Funkcje uszczelek i ich konserwacja
Pierwszą i chyba najważniejszą funkcją uszczelek jest odizolowanie wnętrza samochodu od wody z zewnątrz. W ekstremalnych przypadkach uszkodzenia uszczelki może dojść nawet do sytuacji, w której po intensywnym deszczu wnętrze twojego samochodu będzie zalane, a pod nogami znajdziesz kałuże. Chyba nie musimy tłumaczyć, jaki wpływ na komfort i stan samochodu, będzie miało takie zaniedbanie.
Nie musi jednak dochodzić do ekstremalnej sytuacji, aby pojawiły się problemy. Do samochodu nie musi dostać się woda, wystarczy, że dostanie się wilgoć. Wilgotne wnętrze samochodu szybko zacznie nieprzyjemnie pachnieć, tapicerka będzie się szybko niszczyć, a szyby będą parować.
Specyficzną funkcję posiada uszczelka do drzwi, jej zadaniem jest nie tylko ochrona wnętrza przed wodą i wilgocią, ale również odpowiada częściowo za dźwięk zamykania drzwi. Uszczelka ta też najczęściej pracuje, dlatego wymaga od ciebie szczególnej uwagi.
Kolejną funkcją uszczelek drzwi i okien w samochodzie jest tłumienie odgłosów. Jest to mniej oczywiste i przez to bardzo często, to właśnie zużyte uszczelki odpowiadają za nadmierny hałas we wnętrzu samochodu. Rozumiemy, że może ci się to wydawać nieprawdopodobne, ale pomyśl tylko, o ile ciszej jest wewnątrz domu, kiedy okno jest szczelnie zamknięte, a kiedy lekko uchylone. To samo dzieje się w samochodzie.
Może też dojść do punktowych uszkodzeń, które będą trudne do zauważenia, a mogą powodować korozję lub blokadę poszczególnych elementów w mroźne dni. Dlatego ważne jest, aby systematycznie robić przegląd uszczelek, dokładnie je czyścić i konserwować wazeliną techniczną lub najlepiej specjalną wazeliną do uszczelek samochodowych.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.