reklama
reklama

Kredyt gotówkowy czy hipoteczny — na który się zdecydować?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Kredyt gotówkowy czy hipoteczny — na który się zdecydować? - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Materiały partnerskie Wybór kredytu zawsze uzależniony jest od celu, na jaki przeznaczymy otrzymane środki. Rozważając kredyt hipoteczny, z pewnością chcemy przeznaczyć go na cele związane z zakupem lub remontem nieruchomości, ale czy na pewno jest to najlepszy wybór? Sprawdźmy, który w konkretnej sytuacji sprawdzi się lepiej — kredyt hipoteczny, czy gotówkowy?
reklama

Różnice pomiędzy kredytem hipotecznym a kredytem gotówkowym

Decydując się na kredyt hipoteczny, z reguły należy liczyć się z minimum 10% wkładem własnym a im większy wkład własny, tym mniejsze ostateczne koszty kredytu, ponieważ mniejsza będzie kwota zaciągniętego zobowiązania.

Dodatkowym aspektem mogącymi zaważyć na wyborze kredytu hipotecznego jest spora ilość obostrzeń i formalności, do których należy przedstawienie bankowi kosztorysu i harmonogramu wykonania prac, a po zakończonej inwestycji, okazanie faktur i rachunków na pełną kwotę finansowania.

Bank z reguły ustala również ilość i terminy wypłaty transz, co najczęściej zdarza się przy sporych kwotach kredytu wykorzystanego na budowę domu, lub generalny remont mieszkania.

W sytuacji zaciągnięcia kredytu gotówkowego pomijamy wszystkie wyżej wymienione formalności, ponieważ nie jest wymagane określenie celu wykorzystania środków. W przypadkach obu kredytów decydująca jest zdolność kredytowa, przy czym w przypadku kredytu hipotecznego, weryfikowana jest ona bardziej szczegółowo.

Zalety i wady kredytu hipotecznego i gotówkowego

Kredyt hipoteczny wykorzystany musi zostać celowo na zakup lub remont nieruchomości, którą może być dom, mieszkanie lub działka. Jest to spore ograniczenie szczególnie w sytuacji, kiedy chcielibyśmy wykorzystać środki również na umeblowanie wnętrz, lub zakup sprzętu RTV i AGD.

Często inwestorzy decydują się wtedy na dodatkowy kredyt gotówkowy umożliwiający zrealizowanie zamierzeń. Niewątpliwą zaletą kredytu hipotecznego jest zdecydowanie dłuższy, niż w przypadku kredytu gotówkowego okres kredytowania sięgający nawet 35 lat, co przekłada się na mniejszą ratę miesięczną.

Ilość formalności kredytowych jest znacznie większa w przypadku kredytu hipotecznego, podczas kiedy do zaciągnięcia kredytu gotówkowego z reguły wystarczy zdolność kredytowa. Na korzyść kredytu hipotecznego w przypadku dużych inwestycji przemawia jego niższy niż w przypadku kredytu gotówkowego koszt wynikający z wystarczającego zabezpieczenia finansowego w postaci hipoteki nieruchomości.

Czy zawsze istnieje dowolność wyboru?

Zdarzają się sytuacje, kiedy bank nie zechce udzielić nam kredytu hipotecznego. Może wiązać się to z niestabilnym źródłem dochodów spowodowanym prowadzeniem działalności gospodarczej lub brakiem umowy o pracę na czas nieokreślony.

Kolejnym powodem odmowy może być zbyt wysoka skłonność do zaciągania zobowiązań finansowych, którą bank weryfikuje w bazach zewnętrznych takich jak BIK. Ponadto ważny dla banku będzie stan techniczny remontowanej nieruchomości oraz jej wartość po inwestycji.

Bank udzielając kredytu hipotecznego, weryfikuje szereg różnych parametrów, podczas kiedy kredyt gotówkowy nie jest nimi w ogóle obwarowany. W przypadku kredytu gotówkowego na większe kwoty bank może ewentualnie ustanowić poręczenie w postaci wykupienia ubezpieczenia lub poręczyciela.

Abstrahując od obostrzeń w kwestii udzielenia obu kredytów i podsumowując wyłącznie względy finansowe, kredyt hipoteczny będzie tańszy, lecz wymaga wkładu własnego. Kredyt gotówkowy natomiast jest droższy, jednak zdecydowanie łatwiej go otrzymać, ponieważ nie wymaga żadnego zaplecza finansowego.

Więcej informacji znajdziesz na intuum.pl

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama