reklama
reklama

Rusztowanie- rodzaje, jakie wybrać?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Rusztowanie- rodzaje, jakie wybrać? - Zdjęcie główne

Rusztowania - jakie wybrać ?

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Materiały partnerskieRusztowanie pozwala na wykonane różnego rodzaju prac budowlanych, instalacyjnych czy wykończeniowych na wysokości. Musi ono spełniać określone wymagania bezpieczeństwa, ponadto powinno być komfortowe w eksploatacji. Do pracy na rusztowaniu niezbędna jest specjalistyczna widza, znajomość zasad bezpieczeństwa oraz aktualnych przepisów.
reklama

Czym jest rusztowanie elewacyjne?

Jest to konstrukcja ramowa, która składa się z powtarzalnych części. Używa się go praktycznie na każdej budowie. Dzięki niemu można przeprowadzić sprawnie prace instalacyjne, wykończeniowe oraz murarskie. Jest potrzebne w trakcie różnego typu prac konserwatorskich na wysokościach. Oprócz tego, rusztowanie elewacyjne przydaje się również w branży eventowej czy też przemyślne konstrukcyjnym. Z tych konstrukcji można korzystać na zewnątrz, jak i wewnątrz budynków.

Rodzaje rusztowań

Bez rusztowania bardzo utrudnione byłoby przeprowadzanie różnych czynności, w tym montaż rynien czy wznoszenie ścian. Można je podzielić, biorąc pod uwagę: rodzaj materiału, konstrukcję czy też przeznaczenie. Rusztowania z firmy Virtus mogą stanowić konstrukcję mocowaną do budynku, jezdną albo wolnostojącą. Przeważnie dzieli się je na:

reklama

Rusztowania elewacyjne (ramowe)- są to płaskie konstrukcje, które można z łatwością złożyć. Umieszcza się je przy ścianach budowli, po czym łączy ze sobą przy użyciu kotew. Zalicza się do nich między innymi rusztowania warszawskie wykorzystywane przy niewielkich pracach remontowych, do małych powierzchni.
Rusztowania modułowe- czyli między innymi poprzecznice oraz stojaki, między którymi u góry znajduje się odstęp, aby przyłączyć do nich inne części rusztowania. Używane zwłaszcza w przemyśle i podczas sporych imprez plenerowych.
Rusztowania przejezdne (ruchome)- wygodne w użyciu, gdyż przemieszczają się w poziomie, a więc nie trzeba ich rozkładać na pojedyncze elementy. Może być to wieża jezdna składająca się z drabin-ram albo rusztowanie ramowe czy modułowe wyposażone w kółka. Polecane wszędzie tam, gdzie trzeba często przesuwać rusztowanie.
Rusztowania rurkowo-złączkowe- ich montaż zajmuje sporo czasu, polecane zwłaszcza do budowli o niestandardowym kształcie.
Co warto wziąć pod uwagę, podczas wyboru rusztowania elewacyjnego?

reklama

Zanim padnie decyzja dotycząca wyboru rusztowania, warto wziąć pod uwagę parę istotnych kwestii. Przede wszystkim należy zastanowić się do jakich czynności będzie potrzebna taka konstrukcja. Istotny jest także rodzaj budynku, przy jakim ma być postawione rusztowanie. Trzeba przyjrzeć się także takim parametrom jak:

Maksymalna wysokość rusztowania- zazwyczaj ma ono wysokość wynoszącą od 15 do 60 metrów. Im wyższe rusztowanie, tym jest ono oczywiście bardziej kosztowne.
Maksymalne dopuszczalne obciążenie- dostępne na rynku rusztowania są przystosowane do obciążenia podestu 200 km/m2.
Szerokość oraz długość pomostu- producenci rusztowań zazwyczaj oferują produkty o szerokości 70 cm, jednakże bez problemu znaleźć można także płytsze, ale i głębsze pomosty. Szersze pomosty będą dobrym rozwiązaniem, jeśli mają być na nich gromadzone również materiały. Jeśli chodzi o długość najczęściej wynosi ona 2,5 metra. Co ważne, dłuższe elementy wpływają na zmniejszenie maksymalnego obciążenia pojedynczego podestu.

reklama

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama