Reklama

Reklama

Inspiracja – czym właściwie jest i jak ją znaleźć?

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

Inspiracja – czym właściwie jest i jak ją znaleźć? - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Materiały partnerskie Inspiracja to słowo, które wybrzmiewa z wielką mocą. Można rozumieć je jako natchnienie, zapał do podejmowania jakiejś czynności, na przykład twórczej. Zrozum, czym jest inspiracja i dowiedz się, jak jej szukać.

Reklama

Warto nawiązać do definicji tego pojęcia, którą pochodzi ze Słownika języka polskiego PWN. Zgodnie z nią inspiracja to również wpływ, jaki wywieramy na kogoś. Może być to także sugestia, która pozwoli na zmianę podejścia osoby będącej jej odbiorcą. Stan inspiracji pozwala człowiekowi na zwiększenie swoich możliwości twórczych oraz osiągniecie większej skuteczności zarówno w pracy, jak i podczas wykonywania codziennych czynności. Realizacja własnych zainteresowań to również sfera życia, którą może stymulować przypływ inspiracji.

Zainspiruj się cytatami o życiu

Warto prześledzić inspirujące cytaty o życiu, które skłonią przemyśleń. Takie rozważania mogą okazać się ciekawym doświadczeniem, które być może odwróci sposób patrzenia na życie. Większość takich cytatów pochodzi z książek oraz słów wypowiedzianych przez osoby, które są dla ludzi wzorami do naśladowania. Inspiracja u człowieka może wypłynąć z procesu analizowania trafnie postawionych życiowych tez. Aby przedstawić, jak istotne mogą być w życiu człowieka, warto przytoczyć kilka z nich:

 • Są dwie drogi, aby przeżyć życie. Jedna to żyć tak, jakby nic nie było cudem. Druga to żyć tak, jakby cudem było wszystko. – Albert Einstein,

 • Twój czas jest ograniczony, więc nie marnuj go na bycie kimś, kim nie jesteś. – Steve Jobs,

 • Ludzie budują za dużo murów, a za mało mostów. – Isaac Newton.

 • Pierwszy z wymienionych cytatów to słowa Alberta Einsteina, który bezpośrednio przytacza możliwy powód braku inspiracji u człowieka. Zwraca uwagę na to, że sposób, w jaki odbieramy rzeczywistość, wpływa na to, jak się czujemy. Wszelkie bodźce, które odbieramy, możemy traktować z zaciekawieniem, lecz często decydujemy się nie zwrócić na nie uwagi, nie poświęcić im chwili i nie cieszyć się z nich.

  W kolejnym cytacie Steve Jobs zwraca uwagę na to, że życie jest ograniczone czasowo, więc warto być sobą i realizować się tak, jak chcemy. Nie należy podążać za schematami.

  Ważny dla inspiracji może okazać się również cytat Isaaca Newtona. Jego teza sugeruje, że zamiast szukać rozwiązań, a więc potocznych „mostów” zajmujemy się wynajdywaniem kolejnych problemów, „murów” stojących na naszej drodze.

  W Internecie oraz książkach można znaleźć wiele mądrych myśli, które pozwalają na odkrycie nowego spojrzenia na świat i na poszukiwanie inspiracji. Przeglądanie stron internetowych poświęconych inspiracji to obecnie bardzo popularny sposób na jej poszukiwanie. Internet pozwolił na popularyzację wiedzy oraz treści artystycznych, co spowodowało, że naturalnie stał się przydatnym do tego medium.

  Wpływ inspiracji na człowieka

  Od wielu lat wśród twórców istnieje przekonanie, że inspiracja pozwala zmienić podejście człowieka. Artyści nieubłaganie oczekiwali jej przypływu, tak aby tworzyć dzieła, które będą zachwycać każdego odbiorcę. Aby osiągnąć ten błogi stan chęci do samorealizacji, poszukiwali sposobów, które pozwoliłby im na rozbudzenie inspiracji. W obecnych czasach wiele ludzi również jej poszukuje – nie tylko w celach artystycznych. Podczas pędu dnia codziennego czasem mogą zdarzyć się momenty zwątpienia, które wpływają na człowieka negatywnie.

  Uczucie braku celu wykonywanych czynności potrafi zabić jakąkolwiek przyjemność, która wynika z ich zakończenia. Naturalną reakcją człowieka jest szukanie inspiracji, aby przywrócić wcześniej posiadaną w tej sferze radość. Przypływ inspiracji może być więc nazwany czynnikiem motywacyjnym, który pozwoli na zwiększenie efektywności, a przede wszystkim odkrycie wykonywanych czynności na nowo bądź podjęcie się całkowicie nowych aktywności. Doświadczenie tego stanu pozwala czuć się szczęśliwszym zarówno w trakcie jej bezpośredniego przypływu, ale również pomaga w osiągnięciu długoterminowego spokoju oraz poczucia spełnienia.

  Czy inspiracja jest potrzebna?

  Analizując sam wpływ inspiracji, pojawia się kluczowe pytanie – czy to coś, czego potrzebuję? W zależności od tego, czego poszukuje człowiek, inspiracja może być zbawienna. Jest to stan, który pozwala na spełnianie się zarówno na płaszczyźnie artystycznej, pozwalającej na uzyskanie nowego spojrzenia na rzeczywistość, ale również w codziennym życiu. Uczucie inspiracji może spowodować, że nawet najprostsze czynności wykonywane na co dzień lub wynikające z indywidualnych zainteresowań staną się niesamowicie spędzonym czasem.

   

  UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
  wróć na stronę główną

  Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

  e-mail
  hasło

  Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

  Komentarze (0)

  Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

  Wczytywanie komentarzy