reklama
reklama

Jak odpowiednio zarządzić swoim majątkiem? – wszystko co powinieneś wiedzieć o testamencie

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Jak odpowiednio zarządzić swoim majątkiem?  – wszystko co powinieneś wiedzieć o testamencie - Zdjęcie główne

Zakłady Pogrzebowe w okolicy - Pogotowie Pogrzebowe

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Materiały partnerskie Spisywanie testamentu staje się w Polsce coraz bardziej powszechne. We wcześniejszych latach oświadczenie woli spisywane było najczęściej przez starszych ludzi i biznesmenów obecnie sporządzają go również młodzi ludzie. Poniżej wyjaśniamy czym dokładnie jest testament i jak należy go sporządzić, by po naszym odejściu był dokumentem uznawanym w świetle obowiązujących przepisów prawnych.
reklama

Czym właściwie jest testament i o czym należy pamiętać, sporządzając go?

Testament jest niczym innym jak rozporządzeniem własnym majątkiem na wypadek śmierci. To oświadczenie woli, które zabezpiecza nas i jest wyrazem troski wobec członków naszej rodziny i innych osób bliskich naszemu sercu. Jednocześnie sporządzając testament, mamy pewność, że nasz majątek nie trafi w ręce osób niegodnych dziedziczenia go. Inną ważną kwestią jest tematyka dziedziczenia po osobie zmarłej, w tej kwestii często dobrym źródłem informacji jest sprawdzony zakład pogrzebowy.  

By móc sporządzić taki dokument, należy pamiętać o wielu zasadach, które przy tym obowiązują. Określają one między innymi, kto może sporządzić testament. Niezwykle ważne jest to, że jeden testament może zawierać oświadczenie woli jedynie jednego spadkodawcy. Nawet w przypadku małżonków, nie mogą oni sporządzić jednego, wspólnego dokumentu. Każdy spadkodawca musi utworzyć odrębny dokument i uwzględnić w nim swoje rozporządzenia. Testament nie może być sporządzony przez osoby ubezwłasnowolnione i osoby, które pozbawione są świadomości i nie mają możliwości swobodnego podjęcia decyzji. Stan zdrowia takiej osoby nie może być na tyle ciężki, by dana osoba nie była świadoma swoich słów i czynów. Testament może zostać uznany za nieważny, jeśli został sporządzony przez osobę cierpiącą na chorobę psychiczną, niedorozwój psychiczny czy przemijające zakłócenia czynności psychicznej. Oświadczenie woli nie może być również spisane pod wpływem groźby – jest to dokument dobrowolny i żadna osoba trzecia nie może zmusić nas do napisania tego typu oświadczenia. Testament nie może być także sporządzany pod wpływem błędu, czyli spadkodawca nie został wprowadzony w błąd przez osoby trzecie w momencie pisania takiego oświadczenia. Zachowanie tych zasad jest niezbędne do tego, by podział majątku nastąpił zgodnie z wolą spadkodawcy. Testament sporządzony może być przez osobę małoletnią, czyli taką, która ukończyła 16 lat. Osoba taka może stworzyć oświadczenie woli jedynie przed notariuszem lub w formie testamentu szczególnego. Warto pamiętać, że w tej sytuacji nie jest wymagana zgoda przedstawiciela ustawowego osoby małoletniej.

Rodzaje testamentów

Istnieje parę rodzajów testamentów, dzielą się one na dwie grupy – zwyczajne i szczególne.

Testamentem zwyczajnym jest testament odręczny, zwany inaczej holograficznym – jak jego nazwa wskazuje, nie może być on wydrukowany na komputerze bądź innym urządzeniu i jedynie podpisany przez spadkodawcę. Zarówno treść, data jak i pełny, czytelny podpis, muszą być sporządzone własnoręcznie. 

Drugi rodzaj testamentu zwykłego to testament urzędowy, czyli allograficzny. Jest to dokument sporządzany przed urzędnikiem i w obecności dwóch świadków. Urzędnikiem tym może być zarówno wójt, kierownik urzędu stanu cywilnego, sekretarz gminy, starosta jak i marszałek województwa. W takiej sytuacji testament jest spisywany wraz z datą, odczytywany w obecności wszystkich obecnych, a następnie podpisany. Testamentu urzędowego nie mogą sporządzić osoby głuche i nieme.

Istnieje również możliwość sporządzenia testamentu w kancelarii notarialnej, gdzie notariusz czuwa nad całym przebiegiem, poprawnością oraz weryfikuje tożsamość spadkodawcy.

Grupa testamentów szczególnych nie jest duża, jednak istnieje dużo zasadach, których należy się trzymać, sporządzając taki dokument.

Przykładem takiego testamentu jest testament ustny. Sporządza się go w obecności co najmniej dwóch świadków i tylko w sytuacjach, gdy istnieje obawa rychłej śmierci spadkodawcy. Świadkowie nie mogą być krewnymi spadkodawcy ani osobami, którym przyznano w dokumencie jakąkolwiek korzyść. Muszą to być osoby pełnoletnie, posiadające pełną zdolność do czynności prawnych, nie mogą to być osoby głuchonieme. 

Testamentem szczegółowym jest również testament podróżny. To oświadczenie woli sporządzane na polskim statku morskim lub powietrznym, w obecności dowódcy statku lub jego zastępcy, a także dwóch świadków. Testament podróżny sporządzany jest na tych samych zasadach co oświadczenie woli składane przed wójtem, marszałkiem województwa czy sekretarzem stanu. 

Zdecydowaniem wyjątkowym rodzajem testamentu, jest ten wojskowy. Wszelkie zapiski dotyczące tego dokumentu, szczegółowe zasady jego sporządzania, zawiera rozporządzenie wydane przez Ministra Obrony Narodowej i dotyczy ono tylko osób mających związek z wojskowością. Testament wojskowy może być sporządzony w czasie mobilizacji, wojny lub przebywania w niewoli, przez osobę przebywającą na statku wchodzącym w skład siły zbrojnej, przy osobach przebywających na mocy stosunku służbowego przy jednostce wojskowej, bądź osobę powołaną do pełnienia osobistych świadczeń wojennych.

By testament został uznany za ważny, musi spełniać nie tylko opisane powyżej zasady, ale również treść dokumentu lub jego cel, nie mogą sprzeciwiać się porządkowi publicznemu, ustawie lub dobrym obyczajom. Osoba pełniąca funkcję świadka podczas sporządzania ostatniej woli spadkodawcy nie może być osobą, która nie ma pełnej zdolności do działań prawnych, jest ślepa, głucha lub niema, nie potrafi pisać i czytać, a także została skazana prawomocnym wyrokiem za składanie fałszywych zeznań. Godne zaufania zakłady pogrzebowe z Łodzi z pewnością udzielą Państwu podstawowych informacji na temat dziedziczenia, bądź pokierują w odpowiednie miejsce.

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
reklama
reklama