Nowoczesne technologie w diagnostyce
Skrupulatna diagnostyka oraz dobór spersonalizowanego leczenia mają ogromne znaczenie w profilaktyce zdrowia. Lekarze chętnie sięgają po nowe zdobycze technologii w leczeniu pacjentów. Ogromną popularnością cieszy się m.in. diagnostyka obrazowa w postaci badania ultrasonografem, tomografii komputerowej oraz rezonansu magnetycznego. Na znaczeniu zyskuje odpowiednie oprogramowanie oraz metody obróbki danych. Postępująca automatyzacja wielu procesów pozwala precyzyjnie dopasować sposób leczenia danego pacjenta, aby terapia była możliwie jak najbardziej efektywna.
Dużą wagę przywiązuje się także do komfortu pacjenta oraz nieinwazyjności badań. Gdy tylko jest to możliwe, lekarze wybierają bezbolesne metody diagnostyczne i nie ingerują bez wyraźnej potrzeby w organizm. W ten trend wpisuje się m.in. wodorowy test oddechowy. Na czym polega i co jest wskazaniem do jego wykonania?
Wodorowy test oddechowy
Wodorowy test oddechowy to w pełni nieinwazyjna i bezbolesna metoda diagnostyczna, którą stosuje się w diagnostyce i leczeniu dolegliwości układu pokarmowego. Badanie pozwala także stwierdzić czy proces wchłaniania węglowodanów w organizmie przebiega w prawidłowy sposób. Wśród wskazań do wykonania wodorowego testu oddechowego znajdują się m.in. takie dolegliwości jak: częste wzdęcia, uczucie dyskomfortu w nadbrzuszu, niestrawność, powtarzające się biegunki, bóle brzucha czy nagła utrata masy ciała.
Wodorowy test oddechowy wykorzystuje naturalne procesy, które zachodzą w organizmie podczas trawienia. W procesie fermentacji węglowodanów bakterie wytwarzają wodór. Gaz przedostaje się do krwi, a następnie do pęcherzyków płucnych, skąd wydalany jest wraz z powietrzem. Badanie polega na pobraniu próbek oddechowych pacjenta przed i po podaniu specjalnego roztworu węglowodanego, a następnie zmierzeniu ilości wodoru w wydychanym powietrzu.
Podczas badania pacjent wdycha powietrze i zatrzymuje je w płucach na 15 sekund. Następnie energicznie je wydycha, wykorzystując ustnik lub maskę urządzenia do analizy zawartości wodoru. Próbka pobierana jest kilkukrotnie w dłuższych odstępach czasowych. Pierwszy pomiar wykonywany jest na czczo, a następnie po 15, 30, 60, 90 i 120 minutach od podania roztworu. Ilość próbek i czas testu zależy od decyzji lekarza i kierunku diagnostyki. Gdzie można wykonać takie badanie? Wodorowy test oddechowy umówisz za pośrednictwem strony https://enelsklep.pl/badania/pozostale-badania/wodorowy-test-oddechowy/ - znajdziesz tam także informacje o tym, jak wygląda badanie i jak się do niego najlepiej przygotować.
Teleporady
O ile wykonanie wodorowego testu oddechowego wymaga użycia odpowiedniego urządzenia i wizyty w placówce, o tyle wiele działań diagnostycznych odbywa się bez bezpośredniego kontaktu lekarza z pacjentem. Z pomocą przychodzi internet i teleporady. Pacjent, który chce zapisać się na konsultację, może zamówić wideorozmowę lub umówić się na wywiad telefoniczny. Te rozwiązania zyskały na popularności szczególnie w okresie pandemii, ale ze względu na dużą wygodę i oszczędność czasu zostały z nami na stałe.
Rozwiązanie, jakim są teleporady, szczególnie dobrze sprawdza się w przypadku nagłych zachorowań jak przeziębienia, grypa czy stan zapalny. Można w ten sposób uzyskać także podstawową pomoc w przypadku bardziej specyficznych schorzeń. Pacjent za pośrednictwem platformy online wybiera odpowiedniego specjalistę i umawia się na kontakt o określonej godzinie. Lekarz przeprowadza wywiad i w zależności od jego ustaleń podejmuje decyzję o dalszym leczeniu lub wypisuje L4 i odpowiednią receptę.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.