Dlaczego teleskop na księżycu jest kluczowy?
Kluczowym powodem, dla którego inżynierowie i naukowcy zdecydowali się na to, aby umieścić takie urządzenie właśnie na księżycu, jest opcja całkiem nowych możliwości eksploracyjnych. Proces ten z pewnością przyspieszył fakt, że swoje funkcjonowanie zakończył w grudniu ubiegłego roku jeden z najbardziej znanych na całym świecie radioteleskopów zlokalizowany w centrum obserwacyjnym Arecibo. Nowy teleskop miałby funkcjonować na podobnej zasadzie. Kluczowe w jego działaniu będzie to, że będzie mógł odbierać fale radiowe, które będą pochodziły z wczesnego wszechświata. Zauważmy, że fale takie nie byłyby możliwe do odebrania z urządzeń zlokalizowanych na powierzchni naszej planety.
Księżycowy radioteleskop kraterowy
Projekt, który nazwano Lunar Crater Radio Telescope zakłada wybudowanie urządzenia na dalszej części księżyca. Miałby on funkcjonować podobnie jak ten z Arecibo w Ameryce Południowej. Konstrukcja ogromnych rozmiarów pozwalałaby na odbieranie fal radiowych, które następnie byłyby wzmacniane, co umożliwiłoby analizować naukowcom na ziemi sygnały z kosmosu. Bardzo ważne w przekazywaniu tych informacji jest to, że nie byłyby one zanieczyszczone sygnałami radiowymi, które są wykrywane przez radioteleskopy zlokalizowane na ziemi. A wielkość tego teleskopu rzeczywiście robi duże wrażenie. Jednym z kraterów księżycowych ma być umieszczony talerz o średnicy 1 km. Niezwykłość całego projektu potęguje fakt, że operacja miałaby być zrealizowana przez roboty, które potrafiłyby się wspinać po skalnych zboczach. Poza tym ten księżycowy teleskop byłby niemal 3 razy szerszy od tego zlokalizowanego w Arecibo. To właśnie większe rozmiary mają zagwarantować dokładniejsze obserwowanie przestrzeni kosmicznej.
Czy rzeczywiście wiemy, jak wygląda kosmos?
Mylne jest też przypuszczenie, że przynajmniej w jakiejś części dowiedzieliśmy się dzięki teleskopom, jak wygląda kosmos. Wciąż jest to ogromna zagadka i przed naukowcami stoi cała masa wyzwań. Warto tu na przykład przypomnieć, że dzięki teleskopowi z Arecibo udało się znaleźć planetę znajdującą się poza układem słonecznym, ale też można było stworzyć dokładną mapę powierzchni Wenus. Poza tym legendarny teleskop umożliwił wykrycie podwójnego układu pulsarów. To z kolei pozwoliło na potwierdzenie słynnej teorii względności opracowanej przez Alberta Einsteina.
Praca naziemnych teleskopów utrudniona
Czasami jednak zapominamy o tym, że funkcjonowanie naziemnych teleskopów nie jest tak skuteczne, jakby być mogło, gdyby nie atmosfera ziemska. To ona właśnie w dużym zakresie zakłóca fale radiowe, które posiadają długość większą niż 10 m. Z tego właśnie powodu radioteleskop z Ameryki Południowej nie był w stanie odbierać sygnałów, które pochodziły z początków kosmosu. Ten zlokalizowany na księżycu może się, więc przyczynić do odkryć przełomowych.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.