała Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego, ul. Matejki 22/26, 90-237 Łódź - Aula nr 1

Cel debaty: wskazanie rekomendacji dla administracji publicznej, w tym władz samorządowych
z zakresu wyzwań zagospodarowania przestrzennego regionu i jego stolicy.

Program

15.00 – 15.10 – Prezentacja idei Otwartego Forum Dyskusyjnego „nauka z biznesem / biznes z nauką”

15.10 – 15.30 - Wstęp do panelu – „Strategiczna wizja przestrzennego zagospodarowania kraju” Raport PAN – Prof. dr hab. Tadeusz Markowski

15.30 – 17.00 – Panel dyskusyjny:

Jan Bocian – Moderator;

Paneliści:

dr inż. arch. Sylwia Krzysztofik,

dr hab .Dominik Drzazga,

Ireneusz Jabłoński,

Prof. dr hab. Tadeusz Markowski.

17.00 – 17. 45 - Sesja pytań z sali i odpowiedzi

Wstęp do Panelu i Panelista

prof. dr hab. Tadeusz Markowski

Uniwersytet Łódzki

Kierownik Interdyscyplinarnego centrum studiów miejskich w Uniwersytecie Łódzkim.

W latach 1984 – 2020 był kierownikiem Zakładu Ekonomiki Rozwoju Miast a potem Katedry Zarządzania Miastem i Regionem. W latach 2002 – 2005 był dziekanem Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Łódzkieo. W 1990 roku był stypendystą programu Urban Fellows w Instytucie for Policy Studies at Johns Hopkins University. W latach 1994-2001 był członkiem Rady Strategii Społeczno-Gospodarczej przy Radzie Ministrów. W latach 2006 – 2015 był Prezesem Towarzystwa Urbanistów Polskich. Od roku 2001 do 2019 pełnił funkcję przewodniczącego Komitetu Przestrzennego Zagospodarowania Kraju przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk a obecnie jest jego I Wiceprzewodniczącym. W latach 2001-2003 pełnił funkcję Prezydenta Europejskiego Stowarzyszenia Szkół Planowania (AESOP). W latach a 2006 – 2015 był członkiem Głównej Komisji Urbanistyczno – Architektonicznej przy Ministrze Budownictwa. Wcześniej był wielokrotnie członkiem Państwowej Rady Gospodarki Przestrzennej. W latach 2008-2012 był Członkiem Rady Ochrony Zabytków przy Ministrze Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Był członkiem Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie RP Lechu Kaczyńskim.

Aktualnie jest członkiem Miejskiej Komisji Urbanistycznej w Łodzi. Jest autorem ponad 250 publikacji z zakresu rozwoju regionalnego i lokalnego oraz licznych ekspertyz dla Rządu RP przygotowanych dla potrzeb polityki regionalnej i planowania przestrzennego. Jest członkiem rad naukowych w kilku czasopismach i seriach wydawniczych.

Moderator

Jan Bocian

MANU Niezależna Manufaktura Idei;  Łódzka Szkoła Rewitalizacji; POSTLAB Sp. z o.o., Inkubator Biogospodarki Nowa Ziemia Obiecana Sp. z o.o.; RDS Fund Sp. z o.o. Przedsiębiorca, ekspert programów międzynarodowych UNECO, UNEP, programów ramowych EU, zainteresowany rozwojem badań stosowanych, technologii i innowacji a w szczególności ich komercjalizacją. Aktywnie współpracuje nad budową ekosystemu startupowego Łodzi oraz rozwojem innowacyjnej przedsiębiorczości.

Absolwent Uniwersytetu Łódzkiego – interdyscyplinarnych studiów ochrona środowiska (1998r.). Po studiach stypendysta Fundacji im. Sendzimira realizujący projekty w zakresie zrównoważonego zagospodarowania wód na obszarach miejskich oraz zintegrowanej gospodarki komunalnej. Pracownik naukowy Uniwersytetu Łódzkiego i Międzynarodowego Centrum Ekologii PAN uczestniczący w międzynarodowych projektach badawczo-rozwojowych Unii Europejskiej, UNESCO IHP i UNEP w zakresie zrównoważonego gospodarowania wodami i zrównoważonego rozwoju. Od 1995 roku przedsiębiorca, współwłaściciel i twórca nowych przedsięwzięć biznesowych. Absolwent studiów podyplomowych z zakresu Komercjalizacji Nauki i Technologii i tworzenia nowych przedsięwzięć biznesowych – startupów na bazie licencji MSSTC – IC2 Institute The University of Texas at Austin. Ekspert w dziedzinie energetyki, a w szczególności OZE i rozproszonych systemów energetycznych. Aktywnie uczestniczy w poszukiwaniu innowacyjnych rozwiązań i technologii, w tym rozwiązań systemowych wspierających innowacyjność i przedsiębiorczość. Inicjator i prezes POLBIO Polskiego Towarzystwa Gospodarczego Bioenergii. Członek Społecznej Rady ds. Zrównoważonej Rady przy Ministrze Gospodarki oraz aktywny Członek Grupy Roboczej KIS 4 ds. Krajowych Inteligentnych Specjalizacji przy Ministerstwie Rozwoju. Współtwórca nieformalnej Grupy MANU Niezależnej Manufaktury Idei – współorganizatora dyskusji „Budujemy Łódź Unikalną” w ramach poszukiwań dróg rozwoju dla Łodzi i regionu. aktywnie zaangażowany w rozwój koncepcji samorządu gospodarczego i uwzględnieniu jego roli w rozwoju lokalnym i regionalnym. Jeden z inicjatorów i współtwórców Łódzkiej Szkoły Rewitalizacji oraz obudowy tożsamości Łodzi jako miasta przedsiębiorców. Współtwórca projektu funduszu zalążkowego „Nowa Ziemia Obiecana Seed Fund” projekt otrzymał dofinasowanie programu NCBiR BrigeAlfa) zarządzanego przed RDS Fund Sp. z o.o., spółki której jest współudziałowcem.

Paneliści: 

Dr inż. arch. Sylwia Krzysztofik

Urbanistka, architekt, adiunkt w Instytucie Architektury i Urbanistyki na Wydziale Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska Politechniki Łódzkiej. Członek zarządu łódzkiego oddziału Towarzystwa Urbanistów Polskich oraz zespołu eksperckiego Miejskiej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej m. st. Warszawy. Autorka dysertacji poświęconej relacjom pomiędzy narzędziami legislacyjnymi w planowaniu,a postępującymi zmianami na terenach cennych przyrodniczo w aglomeracjach warszawskiej i łódzkiej.

Obecnie prowadzi badania nad regeneracją intensywnie zurbanizowanych terenów śródmiejskich oraz narzędziami planistycznymi służącymi poprawie odporności struktur miejskich na zmiany klimatu. Współautorka: koncepcji Rewitalizacji Obszarowej Centrum Łodzi (obszary 1-4 o powierzchni 67 ha), opracowań planistycznych, projektów budynków użyteczności publicznej.

Dr hab. Dominik Drzazga

Absolwent studiów magisterskich na kierunku ochrona środowiska na Wydziale Biologii i Nauk o Ziemi Uniwersytetu Łódzkiego, ze specjalnością w zakresie planowania i zarządzania środowiskiem (1999) oraz doktor nauk ekonomicznych w dyscyplinie nauk o zarządzaniu ze specjalnością w zakresie zarządzania miastem i regionem (Wydział Zarządzania UŁ, 2005). Stopień naukowy doktora habilitowanego w dziedzinie nauk społecznych, w dyscyplinie nauk o zarządzaniu i jakości, ze specjalnością w zakresie: planowanie przestrzenne, zintegrowane planowanie i zarządzanie rozwojem terytorialnym, polityka i planowanie środowiskowe, zarządzanie środowiskiem, rozwój sustensywny, uzyskał na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego w roku 2020. W obszarze jego zainteresowań naukowych i dydaktycznych mieszczą się zagadnienia ekonomiki i polityki ochrony środowiska, problematyka zarządzania środowiskiem w sektorze publicznym oraz gospodarka przestrzenna. Pracuje na stanowisku adiunkta w Zakładzie Zarządzania Miastem, Katedrze Zarządzania Miastem i Regionem na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego.

Był zatrudniony na stanowisku głównego projektanta w Biurze Planowania Przestrzennego Województwa Łódzkiego w Łodzi. Prowadzi badania w zakresie skuteczności planowania przestrzennego w zarządzaniu zrównoważonym rozwojem w układach terytorialnych. Jest członkiem organizacji pozarządowych: (Towarzystwa Urbanistów Polskich, Towarzystwa Przyrodników Ziemi Łódzkiej) oraz stowarzyszeń naukowych (Komitet Przestrzennego Zagospodarowania Kraju PAN). Był członkiem Rady Fundacji Centrum Strategii i Rozwoju IMPACT. Brał udział w opracowywaniu krajowych (rządowych), a także regionalnych oraz lokalnych (samorządowych) strategii i planów, w tym m.in.: eksperckiego projektu Koncepcji Przestrzennego Zagospodarowania Kraju do roku 2033, Strategii Rozwoju Województwa Łódzkiego 2020 oraz Koncepcji Strategii Rozwoju Makroregionu Polski Centralnej 2030, projektu Zintegrowanej Strategii Rozwoju Warszawsko-Łódzkiego Obszaru Funkcjonalnego do roku 2030, a także Zintegrowanej Koncepcji Wprowadzenia Zrównoważonej Mobilności w Łódzkim Obszarze Metropolitalnym. Jest członkiem Komitetu Przestrzennego Zagospodarowania Kraju PAN, a także Prezesem Oddziału Towarzystwa Urbanistów Polskich w Łodzi. Został powołany do prac w Regionalnej Radzie Ochrony Przyrody w Łodzi. Pełni funkcję przewodniczącego Miejskiej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej w Łodzi.

Wchodzi w skład Wojewódzkiej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej w Łodzi. Na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego kierował przez wiele lat studiami podyplomowymi adresowanymi do kadr samorządowych, a także studiami MPA (Master of Public Administration). Jest przewodniczącym Wydziałowej Komisji Wyborczej.

Ireneusz Jabłoński

Urodzony w 1961 roku, specjalista w obszarze zarządzania strategicznego i operacyjnego, budowania, restrukturyzacji i kierowania dużymi organizacjami gospodarczymi i publicznymi.  Absolwent Politechniki Łódzkiej oraz Podyplomowych Studiów Bankowości na SGH w Warszawie, studium z zakresu strategicznego zarządzania bankiem w INSEAD Fontainebleau (Francja) oraz zarządzania projektami strategicznymi na Wharton School of the University of Pennsylvania (USA). Stypendysta University of Wisconsin Milwaukee (USA) w ramach programu dla polskich liderów samorządu terytorialnego.  Przez piętnaście lat związany z sektorem usług finansowych, gdzie pełnił m.in. funkcję Prezesa Zarządu towarzystw leasingowych oraz zajmował kierownicze stanowiska w bankach.  W 2002 roku, jako Menadżer Projektu mBanku, kierował projektem tworzenia pierwszego w kraju i Europie kontynentalnej banku Internetowego.

Dwukrotnie sprawował kierownicze funkcje w samorządzie: Burmistrza Łowicza oraz Wiceprezydenta Łodzi. Był liderem programu „Rodzina ma głos”, adresowanego do polskich samorządowców.

Na zaproszenie wiodących uczelni krajowych prowadził wykłady i zajęcia z zakresu makro i mikroekonomii oraz planowania i zarządzania strategicznego.

Od 2003 roku związany z Centrum im. Adama Smitha, gdzie kieruje m.in. Zespołem doradztwa strategicznego.

Jeden z inicjatorów i Przewodniczący Rady Łódzkiej Szkoły Rewitalizacji.

Interesuje się historią antyczną oraz gospodarczą świata.

Tezy do dyskusji:

  1. Ład przestrzenny jako determinanta jakości życia, budująca gospodarczą przewagę konkurencyjną aglomeracji łódzkiej i regionu.
    1. Funkcjonalność przestrzeni w powiązaniach sieciowych.
    2. Funkcje publiczne w funkcji potrzeb społeczności lokalnej.
    3. Jak siłami własnymi dążyć do ładu przestrzennego w aglomeracji łódzkiej i województwa
  2. Kto psuje ład przestrzenny i zawłaszcza jego funkcje publiczne?
  3. Czego potrzebujemy dla przywrócenia ładu przestrzennego?
    1. Opanowanie chaosu, jakie zmiany prawa są niezbędne,  a może nie potrzebujemy nowego prawa,  tylko musimy chcieć i umieć z niego skorzystać?
    2. Dlaczego jest tak niskie pokrycie planami miejscowymi powierzchni aglomeracji?
  4. Jakie zmiany instytucjonalne są potrzebne do realizacji potrzeb w ramach wyzwań zagospodarowania przestrzennego?

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy