Reklama

Nowoczesny vs. klasyczny system grzewczy

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Materiał partnera

Nowoczesny vs. klasyczny system grzewczy - Zdjęcie główne

Nowoczesny vs. klasyczny system grzewczy | foto Materiał partnera

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Materiały partnerskie Nowoczesne systemy grzewcze dla domu cechują się tym, że są dużo bardziej ekonomiczne i ekologiczne. Wytwarzają mniej spalin, które szkodzą środowisku. Są też droższe, ale inwestycja ta szybko się zwraca - poza tym, można skorzystać z różnego rodzaju dofinansowania.

Mimo wciąż wiele osób korzysta z pieca, który można opalać drewnem. A jeśli ktoś ma dostęp do materiału, koszty utrzymania ciepła są właściwie zerowe. Dowiedzmy się wszystkiego na temat piecy opalanych drewnem i odpowiedzmy sobie na kilka pytań, także tych związanych z techniką grzewczą (https://hydrotermo.pl/technika-grzewcza).

Jakiego drewna używać? 

Jak konserwować piec?

Jaki jest koszt instalacji pieca?

Jak bezpiecznie korzystać z pieca?

Jakiego drewna używać?

Często ludzie pytają, jaki rodzaj opału powinni spalać w swoich piecach – w szczególności jaki rodzaj drewna. Drewno drewnu nierówne - zwłaszcza, jeśli chodzi o spalanie. Jeżeli ogrzewałeś kiedyś dom drewnem, to prawdopodobnie o tym wiesz. Najlepsze drewno do spalania to dąb, jesion, hikora i orzech czarny, ale w zależności od regionu, w którym się żyje, dobre będzie także drewno z gęstej daglezji, cedru, klonu czerwonego i sosny ponderosa.

Jeśli drewno nie zostało wcześniej wysuszone, zmarnujesz dużo energii, ponieważ wilgoć w drewnie nagrzewa się i zamienia w parę, tworzy dużo dymu, a przez to kreozot gromadzi się w twoim kominie. Drewno można wysuszyć we własnym magazynie drewna, kupić kłody sezonowane lub suszone w piecu. Najlepsze drewno do spalania powinno zawierać wilgotność na poziomie poniżej 20%. Świeże drewno zawiera wilgoć w okolicach między 65-90%, dlatego zaleca się sezonowanie drewna przez co najmniej rok przed planowanym spaleniem - dąb najlepiej sezonować przez dwa lata.

Jak konserwować piec?

Podstawowa konserwacja powinna obejmować usuwanie popiołu i czyszczenie wszelkich pozostałości ze szkła i innych powierzchni. Dzięki regularnej konserwacji zauważysz wszelkie uszkodzenia, które będziesz mógł naprawić przed dalszymi, dużo poważniejszymi uszkodzeniami. Ponadto zaleca się coroczne serwisowanie pieca i czyszczenie komina.

Jaki jest koszt instalacji pieca?

Piec do małego pokoju kosztuje od około 1000 złotych. Będzie jednak musiał zostać zainstalowany przez doświadczonego inżyniera zajmującego się montażem pieców, dlatego może być potrzebny nowy przewód kominowy, którego koszt może wynieść aż 8-10 tysięcy złotych. W zależności od stylu kominka i miejsca jego usytuowania może być konieczne zainstalowanie tylnego paleniska. Możliwe jest również ponowne tynkowanie i budowa nowej komory murowanej. Inne dodatki, nad którymi warto się zastanowić, to belki, osłony przeciwpożarowe, wentylatory ciepła i zapasy drewna.

Jak bezpiecznie korzystać z pieca?

Jak bezpiecznie korzystać z pieca? Oto kilka przydatnych rad:

Aby rozpalić ogień, używaj tylko papieru.

Podczas otwierania pieca, który jest użytkowany używaj rękawic ochronnych.

Upewnij się, że podłoga wokół kominka jest chroniona przed ciepłem.

Utrzymasz prawidłowe działanie pieca, wykonując coroczny serwis.

Co roku czyść i zamiataj kominek.

Zamontuj czujnik dymu.

Zamontuj alarm tlenku węgla.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy