„Smart City - efektywne miasto przyszłości” to cykl spotkań warsztatowych inicjujących poważną dyskusję na temat ograniczeń, problemów i sposobów ich pokonywania w Łodzi.
Kolejna edycja warsztatów, tym razem objęta honorowym patronatem Hanny Zdanowskiej Prezydenta Miasta Łodzi odbyła się z inicjatywy naukowców z Interdyscyplinarnego Centrum Studiów Miejskich Uniwersytetu Łódzkiego, Wydziału Zaradzania Uniwersytetu Łódzkiego, Centrum Technologii Informatycznych Politechniki Łódzkiej oraz innowacyjnej firmy POSTLAB Sp. z o.o. skupionych wokół spółki Egis Projects Polska.
W ramach współpracy została zainicjowana dyskusja i prace nad inteligentnym lub, jeśli tłumaczyć nieco inaczej, efektywnym miastem. Liderem jest jeden z wiodących na świecie operatorów usług dla miast, lotnisk i autostrad międzynarodowa firma EGIS. Egis Projects Polska jako spółka córka globalnego przedsiębiorstwa posiada bogate doświadczenie w budowaniu różnorodnych elementów systemów Smart City w wielu miejscach, na różnych kontynentach. Kompetencje te pozwalają na przemyślane, kompleksowe i zrównoważone rozwiązania dla Łodzi.
Jednym z najważniejszych wyzwań stojących przed mieszkańcami miasta Łodzi i jego włodarzami jest rozwiązanie najbardziej palących problemów komunikacyjnych. Trzeba zaznaczyć, że nie chodzi tu wyłącznie o usprawnienie transportu zbiorowego, czy zmniejszenie stopnia zakorkowania miasta. Choć są to problemy najbardziej uciążliwe, nie występują jednak w odosobnieniu - są powiązane, niczym naczynia połączone, z innymi niekorzystnymi zjawiskami, takimi jak zanieczyszczenie powietrza, chaotyczny rozwój urbanistyczny miasta na przedmieściach, brak odpowiednio przygotowanych stref zieleni i relaksu, czy utrudniona dostępność do podstawowych usług dla mieszkańców. Dziś, w dobie ogromnych możliwości pozyskiwania informacji z różnorodnych źródeł, jak choćby o sposobach i kierunkach przepływu ludzkich potoków, a także na bazie rzetelnej, naukowej analizy i otwartej dyskusji można z dużą dokładnością proponować adekwatne rozwiązania. Z taką inicjatywą wychodzi właśnie firma Egis Projects Polska, gotowa szeroko i kompleksowo przeprowadzić odpowiednie analizy, współpracując jednocześnie z łódzkimi uczelniami: Uniwersytetem Łódzkim i Politechniką Łódzką oraz z lokalnymi podmiotami gospodarczymi, jak spółka Postlab.
W ramach warsztatów podejmowano kwestię stworzenia w Łodzi Stref Czystego Transportu. Taka debata nie może być bezowocna. Jej efektem powinny być programy pilotażowe realnie zmieniające miasto. Punktem docelowym wszelkich starań jest przecież podniesienie poziomu komfortu życia mieszkańców. Dlatego też należy zadbać nie tylko o doskonałe planowanie, tworzenie odpowiednich symulacji, lecz także wprowadzenie programów pilotażowych i, na końcu, definitywnych wdrożeń.
Dla planujących i zarządzających tymi planami, czyli dla władz miasta, kluczowym pytaniem jest cena i efektywność proponowanych rozwiązań. Dlatego istotne jest zaproponowanie różnych wariantów uwzględniających opcje najtańsze i najdroższe, wersje minimum i maksimum oraz różny horyzont czasowy funkcjonowania SCT, determinujący osiągnięcie zdefiniowanych celów. W warunkach łódzkich wszystkimi wariantami planowania i pilotażu może zająć się Egis Projects Polska. Dzięki takiej pracy włodarze miasta będą mogli podjąć strategiczne decyzje trwale zmieniające miasto w nowoczesny, inteligentny i efektywny organizm.
Z relacji filmowej, z toczonych dyskusji i spotkań warsztatowych dowiadujemy się, jakie szczegółowe dziedziny życia Łodzi wymagają dziś kompleksowych i nowoczesnych rozwiązań oraz jakiego typu przeszkody występują w ich wdrażaniu. Dowiadujemy się także, co jest istotą inteligentnego i efektywnego miasta, które z propozycji są najwydajniejsze i najlepiej dopasowane do aglomeracji łódzkiej. Poznamy także nieco teorii Smart City i przyjrzymy się, na ile myśl wykreowana w ośrodkach akademickich jest możliwa w realizacji dzięki współpracy dużego i małego biznesu z samorządem lokalnym. Istotą warsztatów „Smart City - efektywne miasto przyszłości” jest nie tylko dyskusja , co przede wszystkim, wypracowanie konkretnych propozycji do wdrożenia.
Zapraszamy zatem do zapoznania się z materiałem filmowym i włączenia się do twórczej dyskusji.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.