reklama
reklama

Łódź stawia na rozwój rynku mieszkaniowego

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Materiał partnera

Łódź stawia na rozwój rynku mieszkaniowego - Zdjęcie główne

Łódź stawia na rozwój rynku mieszkaniowego | foto Materiał partnera

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Materiały partnerskieWe wtorek, 5 kwietnia 2022 r. we wnętrzach dawnego Monopolu Wódczanego – na Scenie Monopolis odbyła się największa tegoroczna konferencja mieszkaniowa „Warto zamieszkać w Łodzi”, w której udział wzięli deweloperzy, inwestorzy, eksperci rynkowi oraz przedstawiciele Urzędu Miasta Łodzi.
reklama

Podczas wydarzenia, zorganizowanego przez portal RynekPierwotny.pl, m.in. podsumowano obecną sytuację na łódzkim rynku mieszkaniowym. W gronie ekspertów dyskutowano również na temat perspektyw rozwoju lokalnej mieszkaniówki, planów rozwojowych samego miasta oraz budowania projektów mixed-use.

Konferencję otworzyło wystąpienie Wiceprezydenta Łodzi – Adama Wieczorka, który przedstawił perspektywy rozwoju stolicy województwa łódzkiego, jako miasta przyjaznego do życia. Wskazał on na szczególny charakter Łodzi oraz dużą przestrzeń inwestycyjną, z której mogą korzystać inwestorzy i deweloperzy.

O tym, że miasto jest otwarte na biznes, przekonywał również Adam Brzostowski, Dyrektor Biura Rozwoju UM Łodzi. Podczas swojego wystąpienia wskazywał on na szanse jakie stwarza obecnie wynajem lokali spółkom technologicznym i ich pracownikom.

reklama

Głównym punktem konferencji była prezentacja raportu „Rynek mieszkaniowy w Łodzi 2019 -2021”, specjalnie przygotowanego na potrzeby wydarzenia. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl, wskazali w nim zarówno na wyzwania jakie stoją przed miastem w kontekście poprawy warunków mieszkaniowych, jak i cele, które udało się Łodzi osiągnąć w ciągu ostatnich lat. 

Jak się okazuje, łódzki rynek mieszkaniowy przeszedł w ostatnim czasie wielką metamorfozę, co potwierdza liczba zawieranych na nim transakcji. W ciągu dekady zwiększyła się ona niemal trzykrotnie. Co więcej, w tym samym czasie łódzcy deweloperzy zwiększyli produkcję mieszkań o 234%. Było to możliwe dzięki dobrej koniunkturze oraz poprawie sytuacji gospodarczej samego miasta, która uwidoczniła się w malejącym bezrobociu i rosnących zarobkach.

reklama

Jak zauważają eksperci, Łódź w 2021 r. była jedynym miastem wśród największych metropolii, w którym wzrosła oferta nowych mieszkań. Liczba wprowadzonych lokali przekroczyła 4,5 tys. i była o 34% większa niż rok wcześniej. Deweloperzy rozpoczęli również budowę 6,4 tys. lokali - 79% więcej niż w 2020 r.  Co więcej, ubiegły rok był rekordowy pod względem liczby wydawanych pozwoleń na budowę. Było ich aż 9,3 tys. co dało miastu trzecią lokatę tuż za Warszawą i Krakowem. 

Łódź w dalszym ciągu jest także w czołówce miast, pod względem wskaźnika dostępności mieszkań, czyli relacji między przeciętnym wynagrodzeniem a średnią ceną lokali. Pomimo, iż w ubiegłym roku spadł on z 0,86 do 0,70, to w dalszym ciągu Łódź wyprzedza takie miasta jak: Warszawa, Wrocław, Kraków czy Gdańsk.

reklama

Rynek mieszkaniowy w Łodzi od zawsze wyróżniał się również atrakcyjnymi cenami mieszkań. Pomimo, iż w dalszym ciągu jest to najtańsza lokalizacja spośród sześciu największych miast, to w okresie 2019 - 2021 średnia cena metra kwadratowego wzrosła tu z 5728 do 8155 zł czyli aż o 42%. Tylko w ostatnim roku łódzkie lokale zdrożały aż o 21%. Większe podwyżki miały miejsce tylko w Katowicach i Gdańsku. 

Prezentacja raportu była punktem wstępu do żywiołowej dyskusji, w której udział wzięli: prowadzący – Marek Wielgo (RynekPierwotny.pl) oraz prelegenci Agnieszka Mikulska (CBRE), Adam Brzostkowski (UM Łódź), dr Michał Sobczak (Uniwersytet Łódzki) i Michał M. Styś (OPG Property Proffessionals, PZFD Łódź). 

Ostatnim punktem konferencji był panel „Projekty miastotwórcze – Mixed-use”, w którym debatowali prowadzący - Krzysztof Cipiur (Knight Frank), Beata Konieczniak (UM Łódź), Rafał Michaś (OPG), Dawid Wrona (Echo Investment) oraz Anna Celichowska (Virako). Prelegenci dyskutowali o wielofunkcyjnych inwestycjach deweloperskich typu mixed – use, jakie już powstają w Łodzi. Miasto zachęca do tworzenia ambitnych projektów, które wykorzystując potencjał lokalnej tkanki miejskiej, będą oferowały łodzianom nie tylko mieszkania, ale również rozrywkę, czy możliwość zrobienia zakupów.

reklama

W konferencji wzięło udział ponad 260 osób. Organizatorem konferencji „Warto zamieszkać w Łodzi” był portal RynekPierwotny.pl. Honorowy patronat nad wydarzeniem objęła Prezydent Miasta Łodzi – Hanna Zdanowska. 

 

Patronami medialnymi byli: Interia.pl, TuŁódź.pl, Real Estate Magazine oraz Investors Real Estate Expert.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama