Używany samochód od dilera. Czy warto korzystać z programów marek?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Materiał partnera

Używany samochód od dilera. Czy warto korzystać z programów marek? - Zdjęcie główne

Używany samochód od dilera. | foto Materiał partnera

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Materiały partnerskie Jeszcze kilkanaście lat temu salony dilerskie odwiedzaliśmy niemal wyłącznie w celu kupna nowego samochodu. Od niedawna możemy w nich nabyć także auta używane.

Programy skupu i sprzedaży certyfikowanych pojazdów z drugiej ręki wprowadza coraz więcej marek. Większość z nich koncentruje się na samochodach własnej produkcji. Nie jest to jednak regułą – w ramach niektórych możemy kupić modele innych marek. Co jednak sprawia, że z programów tego typu kierowcy korzystają tak chętnie? O czym warto pamiętać, kupując używany samochód od dilera? Czy warto ponieść dodatkowe koszty?

Używany samochód z salonu – czemu warto?

Na zakup używanego auta z salonu warto zdecydować się przede wszystkim ze względu na pewność co do stanu technicznego pojazdu. Jest ona wynikiem kompleksowej weryfikacji w serwisie marki i przeglądów przeprowadzanych przed udostępnieniem pojazdu do sprzedaży. Kupujący może ponadto zapoznać się z pełną dokumentacją techniczną i historią serwisowej, co pozwala uniknąć zbędnych wydatków związanych z koniecznością przeprowadzenia późniejszych kosztownych napraw. Poczucie bezpieczeństwa jeszcze bardziej zwiększa gwarancja. Umożliwia ona bezpłatne skorzystanie z usług serwisowych, jeśli po zakupie problemów pojawią się jakiekolwiek problemy. Używane auta od dilera zazwyczaj mają krótką historię eksploatacji. Większość egzemplarzy przed trafieniem do salonu miało tylko jednego właściciela.

Wady zakupu używanego auta od dilera

Choć zakup używanego samochodu od dealera niesie za sobą pewne zalety, nie jest też pozbawiony wad – w porównaniu zarówno z zakupem bezpośrednio od poprzedniego właściciela, jak i z kupnem nowego pojazdu. To pierwsze rozwiązanie jest atrakcyjne przede wszystkim z uwagi na cenę. Różnice widoczne są zwłaszcza w przypadku budżetowych modeli. Kupując auto bez pośrednika, możemy nie tylko negocjować cenę, ale też nie ponosimy opłaty za sprawdzenie auta, nie musimy też płacić prowizji.

W porównaniu do zakupu nowego samochodu, wadą zakupu używanego od dealera jest przede wszystkim brak efektu świeżości oraz możliwości personalizacji pojazdu. Kierowcy szukający mniej popularnych modeli lub wersji muszą ponadto przygotować się na problemy ze znalezieniem auta. Mimo gwarancji oferowanej przez dealera, koszty napraw poza okresem gwarancyjnym mogą okazać się wyższe niż w przypadku nowego pojazdu.

Kupujesz używane auto od dilera? Sprawdź VIN

Chociaż kupując używane auto z salonu, znacznie redukujemy typowe dla rynku wtórnego ryzyko, nadal warto zachować ostrożność. Bezpieczeństwo transakcji zapewni przede wszystkim sprawdzenie numeru VIN (Vehicle Identification Number). Numer ten stanowi unikalny identyfikator pojazdu. Korzystając z dekoderów takich jak ten dostępny na www.carvertical.com/pl, możemy w łatwy sposób uzyskać szczegółowe informacje o jego historii, wersji wyposażeniowych oraz zdarzeniach takich jak wypadki, kradzieże czy poważne naprawy.

Zakup używanego auta od dilera ma zarówno wady, i zalety. Większa pewność co do jego dobrego stanu technicznego i braku wad prawnych idzie w parze z większymi kosztami niż w przypadku kupna od poprzedniego właściciela. Wciąż też istnieje ryzyko związane z niedostatecznym sprawdzeniem historii i stanu pojazdu. Te jednak można zminimalizować dzięki dekoderowi VIN.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy