Pamiętaj, że jeśli po wizycie na basenie czy plaży odczuwasz niepokojące symptomy, powinnaś rozważyć wizytę u lekarza ginekologa w Łodzi lub innym mieście.
Dlaczego może dojść do zakażenia?
W zbiornikach wodnych, z których korzysta wiele osób, mogą rozprzestrzeniać się grzyby i bakterie. Drobnoustroje przenoszone są przez ludzi, którzy pozostawiają w wodzie drobinki naskórka, moczu, kału, potu, śliny i innych wydzielin. Dotyczy to zwłaszcza osób niedbających wystarczająco o higienę przed wejściem do basenu. Chlorowana woda nie zabija grzybów i bakterii w stu procentach. Zarazić się nimi można przez przebywanie w wodzie, a także w przestrzeniach wspólnych (toaleta, prysznic, przebieralnia).
Do zaburzenia równowagi flory bakteryjnej w pochwie oraz namnażania się mikroorganizmów może doprowadzić również brak odpowiedniej higieny po wyjściu z wody, niedokładne osuszanie miejsc intymnych po kąpieli czy długotrwałe przebywanie w mokrym stroju. Ostatnia sytuacja ma miejsce najczęściej podczas letniego wypoczynku nad odkrytym basenem lub na plaży i częstego wchodzenia do wody.
W przypadku zaobserwowania u siebie niepokojących objawów po kąpieli udaj się do specjalisty. Lekarz ginekolog w Łodzi https://doctorpro.pl/lodz/services/gynecology lub innym mieście przeprowadzi wywiad oraz wykona odpowiednie badania, które pozwolą postawić diagnozę.
Rodzaje infekcji intymnych związanych z wodą
Chorób wywoływanych przez mogące występować na basenie czy kąpieliskach drobnoustroje jest kilka. Do najpopularniejszych infekcji intymnych należą:
- grzybica pochwy (kandydoza) – do zakażenia dochodzi wskutek osłabienia odporności organizmu, sprzyja mu długotrwały kontakt mokrą bielizną; wśród symptomów wymienić można swędzenie i pieczenie pochwy, upławy, bóle oraz przekrwienie warg sromowych;
- chlamydioza – chlamydia trachomatis to bakteria rozwijająca się w wilgotnym środowisku; wywoływana przez nią choroba, chlamydioza, w większości przypadków ma postać bezobjawową, ale może skutkować upławami, pieczeniem, swędzeniem pochwy lub szczypaniem podczas oddawania moczu; bóle w podbrzuszu lub krwawienie międzymiesiączkowe może oznaczać, że choroba przeniosła się na jajniki, a krwawienie lub wydzielina z odbytu – na odbytnicę;
- zakażenie rzęsistkiem – objawem może być ból i pieczenie cewki moczowej, dyskomfort podczas oddawania moczu, upławy czy bóle w podbrzuszu; rzęsistek wyposażony jest w rzęski, które umożliwiają mu przedostanie się do pochwy, szyjki macicy oraz pęcherza moczowego i jajowodów; zakażenie może prowadzić do przewlekłego zapalenia pochwy;
- waginoza bakteryjna – bakteryjne zakażenie pochwy to jedna z najczęściej występujących infekcji intymnych; objawia się występowaniem szarawych lub białawych upławów o nieprzyjemnym zapachu, pieczeniem i swędzeniem pochwy, czasem też kłującym bólem; w wielu przypadkach choroba przebiega bezobjawowo.
Pamiętaj, że tylko lekarz specjalista może dokonać prawidłowej diagnozy i na jej podstawie dobrać odpowiednie leczenie.
Jak zapobiegać infekcjom?
Czy wobec zagrożenia infekcjami należy całkowicie zrezygnować z kąpieli w basenie bądź jeziorze? Niekoniecznie, istotne jest jednak zwrócenie uwagi na właściwą profilaktykę. Kluczowa jest przede wszystkim odpowiednia higiena – przed i po skorzystaniu z publicznych zbiorników wodnych umyj dokładnie całe ciało, w tym okolice intymne, używając wody i mydła o pH zbliżonym do 5. Zadbaj o barierę pomiędzy ciałem a powierzchniami, nie siadaj bezpośrednio na płytkach czy murku wokół basenu, używaj ręcznika.
Staraj się także dokładnie osuszać okolice intymne po kąpieli i ograniczać czas spędzony w wilgotnym stroju – zamieniaj go na suchą, przewiewną bieliznę uszytą z naturalnych tkanin. Po konsultacji z ginekologiem możesz również wypróbować probiotyki. Stosowanie się do tych zasad pomoże ograniczyć ryzyko zakażenia, bez konieczności rezygnacji z uczęszczania na basen czy cieszenia się letnim wypoczynkiem na plaży.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.