Reklama

Silnik elektryczny asynchroniczny czy synchroniczny?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Materiał partnera

Silnik elektryczny asynchroniczny czy synchroniczny? - Zdjęcie główne

Silnik elektryczny asynchroniczny czy synchroniczny? | foto Materiał partnera

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Materiały partnerskie Silnik elektryczny to rozwiązanie, które ze względu na swoją stosunkowo prostą budowę i wysoką wydajność znalazło zastosowanie w szeregu aplikacji. Aktualnie silniki elektryczne stosowane są zarówno podczas napędu różnego rodzaju maszyn i sprzętów codziennego użytku, jak i w zaawansowanych systemach automatyki czy robotyki. Jednak czym dokładnie jest silnik elektryczny? Jaki rodzaj tego typu silnika będzie najlepszym wyborem dla określonego zastosowania? Podpowiadamy!

Czym jest silnik elektryczny?

Silnik elektryczny to maszyna elektryczna zaprojektowana w celu przetwarzania dostarczonej energii elektrycznej w energię mechaniczną przyjmująca postać ruchu obrotowego lub postępowego. W ogólnym ujęciu, silniki elektryczne można podzielić na silniki elektryczne prądu stałego, silniki elektryczne prądu przemiennego i silniki krokowe. Do najczęściej wykorzystywanych silników prądu przemiennego zalicza się silniki asynchroniczne i silniki synchroniczne, pomiędzy którymi najczęściej musimy wybierać, decydując się na optymalne rozwiązanie dla danego zastosowania.

Silniki elektryczne i ich zastosowanie

Silniki elektryczne implementowane są w szeregu rozwiązań wykorzystywanych w codziennym życiu. Stosowane są one m.in. w mechanizmach wind, szlabanów, drzwi automatycznych czy schodów ruchomych, a także w mniejszych urządzeniach codziennego użytku – szczoteczkach elektrycznych, maszynkach czy trymerach.

Wraz z biegiem kolejnych lat oraz możliwością uzyskania coraz lepszych parametrów technicznych silników elektrycznych, stosowane są one na coraz szerszą skalę w samochodach, motocyklach, skuterach, hulajnogach czy rowerach elektrycznych. Silniki elektryczne od lat wykorzystywane są także w przemyśle, gdzie stosowane są one w celu napędzania pracy urządzeń mechanicznych, takich jak frezarki, szlifierki, przenośniki, pompy, wentylatory czy wyciągarki. Szacuje się, że aż 2/3 energii elektrycznej wykorzystywanej w przemyśle jest pobierana właśnie przez silniki elektryczne wykorzystywane do zasilania szeregu maszyn i urządzeń.

Silnik asynchroniczny czy synchroniczny – czym się różnią?

Silniki asynchroniczne i silniki synchroniczne to maszyny elektryczne, które charakteryzują się zbliżoną konstrukcją stojana i zasadą działania. Jednak te dwa popularne rodzaje silników elektrycznych różnią się od sobie odmiennymi parametrami, które wykorzystywane są podczas ich funkcjonowania.

W przypadku silnika asynchronicznego nazywanego także silnikiem indukcyjnym AC wirnik obraca się prędkością mniejszą od prędkości pola magnetycznego stojana. Silnik asynchroniczny to maszyna wykorzystywana na szeroką skalę zarówno w zastosowaniach przemysłowych, jak i w sprzętach gospodarstwa domowego. Znajdują one swoje zastosowanie w elektrowniach, budownictwie, transporcie czy gospodarce komunalnej.

Z kolei, silniki synchroniczne dostępne na rynku to rozwiązania, w których prędkość wirnika i prędkość pola magnetycznego stojana są równe. Wymagają one zastosowania dodatkowego źródła prądu stałego, który pozwoli początkowo obracać wirnik w pobliżu prędkości synchronicznej. Silniki synchroniczne znajdują swoje zastosowanie wszędzie tam, gdzie od silnika wymaga się precyzyjnej i stałej prędkości. W związku z tym stosowane są one w analogowych zegarach elektrycznych czy timerach.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy