Reklama

Reklama

Workation – na czym polega ten rodzaj pracy? Zalety i wady tego rozwiązania dla właścicieli biur

Opublikowano:
Autor:

Workation – na czym polega ten rodzaj pracy? Zalety i wady tego rozwiązania dla właścicieli biur - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Materiały partnerskie W ostatnim czasie coraz więcej osób zaczyna rozważać alternatywne sposoby pracy umożliwiające połączenie obowiązków zawodowych z przyjemnościami. Jednym z takich rozwiązań jest workation –nowoczesny system łączący pracę zdalną z wypoczynkiem i podróżowaniem. Jeżeli chcesz się dowiedzieć, na czym polega workation i jakie są zalety oraz wady tego rozwiązania dla właścicieli biur, koniecznie przeczytaj nasz artykuł!

Reklama

Workation – co to jest i na czym polega?

Workation to połączenie dwóch pojęć: „work” (praca) i „vacation” (wakacje). Głównym założeniem tego terminu jest praca ściśle związana z wypoczynkiem. Osoby zatrudnione wykonują swoje obowiązki w miejscu innym niż biuro lub tzw. home office, m.in.

  • w wakacyjnym kurorcie,
  • w domu wynajętym nad morzem lub w górach,
  • w kawiarni.
Może to być również przestrzeń coworkingowa. W skrócie workation oznacza pracę w niestandardowym miejscu, gdzie mamy dostęp do Internetu i innych niezbędnych narzędzi.

Formy workation – praktyczne zastosowanie

Istnieją różne formy workation, które mogą się różnić stopniem integracji pracy oraz odpoczynku. W niektórych przypadkach jest to krótki okres wypełniania swoich obowiązków w formie zdalnej (np. podczas urlopu). Niekiedy natomiast workation oznacza zdecydowanie dłuższy pobyt w danym miejscu, z możliwością zwiedzania.

Workation staje się coraz bardziej popularny wśród osób, które uwielbiają łączyć pracę z wypoczynkiem, jednocześnie zachowując produktywny styl życia. Biorąc pod uwagę obecne standardy, pracodawcy coraz częściej oferują zatrudnionym osobom możliwość pracy zdalnej, co pozwala elastycznie zaplanować czas wypełniania firmowych obowiązków i ewentualnych podróży w systemie workation.

Jakie są zalety i wady pracy w trybie workation dla pracodawcy?

Workation to rozwiązanie, które ma zarówno zalety, jak i wady. Warto przyjrzeć się wszystkim jego cechom, aby decyzję o przejściu na taki tryb podjąć całkowicie świadomie.

Zalety workation:

  • Większa elastyczność i swoboda pracy – dzięki możliwości wypełniania swoich obowiązków zdalnie pracownicy mogą realizować się zawodowo w różnych miejscach na świecie. Umożliwia to częstsze meetingi z klientami, a w konsekwencji globalizuje Twoje przedsiębiorstwo.
  • Maksymalizacja produktywności – będąc poza biurem pracownik przestanie tracić czas na zbędne rozmowy i zajmie się jak najdokładniejszym i najszybszym realizowaniem obowiązków (zmniejsza to również stres związany z dojazdem do biura i eliminuje konieczność codziennego szykowania się do pracy).
  • Zwiększenie oszczędności – decydując się na system workation właściciel biura może zmniejszyć koszty wynajmu przestrzeni pracowniczej oraz wydatki na podstawowe potrzeby (np. catering i parking podziemny).
Warto również wspomnieć, iż workation daje pracownikom większą swobodę i elastyczność w planowaniu swojego czasu pracy, co wpływa na ich satysfakcję, zwiększając również zaangażowanie w dany projekt.

Jakie są więc wady takiego rozwiązania?

  • Trudniejsze zarządzanie zespołem – pracownicy działający zdalnie mogą być czasami niedostępni mailowo lub telefonicznie (np. z powodu niezaplanowanej przerwy na lunch, chwilowej awarii prądu lub innej strefy czasowej). Może prowadzić to w niektórych przypadkach do opóźnień projektowych.
  • Mniejsza kontrola nad pracownikami – jest to wadą szczególnie w kontekście niezorganizowanych zespołów. Jeżeli w firmie panuje „chaos”, system workation nie będzie prawdopodobnie dobrym rozwiązaniem. Obniży się wówczas wydajność pracowników, którzy będą poświęcać więcej czasu na scrollowanie mediów społecznościowych, niż na tzw. pracę właściwą.
Workation może być dobrym rozwiązaniem w biurach, gdzie pracownicy przestrzegają zasad i mają szacunek do pracodawcy i współpracowników oraz potrafią samodzielnie organizować dzienny harmonogram.

Jeżeli interesują Cię oferty biur tradycyjnych lub elastycznych (dopasowanych do systemu workation), koniecznie sprawdź ofertę serwisu Baza Biur. Zachęcamy do skorzystania z propozycji lidera w wynajmie przestrzeni dla przedsiębiorstw każdej wielkości.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy