Hackathon 3 czyli jak zarządzać dynamicznie rozwijającym się miastem – Innowacje jako serwis miejski, Łódź 2022

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Materiały partnerskie Trzecia odsłona Hackathonu organizowanego przez RDS Fund Sp. z o.o. w ramach projektu BridgeAlfa Project "Nowa Ziemia Obiecana Seed Fund" i umowy z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju, z finałem w dniach 3-6 czerwca 2022r, tym razem zatytułowana „Innovation as a City Service”, dedykowana była branży IT – KIS 10. Tym razem zespół RDS Fund zachęcał do tworzenia kreatywnych projektów, których zadaniem jest lepsze zarządzanie i wykorzystanie zasobów miasta.

Celem zasadniczym organizowanych Hackathonów jest weryfikacja i rozwój  innowacyjnych projektów, które mogą rozwinąć się w firmy  zdolne realnie wpływać na rozwój gospodarczy kraju, a w trzeciej edycji na dynamiczny rozwój miast, takich jak na przykład Łódź. Dzięki tego typu wydarzeniom, podczas których wyłaniane są najlepsze projekty mające wysoki potencjał komercyjny, lokalna przedsiębiorczość nabiera znacznego przyspieszenia nawiązując tym samym do okresu szybkiego rozwoju gospodarczego, jaki miał miejsce w Łodzi w XIX wieku. Bo Łódź to miasto przedsiębiorców powstałe dzięki przedsiębiorczości, innowacyjności i kreatywności. 

Ponieważ każde miasto posiada proporcjonalne do wielkości zasoby i, jako byt dynamiczny, nieustannie generuje nowe szanse, w naturalny sposób staje się poligonem dla innowacyjnych rozwiązań i udanych biznesów. Jeżeli twórcy projektów przełożą swoje pomysły na rozwiązania atrakcyjne dla klientów, czyli mieszkańców miasta, istnieje szansa wykorzystania takiego rozwiązania nie tylko lokalnie, w jednym mieście, ale także globalnie.  Podczas Hackathonu zespoły mają możliwość korzystania z wiedzy ekspertów, co pozwala na wyławianie, weryfikowanie i wspieranie najlepszych pomysłów, by mogły w nieodległej przyszłości samodzielnie egzystować jako powołane do życia firmy na wymagającym rynku produktów i usług w miastach.

Ponieważ jednym z celów RDS Fund jest rozwój projektów o międzynarodowym lub globalnym zasięgu, do trzeciej edycji Hackathonu zaproszono zagranicznego eksperta Nicholasa Couttsa, specjalizującego się w inkubacji i akceleracji startupów w całej Europie. Wieloletnie międzynarodowe doświadczenie eksperta pozwoliło na przeprowadzenie obiektywnej diagnozy przedstawionych projektów widzianych w kontekście globalnych trendów i rozwiązań. Nicolas Coutts wraz z krajowymi ekspertami: prof. Piotrem Fiedorem, Andrzejem Zackiewiczem, Krzysztofem Szulcem i Janem Bocianem, dokonali analizy i ustali laureatów trzeciej edycji Hackathonu. 

Według pomysłodawców Hackatonu projekty tworzone przez lokalne zespoły powinny być jak najszybciej skomercjalizowane i dostosowane do realiów globalnego rynku. Dziś, oprócz kreatywności i innowacyjności, liczy się także szybkość działania i skuteczność funkcjonowania. Dlatego też projekty, które przechodzą do kolejnego etapu pozyskiwania funduszy, muszą spełniać wymagające kryteria i muszą być zweryfikowane przez zespół fachowców. Rzetelna analiza ekonomiczna pozwala mieć nadzieję, że projekt przeobrazi się w spółkę, która w stosunkowo niedługim czasie zacznie zarabiać pieniądze przynosząc wymierne korzyści pomysłodawcom i inwestorom . Być może któryś z wyłonionych projektów stanie się tzw. jednorożcem, czyli firmą globalną o wartości 1 mld dolarów.

Tym razem najwyżej został oceniony Projekt AZIMUTHE – system wsparcia wymiany informacyjnej w sprzedaży i e-commerce, kolejny to projekt VERTICAL FARM – pomysł  modułowych miejskich farm żywności, trzeci zaś to ORTON, który dotyczy małej wielofunkcyjnej infrastruktury miejskiej tzw. wielofunkcyjnego „mebla miejskiego”. 

Projekt „Nowa Ziemia Obiecana Seed Fund” realizowany przez RDS Fund sp. z o.o. jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014- 2020.  Projekt realizowany w ramach konkursu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju 1/1.3.1/2017  Poddziałanie 1.3.1: Wsparcie Projektów badawczo-rozwojowych w fazie pre-seed przez fundusze typu proof of concept – BRIdge Alfa. 

Zapraszamy zatem do obejrzenia krótkiej relacji z trzeciej edycji Hackathonu.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy