II otwarta debata: „Kultura a rozwój łódzkiego obszaru metropolitalnego i województwa łódzkiego”

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Materiał partnera

II otwarta debata:  „Kultura a rozwój łódzkiego obszaru metropolitalnego i województwa łódzkiego” - Zdjęcie główne

Debata: „Kultura a rozwój łódzkiego obszaru metropolitalnego i województwa łódzkiego” | foto Materiał partnera

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Materiały partnerskie OTWARTE FORUM DYSKUSYJNE ma wzmacniać relacje biznesowo - naukowe i przyczyniać się do poprawy gospodarczych szans rozwojowych i dobrobytu mieszkańców naszego regionu. Hasło naszego forum BIZNES Z NAUKĄ , NAUKA Z BIZNESEM jest wspólną i otwartą inicjatywą dla wszystkich zainteresowanych przyszłością naszego regionu; a przede wszystkim reprezentacji szkolnictwa wyższego, organizacji przedsiębiorców, struktur społeczeństwa obywatelskiego oraz samorządów terytorialnych. Zapraszamy na II otwartą debatę: „Kultura a rozwój łódzkiego obszaru metropolitalnego i województwa łódzkiego ” oraz wykład prof. dr hab. Jerzego Hausnera „Kultura jako ścieżka wychodzenia z kryzysu”

Kultura we współczesnym rozwoju staje się determinantą budowania trwałych przewag konkurencyjnych a jednocześnie sam w sobie staje się działalności wytwarzająca coraz większe strumienie produktów publicznych rynkowych budujących współczesny dobrobyt narodów. Prorozwojowe znaczenie kultury nie jest jednak łatwe do trwałego prorozwojowego wykorzystania szczególnie w regionach problemowych. Wymaga odpowiednego zaangażowania władz publicznych i mecenatu prywatnego i realnej współpracy w długiej perspektywie. Tylko wtedy rozwój kultury będzie przekładał się na wielowymiarowy i trwały dobrobyt. Wpływy kultury na rozwój i kondycję finansową miast jest szczególnie widoczny po osiągnięciu progowego rozwoju kapitału społecznego. Uruchamiają się wówczas samo napędowe społeczne i rynkowe mechanizmy. Kultura jednak jest tą dziedziną ludzkiej cywilizacji, która jest wrażliwa na  zaburzenia; kryzy ekonomiczne, społeczne i polityczne. Wymaga więc wspólnej troski i powszechnego zrozumienia jej złożonych funkcji w procesie budowania społeczeństwa obywatelskiego, dobrobytu społecznego, ochrony wartości przyrodniczych. Brak społecznego zrozumienia dla tej złożonej funkcji i jej potencjałów może być przedmiotem politycznej manipulacji i wykorzystywania dla realizacji krótkookresowych i populistycznych celów, a nie budowania trwałych podstaw zrównoważonego rozwoju miast i regionów bazującego na wartościach.

W debacie chcemy pokazać nie tylko rolę kultury w procesach w wychodzenia z kryzysów ale także pokazać pożądane  kierunki  działań na rzecz wykorzystania rozproszonych potencjałów szeroko rozumianej kultury , dziedzictwa materialnego i niematerialnego,  jej wytwórców, konsumentów oraz związanej z nią immamentnie infrastrukturą społecznej i materialną łódzkiego obszaru metropolitalnego województwa.

Tadeusz Markowski

 

Termin: 9 marca 2023 roku godz. 16.00 – 19.30

Miejsce: Wydziała Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego, Aula Rady Wydziału 3 piętro

ul J. Matejki 22/26, 90-237 Łódź

Program Debaty

16.00 – 16.15 – Powitanie przez Pana Dziekana Wydziału  prof. dr hab. Tomasza Czaplę

Słowo wstępne na temat Otwartego Forum Dyskusyjnego „Nauka z Biznesem  Biznes z Nauką” Koordynator Forum Tadeusz Markowski

16 15 – 17.00 Wykład prof. dr hab. Jerzego Hausnera „Kultura jako ścieżka wychodzenia z kryzysu”

17. 00- 17.15. przerwa

17. 15 – 18.00 Debata   Czy z kulturą nam po drodze?

  Jan Bocian – Moderator;

Paneliści:

Krzysztof Dudek Prezes Fundacji OPG

Jacek Grudzień Dyrektor Wydziału Kultury UMŁ

Jerzy Hausner  Przewodniczący OEES

Wawrzyniec Rudolf prof. UŁ Wydział Zarządzania

 

18.00 – 18. 30 - Sesja pytań z sali i odpowiedzi

Celem debaty jest wskazanie rekomendacji dla administracji publicznej, w tym władz samorządowych na rzecz wykorzystania potencjału kultury wobec wyzwań rozwoju regionu łódzkiego i jego stolicy.

Koordynatorem Otwartego Forum Dyskusyjnego – jest Interdyscyplinarne Centrum Studiów Miejskich Uniwersytetu Łódzkiego  kierowane przez Prof. dr hab. Tadeusza Markowskiego

Partnerzy: (partnerstwo ma formułę otwartą)

  • Interdyscyplinarne Centrum Studiów Miejskich Uniwersytetu Łódzkiego
  • Wydział Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego
  • Wydział Ekonomiczno-Socjologiczny Uniwersytetu Łódzkiego
  • Instytut Architektury i Urbanistyki Politechniki Łódzkiej
  • TUP - Towarzystwo Urbanistów Polskich Oddz., Łódź
  • SARP - Stowarzyszenie Architektów Polskich Oddz., Łódź
  • Instytut Spraw Obywatelskich
  • MANU Niezależna Manufaktura Idei
  • Łódzka Szkoła Rewitalizacji
Zapraszamy na wydarzenie. Liczba miejsc jest ograniczona, obowiązują zapisy przez formularz zgłoszeniowy.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy