reklama
reklama

Jak oszczędzić na OC samochodu – praktyczne porady

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Materiały partnerskie Ubezpieczenie samochodowe OC jest w Polsce i wielu innych krajach ubezpieczeniem obowiązkowym. Jako że nie możemy z niego zrezygnować, często poszukujemy różnych dróg do tego, by nasza składka była jak najniższa. Jak się okazuje – oszczędzić na OC auta można na kilka sposobów. Warto przyjrzeć się im bliżej i wybrać te, które są dla nas w zasięgu ręki.
reklama

Zgodnie z Ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych z 2003 roku wszystkie zarejestrowane pojazdy powinny posiadać wykupione, aktywne ubezpieczenie OC. Dla wielu kierowców – przede wszystkim młodych, kupujących swój pierwszy samochód – składki są przykrym obciążeniem dla portfela, z którego najchętniej by zrezygnowali. W obliczu przepisów wszyscy są jednak równi. Dlatego warto rozejrzeć się za rozwiązaniami, które pozwolą nieco obniżyć nasze stawki, by płacone kwoty nie były tak dotkliwe.
A dróg do oszczędności na OC jest kilka…

Wybierz samochód o innych parametrach

Jeśli podczas zakupu samochodu nie kierujesz się przede wszystkim – choć są to kwestie istotne – datą jego produkcji czy pojemnością silnika, możesz rozważyć wybór auta z innymi parametrami.
Wysokość stawki za OC zależy od przeróżnych czynników, które towarzystwa ubezpieczeniowe biorą pod uwagę. Mowa tu na przykład o doświadczeniu kierowcy i miejscu jego zamieszkania, ale również o parametrach technicznych pojazdu, który ową polisą ma być objęty. Wśród nich wyróżnić możemy pojemność silnika, a także rok produkcji samochodu. Im samochód jest starszy – tym stawka wyższa. Podobnie działa to w przypadku pojemności silnika – im jest większa, tym kwoty za OC są wyższe.
Chcąc zaoszczędzić na składce, można więc rozważyć zakup samochodu parę lat młodszego lub cechującego się mniejszą pojemnością silnika.

Połącz składki z członkiem rodziny

Jak już zostało wspomniane – firmy ubezpieczeniowe wysokość stawek OC uzależniają od wieku kierowcy oraz jego doświadczenia za kierownicą i historii szkód, które w przeszłości spowodował, prowadząc pojazd.
Zasady te mają realny wpływ na przygnębiająco wysokie kwoty, które muszą rokrocznie uiszczać kierowcy młodzi, niedoświadczeni lub mający na swoim koncie drogowe przewinienia.
Świeżo upieczonych właścicieli aut z pewnością pocieszyć może fakt, że towarzystwa ubezpieczeniowe oferują zakup OC wraz z członkiem rodziny. Wówczas mamy do czynienia z tak zwanym „współdzieleniem samochodu”.
Wieloletnie, bezszkodowe doświadczenie w prowadzeniu pojazdów naszego dziadka, taty czy mamy będzie działało bardzo korzystnie na wysokość naszej stawki. Za brak spowodowanych stłuczek i wypadków oraz liczne lata za kierownicą można bowiem liczyć na spore zniżki – sięgające nawet 60%.

Dokładnie porównuj oferty ubezpieczycieli

Warto pamiętać, że fakt, iż ubezpieczenie OC w Polsce jest obowiązkowo wymagane przez państwo, nie gwarantuje jednej i tej samej jego ceny w każdym towarzystwie ubezpieczeniowym.
Oznacza to, że różne firmy proponują tym samym kierowcom różne stawki za ubezpieczenie tego samego pojazdu. Aby uniknąć stracenia szansy na niższą stawkę, warto zapoznać się z wieloma dostępnymi na rynku ofertami ubezpieczeniowymi. W tym celu najlepiej jest skorzystać z internetowej porównywarki ubezpieczeń, dzięki której w jednym miejscu dowiemy się, na jakie stawki możemy liczyć w naszej obecnej sytuacji.

Wykorzystanie tego typu porównywarki pomoże zaoszczędzić nam sporo czasu, który musielibyśmy przeznaczyć na wizyty w biurach ubezpieczycieli. A co więcej – da nam szansę na uzyskanie bardziej satysfakcjonującej stawki OC niż pierwsza, jaką nam zaproponowano.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama