Nie bez przyczyny mówi się, że zdrowie jest jedną z najważniejszych wartości w życiu dosłownie każdego człowieka. Niestety, nie każdy z nas może cieszyć się dobrą kondycją fizyczną oraz psychiczną. Niekiedy koniecznością stają się wizyty w placówce medycznej takiej jak przychodnia czy też szpital. W przypadku choroby (zwłaszcza tej przewlekłej) dotarcie do wspomnianej placówki może okazać się nie lada problemem. Co zrobić w sytuacji, gdy stan naszego zdrowia nie pozwala na skorzystanie ani z usług transportu publicznego, ani nawet taksówki? W takim przypadku należy sięgnąć po sprawdzone rozwiązanie, jakim jest transport medyczny. Na czym polega nadmieniona usługa, jak wygląda jej przebieg i kto może towarzyszyć nam w drodze do wskazanego punktu? Przedstawiamy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące transportu medycznego.
Transport medyczny – co to takiego?
Transport medyczny – określany również mianem transportu sanitarnego – to usługa polegająca na przewiezieniu pacjenta ambulansem odpowiedniego standardu S, P, T, który jest dopasowany zarówno do stanu zdrowia pacjenta, jak i jego wymagań. Warto dodać, że odpowiedni środek transportu nie jest jedynym, co odróżnia opisywaną usługę od np. transportu świadczonego przez firmy taksówkarskie. W przypadku przewozów medycznych pacjent otrzymuje pomoc w dotarciu do ambulansu (np. na noszach) oraz z ambulansu do miejsca docelowego.
Kto oferuje transport sanitarny?
Obecnie na terenie dosłownie całej Polski działa spora ilość firm posiadających w swojej ofercie transport medyczny. Jednym z tego rodzaju przedsiębiorstw jest marka Dasmed (http://www.dasmed.pl), świadcząca swoje usługi zarówno w Łodzi, jak i w całym kraju. Co jednak najistotniejsze to fakt, że Dasmed – w odróżnieniu od innych firm tego typu – oferuje możliwość transportu pacjenta na jego własnym wózku inwalidzkim (dzięki homologowanym zabudowom). Pojazdy stanowiące flotę wspomnianej marki wyposażone są w specjalne szyny oraz pasy mocujące, które zabezpieczają wózek inwalidzki w trakcie przewozu. Dzięki temu osoba chora nie musi być przesadzana z fotela na fotel. Co więcej, jeżeli pacjent nie posiada własnego wózka, to może skorzystać ze sprzętu znajdującego się na wyposażeniu pojazdu. Dodatkowo istnieje możliwość transportu na specjalistycznym fotelu kardiologicznym firmy Ferno czyli w pełni profesjonalnym sprzęcie medycznym służącym do bezpiecznego znoszenia chorego z piętra oraz transportu do pojazdu.
Czy usługa umożliwia wyłącznie dotarcie do placówki medycznej?
Co prawda wszystko uzależnione jest od firmy oferującej opisywany rodzaj przewozu, niemniej jednak z reguły to pacjent decyduje o tym, dokąd ma zostać dowieziony (bez względu na specyfikę miejsca docelowego). Przykładowo wspomniana powyżej firma Dasmed oferuje swoim pacjentom zarówno transport pomiędzy szpitalami i przychodniami (np. na badania i dializy), jak i dowóz do sanatoriów, ośrodków rehabilitacyjnych, na zabiegi rehabilitacyjne, do Urzędu Miasta, do Sądu, do wybranej fundacji, a nawet na imprezy okolicznościowe (np. ślub, Święta Wielkanocne, Święta Bożego Narodzenia etc.) Ponadto firma zajmuje się transportowaniem pacjentów do wybranych miejsc na terenie kraju (np. do Hospicjum w Licheniu, do Centrum Onkologii w Bydgoszczy itp.) oraz zagranicy (tzw. transport medyczny międzynarodowy).
Czy to bezpieczne?
Załogę ambulansu z założenia powinny stanowić osoby posiadające odpowiednie kwalifikacje (uprawniające do udzielania pomocy osobom zmagającym się z różnego typu chorobami). W przypadku Dasmedu transport sanitarny realizują Ratownicy Medyczny, Ratownicy po kursie KPP (uprawnienia do kwalifikowanej pierwszej pomocy), jak i Opiekunowie Medyczni. Podczas drogi pacjentowi może towarzyszyć np. członek bliskiej rodziny czy też opiekun (przejazd takiej osoby jest bezpłatny).
A jeśli już o bezpieczeństwie mowa to warto dodać, że firma Dasmed posiada duże doświadczenie w dziedzinie ratownictwa medycznego. Z tego też względu Dasmed realizuje usługi w zakresie medycznych zabezpieczeń różnego typu eventów. Zakres udzielania pierwszej pomocy podczas trwania imprezy masowej obejmuje zarówno udzielenie pierwszej pomocy oraz leczenie na miejscu zdarzenia, jak i transport do odpowiednich szpitali (w przypadku obecności minimum 2 ambulansów).
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.