reklama

Mieszkania w Łodzi. Gdzie deweloperzy budują najwięcej?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Materiał partnera

Mieszkania w Łodzi. Gdzie deweloperzy budują najwięcej? - Zdjęcie główne

Mieszkania w Łodzi | foto Materiał partnera

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Materiały partnerskieRynek mieszkaniowy w Łodzi nabrał rozpędu w ostatnich latach. Oferta mieszkań na łódzkim rynku pierwotnym jest dzisiaj tak szeroka, jaka nie była nigdy wcześniej. Ile inwestycji deweloperskich obecnie powstaje w Łodzi? W jakiej dzielnicy jest realizowanych najwięcej projektów nieruchomościowych? Na co stać przeciętnego łodzianina? Na te i wiele innych pytań odpowiada najnowszy raport firmy OPG Property Professionals opracowany we współpracy z ekspertami z Uniwersytetu Łódzkiego.

Mieszkania w Łodzi — 14 tys. lokali w realizacji 

Zgodnie z raportem podsumowującym rynek pierwotny w Łodzi, liczba projektów deweloperskich wyniosła 126 inwestycji w połowie 2024 roku. W ramach nich zaprojektowano ponad 13,9 tys. mieszkań — to niemal 29% więcej względem poprzedniego roku.

Na potrzeby raportu autorzy podzieli Łódź na 5 dzielnic: Śródmieście, Polesie, Widzew, Górna i Bałuty. Okazuje się, że deweloperzy budują najwięcej na terenie Polesia — tj. 41 projektów, 4,7 tys. mieszkań — i Śródmieścia — tj. 21 projektów, 4,3 tys. mieszkań. Wyraźne mniej inwestycji mieszkaniowych jest realizowanych na północy i południu miasta. Na obszarze Górnej zaprojektowano 21 inwestycji i 1,8 tys. mieszkań, natomiast na Bałutach już tylko 16 projektów i 1,3 tys. lokali mieszkalnych.

Trendem występującym już od kilku lat jest silne zróżnicowanie projektów mieszkaniowych, wśród których znajdują się zarówno duże osiedla mieszkaniowe — m.in. Murapol Agosto i Murapol Forum — jak również bardziej kameralne inicjatywy — czytamy w raporcie.

Niezwykle interesująca jest również struktura mieszkań w Łodzi

Deweloperzy częściej i chętniej budują mieszkania o mniejszym metrażu. Rynek łódzki potwierdza w tym względzie generalną tendencję obserwowaną także w innych miastach. Realia ekonomiczno-finansowe są głównym źródłem zmian. Małe mieszkania łatwiej sprzedać, w szczególności, gdy ceny sięgają nowych rekordów, a kupujący mają ograniczony dostęp do kredytu hipotecznego. Można na nich także więcej zarobić, z czego doskonale zdają sobie sprawę deweloperzy i inwestorzy — tłumaczą autorzy raportu.

Jak wynika z raportu, deweloperzy w Łodzi w 2024 budują najwięcej mieszkań 2-pokojowych (41,6%), najczęściej do 45 m2. Następne w kolejności są 3-pokojowe mieszkania (26%), nieco więcej takich powyżej 60 m2. Kawalerki stanowią jedną piątą udziały w rynku (19,9%), natomiast 4-pokojowe i większe mieszkania to najmniejszy odsetek projektów (12,4%). 

Nowe mieszkanie w Łodzi — ile kosztuje metr kwadratowy?

Zasoby mieszkaniowe w Łodzi rosną dynamicznie z każdym rokiem. Liczba mieszkań w przeliczeniu na 1000 mieszkańców wzrosła aż o 11% w ciągu zaledwie 5 lat. To oznacza, że na 1000 mieszkańców przypada aktualnie 580 lokali mieszkalnych. Nie tylko poprawił się zasób mieszkaniowy w Łodzi, ale również warunki i jakość oferowanych lokali.

Zgodnie z tym, co podają autorzy raportu, przeciętny łodzianin za średnie wynagrodzenie jest w stanie kupić 0,78 m2 nowego mieszkania.

Deweloperzy wciąż dostrzegają potencjał inwestycyjny rynku lokalnego przejawem, czego jest rekordowa liczba uzyskanych przez nich pozwoleń na budowę. W najbliższych kwartałach możemy zatem spodziewać się zwiększonej podaży mieszkań na rynku pierwotnym — wyjaśniają autorzy raportu.

Mieszkanie na sprzedaż Łódź — jakie i gdzie wybrać?

Wspomniany już deweloper Murapol oferuje jedną z najbogatszych ofert na łódzkim rynku pierwotnym. Aktualnie Grupa Murapol dysponuje ofertą blisko tysiąca mieszkań w różnych lokalizacjach miasta.

Jako jeden z wiodących i najbardziej doświadczonych deweloperów na rynku dysponujemy obecnie bardzo szeroką ofertą mieszkaniową w Łodzi. Zróżnicowane metraże od 25 do nawet 96 m2 i kompaktowe układy od 1 do 5-pokojowych mamy do zaproponowania w kilku atrakcyjnych lokalizacjach w śródmieściu i na Polesiu. Klienci zainteresowani mieszkaniami zarówno w pobliżu ulicy Piotrkowskiej, EC1 Łódź, Politechniki Łódzkiej, jak i Parku na Zdrowiu znajdą u nas swoje wymarzone M. Dodam, że do wszystkich mieszkań z naszej oferty przynależy przestrony taras z ogródkiem, nawet 2 balkony lub loggie. Co więcej, każde z nich jest wyposażone w standardzie w pakiet antysmogowy gwarantujący czyste powietrze we wnętrzach, oraz możliwość korzystania z najnowocześniejszych urządzeń smart home dzięki Home Management System — komentuje Łukasz Tekieli, dyrektor ds. sprzedaży w Grupie Murapol.

Na terenie inwestycji Grupy Murapol w Łodzi przewidziano stacje ładowania pojazdów elektrycznych, a w wybranych budynkach powstaną lokale usługowe. Na uwagę zasługuję również wysoki standard wykończenia części wspólnych we wszystkich inwestycjach dewelopera, na który składają się m.in. trwałe gresy o stonowanym designie, energooszczędna oprawa liniowa LED czy dekoracyjne panele meblowe i duże lustra w holach wejściowych.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy