POWERGEDON 2022, coroczne spotkanie koordynatorów programu POWER (Program Operacyjny Wiedza Edukacja i Rozwój), które odbyło się w Smardzewicach 6 czerwca tego roku, zebrało przedstawicieli szkół zawodowych z terenu całego kraju dyskutujących o wyzwaniach, problemach i sukcesach w realizacji tzw. mobilności - międzynarodowej wymiany młodzieży odbywającej za granicą praktyki zawodowe. Kilkudziesięciu koordynatorów, pod przewodnictwem przedstawicieli Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji zastanawiali się, jak sprostać wymogom chwili, jak przygotować dobrze młodzież do zagranicznego wyjazdu i jak poradzić sobie w postpandemicznej rzeczywistości.
Program POWER funkcjonuje już od siedmiu lat i w tym czasie 755 instytucji umożliwiło wyjazd za granicę ponad 30 945 uczniom i nauczycielom. Ogromne doświadczenie i sukcesy kształcenia zawodowego w ramach tego programu pozwoliły wypracować standardy gwarantujące nie tylko wysoką jakość obsługi wyjazdów, ale też poczucie bezpieczeństwa i satysfakcji z odbywanych praktyk. Spotkanie było także okazją do dyskusji nad przyszłością programu w nowej perspektywie, nad nadchodzącymi wyzwaniami i potrzebami.
Prowadzący konferencję w tym roku szczególny nacisk położyli na wstępny etap przygotowań, którego zasadnicza część odbywa się jeszcze w domu, przed wyjazdem. Nauczyciele-koordynatorzy planujący dla młodzieży wyjazdy krótko czy to długoterminowe do innego kraju muszą zmierzyć się z szeregiem wyzwań, w ramach których powinni przygotować młodzież do długotrwałego rozstania z domem, odnalezienia się w innej kulturze i mentalności oraz dobrej organizacji życia codziennego w warunkach innych niż te, które młodzież ma na co dzień. Dlatego też tak cenne są spotkania robocze organizowane w ramach POWERGEDON-u, gdzie można nie tylko wiele się dowiedzieć, ale też wymienić podglądy i spostrzeżenia. Wieloletnie doświadczenie i dziesiątki tysięcy uczestników zbudowały pokaźną bazę wiedzy przydatnej na kolejne lata organizacji mobilności w dynamicznym, ciągle zmieniającym się świecie.
Podczas POWERGEDONU 2022 zaproszeni prelegenci i specjaliści dzielili się swoją wiedzą i doświadczeniem w takich tematach jak komunikacja międzyludzka, przygotowanie psychologiczne uczniów do długotrwałego wyjazdu, odbudowanie i wsparcie psychologiczne po okresie pandemii, budowanie kompetencji kulturowych, metody i narzędzia pracy z uczniami w ramach przygotowań do wyjazdu czy wreszcie aspekty prawno-organizacyjne związane z wyjazdem zagranicznym. W drugim dniu obrad nie zabrakło elementów rywalizacji i aktywności. Na pięknym Zalewie Sulejowskim odbyły się regaty i zawody na kajakach i łodziach wiosłowych. Aktywność taka to dla koordynatorów nie tylko chwila relaksu, ale przede wszystkim możliwość budowania kompetencji niezbędnych w pracy w zespole projektowym, grupowego i kreatywnego rozwiązywania problemów oraz wymiany doświadczeń. Nic tak dobrze nie rozwija jak twórcza i dobrze zorganizowana zabawa - tym razem dla samych nauczycieli.
W krótkim materiale filmowym poznamy ideę mobilności, specyfikę tej formy kształcenia dla szkół zawodowych, współczesne potrzeby edukacyjne skutecznie realizowane w ramach programu POWER i korzyści dla uczniów i nauczycieli wynikające z uczestnictwa w tym programie.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.