Jak działa agencja pracy?
Model funkcjonowania jest dość prosty: specjaliści z agencji nawiązują kontakty z różnymi pracodawcami w celu pozyskania informacji na temat dostępnych w danej organizacji miejsc pracy. Mogą to być zarówno propozycje stałego, jak i tymczasowego zatrudnienia.Jednocześnie takie biuro pracy tymczasowej prowadzi rejestr kandydatów, którzy szukają w danej chwili posady. Agencja może przeprowadzać różne formy oceny umiejętności i kwalifikacji osób, które są w jej bazie. Mogą to być rozmowy kwalifikacyjne, testy umiejętności, sprawdzanie referencji lub weryfikacja wykształcenia.
W ten sposób rekruterzy dużo łatwiej dopasowują potencjalnego kandydata do poszukującego pracownika przedsiębiorstwa. Na początkowym etapie współpracy specjaliści biorą pod uwagę kwalifikacje, doświadczenie zawodowe, preferencje kandydatów i wymagania pracodawców.
Następnie potencjalny pracobiorca przedstawiany jest zatrudniającemu, który podejmuje ostateczną decyzję o przyjęciu go do pracy. W taki kompleksowy sposób działa na przykład agencja pracy KONO.
Jak wygląda proces zatrudnienia?
Mamy tutaj do wyboru dwie opcje. Jeśli pracodawca zdecyduje się na przyjęcie kandydata, agencja pracy może pomóc w negocjowaniu i sporządzeniu umowy zatrudnienia. Umowa może być zawarta bezpośrednio między pracodawcą a pracownikiem.Warto odnotować, że w niektórych przypadkach, pracownik może zostać zatrudniony przez agencję pracy, która następnie oferuje jego usługi pracodawcy, czyli niejako „wypożycza go”. Opcja ta określana jest jako leasing pracowniczy i coraz częściej pojawia się w sektorze usług IT, przemyśle czy budownictwie.
Praca tymczasowa a stałe zatrudnienie
Należy pamiętać, że zasady zatrudnienia pracowników tymczasowych na terytorium Polski przez pracodawcę będącego agencją pracy tymczasowej oraz wytyczne dotyczące kierowania tych pracowników do wykonywania pracy tymczasowej na rzecz pracodawcy użytkownika regulują przepisy.Kluczowym aktem prawnym jest ustawa z dnia 9 lipca 2003 r. o zatrudnianiu pracowników tymczasowych. Ważną informacją dla pracownika jest następujący zapis: „Okres wykonywania pracy tymczasowej przez tego samego pracownika tymczasowego na rzecz jednego pracodawcy użytkownika jest limitowany i nie może przekroczyć łącznie 18 miesięcy w okresie obejmującym 36 kolejnych miesięcy”. Do pracy u tego samego pracodawcy można wrócić dopiero po upływie kolejnych 36 miesięcy.
Na co zwracać uwagę przy wyborze agencji?
Sprawdzone agencje pracy, takie jak wspomniana wcześniej agencja KONO, działają transparentnie i mogą pochwalić się współpracą z wieloma klientami. To ważne, by przy wyborze agencji pracy zwrócić uwagę na jej reputację, doświadczenie, a także na to, czy posiada ona licencję oraz czy należy do branżowych stowarzyszeń.Warto również dokładnie zapoznać się z warunkami umowy. Zanim podejmiesz ostateczną decyzję, raz jeszcze przeanalizuj zasady funkcjonowania agencji. Pamiętaj ‒ najważniejsze jest bezpieczeństwo zatrudnienia i transparentność działania pośrednika pracy.